با معروف ترین غذاهای ترکیه آشنا شوید

معروف ترین غذاهای ترکیه

غذا و غذا خوردن، شیرین‌ترین نعمتی است که خداوند برای ما انسان‌ها قرار داده است. هر لذتی هم که در این دنیا وجود داشته باشد، باز هم نمی‌تواند جای غذا خوردن و چشیدن مزه غذاهای خوشمزه را پر کند. یکی از دلپذیرترین تفریحاتی که انسان می‌تواند در این دنیا انجام دهد، امتحان کردن غذاهای مختلف و آشنایی با فرهنگ غذایی کشورها است.

معرفی معروف ترین غذاهای ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که فرهنگ غذایی‌اش بسیار غنی است. به‌علاوه باید به این نکته نیز اشاره کرد که ذائقه ترکیه‌ای، به ذائقه غذایی ما ایرانی‌ها بسیار نزدیک است و ما ایرانی‌ها نیز می‌توانیم به بهترین شکل، از معروف ترین غذاهای ترکیه لذت ببریم. در این مقاله از نوجوان ها، می‌خواهیم شما را با خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه آشنا کنیم.

پیشنهاد مطالعه: عجیب ترین غذاهای جهان

1. دونر کباب

معروف ترین غذاهای ترکیه که کل دنیا آن را می‌شناسند، دونر کباب است. این کباب که با نام کباب ترکی در ایران مشهور است، از جمله خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه است که می‌توانید هم در ایران و هم در زمان سفر به ترکیه، امتحان کنید. این کباب در سرتاسر ترکیه محبوب است و می‌توان این‌طور ادعا کرد که تمام رستوران‌های ترکیه‌ای این غذا را در منوی خود دارند. این غذا معمولا با نان، به صورت پرسی یا با برنج سرو می‌شود.

دونر کباب

 

2. اسکندر کباب

از دیگر غذاهای مشهور ترکیه می‌توان به اسکندر کباب اشاره کرد. اسکندر کباب هم تا حدودی شبیه به دونر کباب است، با این تفاوت که معمولا به صورت پرسی و در ظرف‌های دردار خاصی سرو می‌شود. این کباب معمولا از گوشت گوساله تهیه می‌شود و برای مزه‌دار کردن آن نیز از پیاز و ادویه‌های خوش‌عطر و طعم استفاده می‌شود. این غذا سس گوجه خاصی دارد که در حقیقت می‌توان آن را امضای این غذای لذیذ در نظر گرفت.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طرز خوابیدن شما در مورد شخصیتتان چه می‌گوید؟

 

3. بورک

بورک نیز از معروف ترین غذاهای ترکیه است. اگر سریال ترکی دیده باشید، بدون شک اسم این غذا را نیز زیاد شنیده‌اید. بورک غذایی است که ترک‌ها شاید هفته‌ای دو سه بار آن را میل کنند. این غذا از دو بخش خمیر چند لایه و مواد داخل آن تشکیل شده است. بورک انواع و اقسام مختلفی دارد، از بورک گوشت گرفته تا بورک پنیر و بورک سبزیجات. این غذا را برای تمام وعده‌ها مصرف می‌کنند و هیچ محدودیتی برای نوش‌جان کردن آن وجود ندارد.

بورک

 

4. دلمه

بر سر اینکه آیا دلمه اصالت ترکی دارد یا نه، جنگ است. تمامی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، دلمه را متعلق به خود می‌دانند. اما به هر حال، دلمه را نیز می‌توان از جمله معروف ترین غذاهای ترکیه دانست. سفر به ترکیه بدون چشیدن مزه دلمه‌های اصیل این کشور، بدون شک ناقص خواهد بود. دلمه‌های انگشتی ترکیه در کل دنیا معروف هستند و می‌توان آن را در دته‌ی معروف ترین غذاهای ترکیه جای داد. مواد اولیه این دلمه تقریبا شبیه به دلمه‌های ایرانی است؛ اما خودمانیم، دلمه‌های ایرانی مواد پُرتر و خوش‌رنگ و لعاب‌تری دارند!

 

5. مانتی

مانتی یکی از معروف ترین غذاهای ترکیه است. این غذا را می‌توان شبیه به راویولی ایتالیایی در نظر گرفت. پخت مانتی صبر و حوصله زیادی می‌خواهد و به همین دلیل، بانوان خانه‌دار ترکی ممکن است دور هم جمع شوند و حتی یک روز کامل برای پخت آن زمان بگذارند. این غذا در حقیقت خمیرهای کوچک پرشده از گوشت است؛ که سپس آن را در آب می‌پزند. سپس روی آن سس ماست مخصوص و سس گوجه مخصوص می‌ریزند و میل می‌کنند. اگر به ترکیه سفر کردید، مانتی اصیل را حتما امتحان کنید.

مانتی

 

6. لاحماجون

خیلی از افراد باور دارند که لاحماجون یا لاهماجون، نوعی پیتزای ترکیه‌ای است؛ اما هر چیزی که هست، این غذا را می‌توان از غذاهای خوشمزه و معروف ترین غذاهای ترکیه به حساب آورد. این غذا ترکیبی از نان نازک (شبیه تافتون) با گوشت است؛ گوشت چرخ‌کرده خام روی نان مخصوص مالیده و پخش شده، همراه با جعفری و دارچین و دیگر ادویه‌ها مزه‌دار شده و در نهایت داخل تنور، پخته می‌شود. این غذا را می‌توانید خودتان در منزل نیز تهیه کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نوشابه طی یک ساعت با بدن چه می کند؟

 

7. پیده

پیده از جمله خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای ترکیه است و می‌توان آن را شبیه به لاحماجون در نظر گرفت؛ اما این دو تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. پیده معمولا به شکل بیضی تهیه می‌شود و خمیر آن بسیار ضخیم‌تر است. به‌علاوه مواد داخل آن نیز بیشتر و پربارتر است. پیده انواع مختلفی دارد و می‌توان داخل آن را با هر نوع ماده دلخواهی پر کرد. پیده ترکی آن قدر محبوب و خوشمزه است که حتی برخی از رستوران‌های ایرانی نیز آن را سرو می‌کنند.

پیده

 

8. ایمام  بایِلدی

بادمجان شکم‌پر یا همان ایمام بایلدی از معروف ترین غذاهای ترکیه است که حتما باید آن را امتحان کنید. این غذا تا حدودی شبیه به بادمجان شک‌پر شمالی است ولی مزه و رنگ و بوی آن تاحدودی با نسخه ایرانی‌اش متفاوت است. نوع اصیل این غذا معمولا از بادمجان به همراه پیاز و سیر و گوجه و جعفری در داخلش تهیه می‌شود؛ اما شما می‌توانید بادمجان پر شده با گوشت یا دیگر مواد اولیه را نیز پیدا کنید. نکته اصلی این غذا، پخت آن در روغن زیتون است.

پیشنهاد مطالعه: عجیب‌ترین مکان برای سرو غذا

9. کنافه

حال که با معروف ترین غذاهای ترکیه آشنا شدیم، بد نیست که با برخی از دسرهای معروف ترکی نیز آشنا شویم. از جمله معروف‌ترین دسرهای ترکیه‌، می‌توانیم به کنافه اشاره کنیم. این دسر که ترکیب رشته مخصوص کنافه همراه با شهد و انواع مغزیجات تهیه می‌شود، از جمله خوشمزه‌ترین دسرهای این کشور است. پسته، گردو و دیگر آجیل‌ها به صورت درسته یا پودر شده، پای ثابت این دسر هستند. گاهی اوقات داخل کنافه از پنیر خامه‌ای نیز استفاده می‌شود که خوشمزگی آن را چندین برابر می‌کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی بهترین فیلم های میکی موس براساس رتبه بندی

خوشمزه ترین درهای ترکیه

10. باقلوا

باقلوای ترکی هم که دیگر معرف حضور همه هست و در دسته‌ی معروف ترین غذاهای ترکیه قرار می‌گیرد. باقلوا نماد ترکیه است و می‌توان گفت که کل دنیا، ترکیه را با این دسر خوشمزه می‌شناسند. باقلوای ترکی یا همان باقلوای استانبولی، در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد و آنقدر محبوب است که در تمام شیرینی‌فروشی‌های ایرانی نیز می‌توان آن را پیدا کرد. تنوع باقلوای ترکی بسیار زیاد است؛ آنقدر زیاد که اگر بخواهید همه انواع آن را امتحان کنید، فرصت کم خواهید آورد. چه در ایران هستید و چه در ترکیه، حتما این دسر را نوش‌جان فرمایید.

 

کلام آخر

در این مقاله از مجله نوجوان ها از معروف ترین غذاهای ترکیه و همین‌طور دسرهای خوشمزه ترکی برای شما صحبت کردیم. آشنایی با فرهنگ غذایی هر کشور، آشنایی با مردم آن کشور است و می‌تواند اطلاعات شما را افزایش دهد. اگر روزی قسمت شما شد که به ترکیه سفر کنید، حتما غذاهایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم را امتحان کنید. شما چه غذاهای ترکی دیگری را می‌شناسید که معروف باشند؟ آن را با ما نیز به اشتراک بگذارید!

پیشنهاد مطالعه: رستورانی که با گرمای آتشفشان غذا می پزد!

سوالات متداول

غذاهای ترکیه‌ای را می‌توان به سه دسته غذاهای مخصوص صبحانه، غذاهای گوشتی به عنوان وعده غذای اصلی و دسته سوم نیز مربوط به دسرها است.

بله. غذاهای ترکی شباهت بسیاری به غذاهای ایرانی دارد و به دلیل این نزدیکی در فرهنگ آشپزی، غذاهای ترکی برای ایرانی‌ها نیز خوشمزه است.

دونر کباب و باقلوا از جمله مهم‌ترین غذاهای ترکی هستند که کل دنیا فرهنگ غذایی ترکیه را به واسطه آن دو می‌شناسند. دلمه را نیز می‌توان در این دسته گنجاند.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *