معرفی کتاب برای گروه سنی نوجوان؛ بن بست

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضاییان:

بن بست.سایت نوجوان ها (1)اگر یک نفر از اعضای خانواده تان گم شود چه کار می کنید؟ در بخش «گمشده ها»ی روزنامه آگهی می دهید؟ مشخصاتش را در فضای مجازی منتشر می کنید تا اگر کسی نشانی از او دارد به شما خبر بدهد؟ حتما سراغ پلیس هم می روید. اما «بیلی دی» فکر نمی کند که برای پیدا کردن پدرش باید این کارها را انجام بدهد. پدر بیلی یک کتاب اطلس که پر از سر نخ است برای پسرش به جای گذاشته تا از طریق نشانه ها او را پیدا کند. بنابراین پدر بیلی دی خودش خواسته که گم شود اما «دین» فکر می کند اگر آدمی خودش بخواهد گم بشود، پس دوست ندارد دیگران پیدایش کنند.
دین مجبور است بیلی دی را در ماجراجویی برای پیدا کردن پدرش دنبال کند. این یک معامله است. دین تمام فرصت هایش را از دست داده و اگر یک بار دیگر در مدرسه دعوا و یا دردسری درست کند از مدرسه اخراج می شود. مدیر مدرسه از دین می خواهد مواظب بیلی دی – که سندروم دان دارد – باشد و اگر از عهده این کار خوب بربیاید، مشکلات انضباطی اش پاک می شوند.
بیلی و دین پا به پای سرنخی هایی که از کتاب اطلس کشف می کنند در این مسیر جلو می روند. آن ها گاهی به بن بست می خورند اما ناامید نمی شوند چون پدر بیلی در اطلس نوشته: «اگر دست نکشی، هرگز شکست نمی خوری». بیلی و دین در مسیر این جست و جو به رازهای زیادی پی می برند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فهرست طلایی کتاب های نوجوانان (رمان زنان کوچک)

در 300 صفحه کتاب «بن بست» فرصت داریم تا چگونگی شکل گیری یک ارتباط دوستانه را از نزدیک لمس کنیم. ارتباطی که از روی اجبار شکل می گیرد اما با مهر و علاقه محکم می شود. دو شخصیت نوجوان این کتاب که پسر هستند دغدغه ها و افکار پسرانه را به خوبی نشان می دهند و مثل تمام نوجوان ها شور کشف و رمزگشایی دارند.

در مورد «اِرین جید لَنگ» نویسنده کتاب، آمده است: «او تنها فرزند خانواده بود و در کودکی بیشتر در تنهایی خودش را سرگرم می کرد. شاید به همین دلیل است که تنهایی شخصیت های اصلی داستان بن بست که هر دو تک فرزند هستند، بسیار واقعی و دوستی غیرمعمولشان این چنین عمیق و فراموش نشدنی است.»

اگر دوست دارید در شور کشف سرنخ های کتاب اطلس با بیلی و دین همراه شوید و به دنبال نشانه ها به شهرهای دیگر سرک بکشید و با آدم های مختلف دیدار کنید و البته اگر کنجکاوید که بدانید این پدر مرموز داستان بالاخره پیدا می شود یا نه، سراغ کتاب بن بست بروید. بن بست را «کیوان عبیدی آشتیانی» ترجمه کرده و «نشر افق» با قیمت 18500 تومان منتشر کرده است.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *