, ,
,

در قرن سوم هجری برای نخستین بار سه برادر به نام های محمد، احمد و حسن که به برادران بنوموسی معروف بودند با کارهای خود حیرت مردم را برانگیختند بنوموسی شهرت پسران موسی بن شاکر خراسانی (منجم دربار مامون) است. که به بنو منجم و اخوان ثلاله هم معروف هستند.

این سه برادر در کودکی پدر خود را از دست دادند اما پدرشان  قبل از مرگ از مامون خواسته بود که در تربیت فرزندانش کوشا باشد. او نیز این کار را به نحو احسن انجام می دهد و بنوموسی را نزد سرشناس ترین استادان بیت الحکمه میفرستد. به عبارت دیگر آن ها در مدرسه عالیه علوم بغداد مشغول تحصیل می شوند و خوبی علوم را فرا می گیرند. در بزرگسالی نیز از گردانندگان اصلی آنجا می شوند.

کتاب بنوموسی در بردارنده نخستین اطلاعات درباره ماشین های خودکار و ربات های مکانیکی است این دانشمندان طراحان وسایل و دستگاه های مکانیکی هوشمند اولیه بودند و اولین بار برادران بنو موسی بودند که با طراحی ابزار هوشمند توانستند توجه همگان را به خود جلب کنند. آنها نه تنها ریاضیدانان بزرگی بودند بلکه در ترجمه متون علمی یونانی نیز توانایی و تبحر بسیار داشتند و از این طریق بود که توانستند ثروت زیادی به دست آورند البته تمام سرمایه خود را صرف تحصیل می کردند. علاوه بر این در هندسه و نجوم و مهندسی هم سرآمد بودند. آن ها در کتابی به نام الحیل ۱۰۰ گونه ابزار را معرفی کردند دلیل نام گذاری این کتاب آن بود که دستگاه های معرفی شده ، کار ها را به صورت اتوماتیک انجام می دادند. ساعت، فواره و دستگاه مولد صوت از جمله وسایلی است که در این کتاب ذکر شده است.

بنو موسی  در کار های علمی به هم کمک میکردند. البته هریک از آن ها در یک رشته تخصص داشتند محمد که برادر بزرگتر بود در صنعتگری احمد برادر دوم در اخترشناسی و حسن هندسه مهارت بسیار داشت.  از آثار محمد می توان الشکل الهندسی الذی بین جالینوس امره، فی اولیه العالم را اشاره کرد .او همچنین دارالترجمه ای تاسیس کرد که دانشمندان زیادی در آن مشغول کار شدند  آن ها که به زبان خارجی آشنا بودند و آثار یونانیان نظیر، اقلیدس، ارشمیدس، جالینوس را ترجمه می کردند. کتاب معروف الحیل اثر احمد و القرسطون و الشکل المدور المستطیل نیز متعلق به حسن است.. آن ها با همکاری هم توانستند محیط زمین و طول سال را محاسبه کنند .منو موسی با اختراعات و اکتشافات خود باعث سربلندی و افتخار ایرانیان باشند.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟