معرفی کتاب برای گروه سنی نوجوان؛ کله پوک ها

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

کله پوک ها.سایت نوجوان ها (1)نویسنده: نیل سایمون
مترجم: شهرام زرگر

خلاصه داستان

کله پوک ها داستان روستایی طلسم شده است. طلسمی بسیار قدیمی که باعث شده تمام مردم شهر از بدو تولد تا مرگ احمق باشند. معلمی جوان وارد این شهر می شود و سعی دارد این طلسم را باطل کند. او بیست و چهار ساعت فرصت دارد…

متنی از کتاب

"اگه  یکی از والدین  آدم بهش بگه از بدو تولد بچه تخسی بوده، آدم با این اعتقاد که موجود بی ارزشیه بزرگ میشه. شمام از وقتی چشم وا کردین، بهتون گفته شده همه تون احمقین."

نیل سایمون نمایشنامه‌ نویس و فیلمنامه ‌نویس آمریکایی و یکی از سرشناس ترین نمایشنامه ‌نویسان جهان و نیز تاریخ برادوی بود. سایمون در سال ۱۹۹۱، جایزه پولیتزر را برای نمایشنامه «گمشده در یانکر» دریافت کرد.

برخی از آثار او عبارتند از:

– عاقبت عشاق سینه چاک (ترجمه شهرام زرگر، انتشارات نیلا، چاپ اول ۱۳۸۲)
– پسران آفتاب (ترجمه آهو خردمند، نشر دیگر، چاپ اول ۱۳۸۲)
– پابرهنه در پارک (ترجمه شهرام زرگر و رامین ناصرنصیر، انتشارات نیلا، چاپ اول ۱۳۸۵)
– اتاقی در هتل پلازا (ترجمه شهرام زرگر، انتشارات نیلا، چاپ اول ۱۳۸۷)

کله پوک ها در قالب نمایشنامه نوشته شده است. نمایشنامه به متنی می گویند که برای اجرای صحنه نوشته می شود و فرم آن نیز به صورت گفت و گو بین شخصیت هاست. نمایشنامه از پرده های مختلف تشکیل می شود و در ابتدای هر پرده توضیحاتی ذکر می شود مثل مکان، زمان، طراحی صحنه، موقعیت بازیگر نسبت به صحنه و…

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی رمان الیور تویست

کله پوک ها داستان روانی دارد آنقدر که ممکن است کمی بچگانه و سطحی به نظر برسد اما قصه عمیقی پشت آن نهفته است و تغییرات پیچیده ای در انتظار دهکده است‌. شخصیت هایی که در واقع عقلشان را از دست داده اند و سالیان سال است به همین شکل در حال گذران عمر هستند اما داستان، زمانی جذاب می شود که یک انسان عاقل وارد این دهکده می شود و ما را نیز همراه خودش وارد داستان می کند.

تولچینسکی، معلم 35 ساله انسانی مصمم است، از آن قهرمان هایی که وجودشان در هر داستانی لازم است.

در این کتاب دنبال گفت و گوهای منطقی نباشید. این آدم ها به راستی عقلشان را از دست داده اند و خیلی وقت ها اصلا نمی شود سردر آورد که چه می گویند و گاهی ممکن است شما را به خنده بیاندازند. 

نیل سایمون در این اثر قصد دارد مفاهیمی را در قالب طنز بیان کند که شاید درک کردنش کمی سخت باشد یا با شنیدن آن سرسری از کنارش رد شویم ولی وقتی آن ها را در قالب یک داستان می خوانیم می توانیم آن ها را بپذیریم و به یقین برسیم که حقیقت دارند و انسان توانایی هایی دارد که حتی خودش هم نمی داند.

کله پوک ها لحظات خوبی را برایتان می سازد، انگار در یک سالن نشسته اید و در حال تماشای یک تئاتر هستید.

اتفاقات عجیب و غریبی در انتظار شماست…

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *