مغز، رئیس بدن (۲)

بخش های مغز

تالاموس گیرنده پیام هایی است که از اندام های حسی مانند چشم، گوش، بینی و انگشتان به قشر مغز می آیند.

Parts of the brain3 nojavanha.jpg

هیپوتالاموس کنترل درجه حرارت بدن، تشنگی، اشتها و الگوی خواب را به عهده دارد.

Parts of the brain2 nojavanha.jpg

غده هیپوفیز ترشح هورمون هایی را انجام می دهد که به وسیله آن ها رشد، سوخت و ساز بدن، هضم غذا، بلوغ جنسی، استرس و عصبانیت کنترل می شوند.

Parts of the brain9 nojavanha.jpg

  مغز میانی

در وسط مغز پیشین از زیر قرار دارد و به عنوان هماهنگ کننده اصلی برای تمامی پیام های ورودی و خروجی از طناب نخاعی به مغز و بالعکس به حساب می آید.

پس مغز (مغز پنهان)

در پشت و انتهای مخ (مغز پیشین) در قسمت زیرین قرار دارد. مخچه عنصر مهم و اصلی این بخش می باشد که “مغز کوچک” نیز نامیده می شود زیرا مانند یک نسخه کوچک از مغز به نظر می رسد و مسئول تعادل، حرکت و هماهنگی اندام بدن است. بخش دیگر پس مغز، ساقه مغز نامیده می شود که  مشخصات پیام ها را به طناب نخاعی منتقل می کند. هم چنین کنترل بسیاری از کارهای خودکار بدن را مانند تنفس، ضربان قلب، فشار خون، بلع و هضم غذا به عهده دارد.

سیستم عصبی چگونه کار می کند؟

Parts of the brain5 nojavanha.jpg

عملکرد اصلی سیستم عصبی به کار تعداد زیادی از سلول های بسیار کوچک که “نورون”  نامیده می شوند، بستگی دارد. مغز از میلیاردها نورون ساخته شده است که هر کدام از آن ها وظیفه ای تخصصی به عهده دارند. به عنوان مثال نورون های حسی اطلاعات را از چشم ها، گوش ها، بینی، زبان و پوست به مغز می آورند و نورون های حرکتی پیام ها را از مغز به آن ها منتقل می کنند. نورون ها انتقال اطلاعات را از طریق یک فرآیند پیچیده الکتروشیمیایی انجام می دهند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۶ روش تقویت ناخن های شکننده

هوش، یادگیری و حافظه

هنگامی که شما چیزی را یاد می گیرید، پیامی از یک نورون به دیگر نورون ها بارها و بارها منتقل می شود. سپس مغز اتصالات یا به عبارت دیگر مسیرهایی بین سلول های عصبی یعنی همان نورون ها ایجاد می کند تا این انتقال پیام به آسانی صورت گیرد و شما عمل یادگیری را بهتر انجام دهید. در کودکان، مغز عملکرد سازگارتری دارد. در واقع زمانی که بخشی از مغز در خردسالی آسیب ببیند، بخش دیگری جایگزینی را انجام می دهد و کار قسمت صدمه دیده را در یادگیری بر عهده می گیرد. با بالا رفتن سن، مغز مسیرهای جدید را به سختی ایجاد می کند، به همین دلیل تغییر الگوهای رفتاری دشوارتر است. دانشمندان بر این عقیده اند که هر چه مغز درگیر چالش های یادگیری های جدید و ایجاد ارتباطات تازه باشد، به فعال بودن آن در طول مدت عمر، کمک بیش تری می نماید.

Parts of the brain8 nojavanha.jpg

حافظه یکی دیگر از عملکردهای پیچیده مغز است. مسائل و مواردی که برای اولین بار انجام داده اید، آموخته اید و دیده اید، در قشر پردازش قرار می گیرند. پس از آن اگر احساس کنید آن اطلاعات برای به یاد ماندن به اندازه کافی مهم است، مغز به طور خودکار آن را برای ذخیره سازی و بازیابی طولانی مدت به مناطق داخلی منتقل می سازد. همان طور که این پیام ها در مغز حرکت می کنند، مسیرهایی را ایجاد می سازند که به عنوان یاپه حافظه شناخته می شود.

تحرک و جنبش

بخش های مختلفی در مغز وجود دارند که مسئول حرکت قسمت های مختلف بدن هستند. همان طور که قبلا” گفته شد سمت چپ مغز حرکات سمت راست بدن را کنترل می کند و بالعکس، سمت راست  مغز مسئول کنترل حرکات سمت چپ بدن می باشد. مثلا” اگر بخواهید در بازی به توپی با پای راست ضربه بزنید، سمت چپ مغز این پیام را به پای شما می فرستد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بگویید چه کفشی می‌پوشید تا بگویم چه شخصیتی دارید!

حواس

ممکن است از نظر شما در بدن، چشم، به عنوان دیده بان، بهترین دوست و همراه شما در راه رفتن به حساب آید اما بدون مغز هیچ گاه این تشخیص را نخواهید داشت. غذاهای خوشمزه بدون جوانه های چشایی موجود در مغز، هیچ طعمی نخواهند داشت و در کل هیچ حسی در اعضای بدن، بدون پردازش در مغز مفید نخواهد بود.

بینایی

Parts of the brain6 nojavanha.jpg

به احتمال زیاد بینایی، بیش ترین حسی است که شما مورد استفاده قرار می دهید. برای دیدن اشیاء، ابتدا نور ورودی به چشم ،تصویری وارونه بر روی شبکیه ایجاد می کند، شبکیه نور را به صورت سیگنال های عصبی در آورده و به مغز می فرستد. مغز در قسمت بالای سمت راست خود، پیام های عصبی را به تصویر تبدیل کرده و به شما می گوید که تصویر دیده شده چیست.

شنوایی

Parts of the brain7 nojavanha.jpg

هر صدایی که می شنوید نتیجه ورود امواج صوتی و لرزش پرده صوتی در گوش می باشد. این ارتعاشات هستند که از پرده گوش به استخوان های نازک گوشش میانی رفته و در آن جا به سیگنال های عصبی تبدیل می شوند. قشر مغز پس از پردازش سیگنال ها به شما می گوید که چه چیزی می شنوید.

چشایی

Parts of the brain10 nojavanha.jpg

زبان شامل گروه های کوچکی از سلول های حسی به نام جوانه های چشایی است که به مواد شیمیایی موجود در غذاها واکنش نشان می دهند. پیام ها از جوانه های چشایی به مناطقی از قشر مغز که مسئول پردازش طعم هستند ارسال شده و مزه های شیرین، ترش، تلخ، شور و…تشخیص داده می شود.

بویایی

Parts of the brain1 nojavanha.jpg

سلول های بویایی در غشاء مخاطی پوشاننده هر سوراخ بینی قرار دارند و به تمام مواد شیمیایی موجود در تنفس شما واکنش نشان می دهند. این واکنش به صورت ارسال پیام از طریق اعصاب خاص انجام می شود و به گفته دانشمندان، مغز می تواند بین بیش از 10000 بوی مختلف تمایز قائل شود. با این درجه بالای حساسیت، عجیب نیست که با شنیدن بویی خاص شما یاد خاطره ای می افتید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خواص تخم شربتی برای لاغری

لامسه

Parts of the brain4 nojavanha.jpg

پوست حاوی بیش از 4 میلیون گیرنده حسی است. این حس گرها بیش تر در انگشتان دست، زبان و لب ها متمرکز هستند که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به دما، درد، لامسه و فشار را بر عهده دارند و این اطلاعات بلافاصله برای پردازش و واکنش به مغز منتقل می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *