, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضائیان

کافکا و عروسک مسافر.سایت نوجوان ها (1)تا حالا در زندگیتان چیز با ارزشی را گم کرده اید؟ بعد دنبالش گشته اید و آن را پیدا کرده اید؟ یا شاید دیگر پیدایش نکرده اید؟ آن وقت چه کار کرده اید؟
آن روز صدای گریه السی در پارک اشتلیتس برلین پیچیده بود. السی کوچک، عروسکش را گم کرده بود و هرچه می گشت آن را پیدا نمی کرد. برای السی در آن سن و سال، گم شدن عروسکش فاجعه ای بزرگ و واقعی بود. السی هم چنان گریه می کرد که فرانتس کافکا، همان نویسنده معروف آلمانی زبان، از پارک می گذشت. او از السی پرسید چه اتفاقی افتاده و السی گفت عروسکش گم شده است. عمق اندوه السی، قلب کافکا را به درد آورد و برای همین کافکا خیلی زود ماجرایی سر هم کرد: «عروسکت گم نشده، به مسافرت رفته!» السی متعجب پرسید: «مسافرت؟» 
این جا بود که کافکا خودش را نامه رسان عروسک ها معرفی کرد و به السی قول داد فردا اولین نامه بریجیدا، عروسک السی را برای او بیاورد.
بریجیدا به سراسر دنیا سفر می کند و برای السی از تجربیاتش و آن چه می بیند نامه می نویسد. کافکا، سه هفته، هر روز نامه ای از طرف عروسک برای السی می نویسد و ظهرها، در ساعتی مشخص به پارک می رود و نامه را برای السی می خواند. کم کم اندوه السی کم رنگ می شود تا این که کافکا بعد از سه هفته با نامه ای بسیار شیرین، پایانی زیبا برای سفرهای عروسک می نویسد. آن روز دیگر قلب السی آرامش کامل پیدا کرده است.
طبق پژوهش هایی که کافکا شناسان کرده اند، این ماجرا واقعیت داشته است؛ هرچند تا امروز هیچ کس نتوانسته است نامه هایی را که کافکا نوشته، پیدا کند. بنابراین نامه های این کتاب را «جوردی سیئررا ای فابرا» با استفاده از تخیل خود، بازآفرینی کرده است. 
از تصویرگریهای دلنشین کتاب هم نباید گذشت. «پِپ مونتسِررات» با تصویرهای زیبایی که برای این کتاب کشیده به زیبایی داستان افزوده است. این تصویرگری ها می توانند دقیقه ها شما را با تماشایشان سرگرم کنند. کتاب «کافکا و عروسک مسافر» را «رامین مولایی» ترجمه کرده و «نشر ایران بان» منتشر کرده است. خوب است بدانید ترجمه این کتاب، برنده جایزه ویژه شورای کتاب شده است.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید