معرفی کتاب آلونک

aloonak.tr_.92.3.1

پدیدآورندگان:

رابرت سوئیندلز, زینب موسوی کریمی و احسان نوروزی

نویسنده:

رابرت سوئیندلز

برگردان:

زینب موسوی کریمی

ویراستار:

احسان نوروزی

سال نشر:

۱۳۹۰

گروه‌بندی سنی:

۱۳سال به بالا

جورج پسر نوجوانی که شیفته ی داستان ها و ماجراهای جنگ جهانی دوم و هواپیماهای بمب افکن نازی و تانک های غول پیکر ارتش خودی با اطلاعات زیادی درباره آن ها است. روزی او با اردوی مدرسه به موزه ی جنگ جهانی دوم می رود.

پس از ورود به محوطه ای که به شکل یک منطقه بمباران شده بازسازی شده، او وارد دوران جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۰ می شود و سفر در زمانی دیگر را در شهر لندن و در آلونکی سوخته شروع می کند. او به تعدادی از کودکان بی سرپرست و بی خانمان که زیر نظر دختری ۱۴ ساله معروف به ماما قرار دارند و در زیرزمین یک قهوه خانه زندگی می کنند، روبه رو می شود. آن ها او را در جمع خود می پذیرند ولی او گاهی به دلیل نوع لباس و وسایل همراهش و شیوه ی سخن گفتن و واژه های خاص سال های ۲۰۰۹ دچار مشکل می شود که به حساب روان پریشی او ناشی از بمباران ها و فشارهای روانی بی سرپرستی او گذاشته می شود. او در این مدت با سربازان مستقر در پارک، پلیس و کارفرمای ماما یعنی مترسک آشنا می شود و برحسب تصادف با دیدن وسایل مشکوکی درمغازه مترسک و با تعقیب او به کمک بچه ها متوجه می شوند که او یک جاسوس آلمانی بوده و نقشه های بمباران را در اختیار آلمان ها قرار می داده است. در هنگام دستگیری مترسک و بازگشت جورج به دنیای واقعی، او به راز جالبی پی می برد، جورج با شنیدن نام واقعی ماما می فهمد اوهمان پیرزن غرغروی همسایه اشان خانم کاورلی است و در برخورد با جورج یک نشانی می دهد که نشان دهنده شناختن او در آن زمان است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانلود آهنگ زیبای "خوشبختی" از حمید عسکری

اثر افزون بر نمایش زشتی جنگ در تمام ابعاد نوجوان را با شرایط دوران جنگ جهانی دوم در لندن آشنا می کند و درس هایی درباره ی ایستادگی و انسانیت و نظم می دهد.
 

  منبع : سایت کتابک   

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *