, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضائیان:

کتاب عنکبوتی ها.سایت نوجوان ها (1)تا حالا از خودتان پرسیده اید چقدر شجاع هستید؟ به نظرتان دل شیر دارید یا فکر می کنید فضاهای تاریک، از ترسناک ترین مکان های دنیاست؟ اگر شجاع هستید یا اگر شجاعت را تحسین می کنید پس باید با لیزا همراه شوید؛ یک سفر به دنیای زیر زمین برای پس گرفتن روح برادر کوچک تر! بله، درست خواندید، روح. عنکبوتی ها، شبانه، سراغ پاتریک آمده اند و روح او را دزدیده اند و حالا لیزا فرصت خیلی کمی دارد تا به پاتریک کمک کند. چون عنکبوتی ها خیلی زود روح پاتریک را نابود خواهند کرد.

لیزا فکر می کند شاید بهتر باشد این ماجرا را به پدر و مادرش بگوید و همین کار را می کند. اما مادر مثل همیشه می گوید لیزا باید دست از سر خیال بافی بردارد چون دیگر بزرگ شده است. پدر هم که بی وقفه درگیر کار است. پس لیزا، خودش، باید دست به کار شود. او از زیر زمین خانه وارد دنیای دیگر می شود.

«لارن الیور»، نویسنده کتاب «عنکبوتی ها»، تخیل فوق العاده ای دارد. او موجودات دنیای زیر زمین را با جزئیات دقیق برای ما تصویر می کند و چنان ماهرانه به فضاسازی می پردازد که محال است خودتان را در جنگل زنده، امتداد رودخانه دانش، پل چوبی بین دو قله و جشن باشکوهی که در قصر برپاست، تصور نکنید. لیزا شجاعانه در مقابل همه دردسرهایی که پیش می آید می ایستد و با آنها مبارزه می کند و با اتمام هر مبارزه ما هم با او نفس راحت می کشیم.

البته در مسیر رسیدن لیزا به لانه عنکبوتی ها، یک دوست، یک موش صحرایی، او را همراهی می کند. موشی که ظاهری بامزه، روحیه ای جنگجو و قلبی غمگین دارد.

یکی از نقاط مثبت این کتاب این است که تلاش، تا نقطه آخر داستان ادامه دارد. درست همان جاهایی که احساس می کنید دیگر همه چیز رو به راه شده است و داستان به پایانی خوش می رسد، یک دردسر تازه پیش می آید. یک دردسر واقعی که لیزا و موش را تا دم شکست و مرگ می برد. اما یک چیز این میان وجود دارد که دلتان را گرم می کند: امید. همان نیرویی که از کوچک ترین بذرها رشد می کند.

اگر دوستدار کتاب هایی هستید که در آنها جمله های کلیدی وجود دارد باز هم عنکبوتی ها انتخاب خوبی است. اگرچه این داستان در یک دنیای موازی و تخیلی اتفاق می افتد اما چیزهایی که از آن یاد می گیریم برای همین دنیای واقعی و روی زمین خودمان مفید است. به قول لیزا: «بعضی وقت ها در داستان های ساختگی، حقیقت هایی مهم نهفته است.»

کتاب «عنکبوتی ها» را که در فهرست رمان های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت، بهترین کتاب سایت آمازون شد و جوایزی را کسب کرد، مهرداد مهدویان ترجمه کرده و نشر افق در ۲۲۴ صفحه و با قیمت ۱۰ هزار تومان منتشر کرده است.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید