, ,
,

پرسش

سلام. امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

من کلاس هفتمم و در مدرسه فرزانگان تهران درس می‌خونم. من از همان اولین باری که یکی از معلم‌هایم را دیدم احساس عجیبی به ایشان داشتم. احساس می‌کردم ایشان با همه فرق دارند و خیلی خاص هستند. این احساس کم کم تبدیل شد به دوست داشتن آن معلم. به طوری که تمام عید را لحظه‌شماری می‌کردم که دوباره ایشان را ببینم. یک اتفاقاتی افتاده (که چون خیلی پیچیده و طولانی هست توضیح نمی‌دهم) که فکر می‌کنم ایشان من را بیشتر از بقیه دوست دارد یا حداقل بیشتر از بقیه روی من حساب می‌کند ولی باز مطمئن نیستم. خیلی دوست دارم اطلاعاتی درباره زندگی شخصی‌شان داشته باشم ولی نمی‌دانم چه طور؟ آخر دوست دارم ایشان را بیشتر بشناسم. خیلی دوست دارم بدانم نظر ایشان درباره من چیست. با همه این‌ها بیشتر از این که بخواهم از دوست داشتنشان دست بکشم می‌خواهم ایشان هم مرا دوست داشته باشند. می‌خواهم ارتباط نزدیکتری با ایشان داشته باشم ولی از طرفی خجالت می‌کشم به کسی بگویم حتی مادرم.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور روانشناسی سایت

دوست خوبم

ممکن است احساس تو در این مورد که او تو را بیشتر دوست دارد و یا روی تو حساب می کند درست یا نادرست باشد اما مهم این است که تو به او علاقمند هستی و اگر علاقه تو واقعی باشد در این صورت نباید برایت مهم بادشد که او  چه احساسی به تو دارد. وقتی تو واقعا فردی را دوست داشته باشی کنکاش در مورد احساس او درباره خودت را بی مورد می دانی و به همین احساس خوب که خودت به او علاقه داری اکتفا می کنی.

در عین حال تلاش برای یافتن اطلاعات شخصی او کمکی به تو نمی کند و چه بسا شنیدن این اقدام تو برای ایشان خیلی آزاردهنده بوده و به ایجاد فاصله بیشتر منجر شود. تو لازم است خود ایشان را بشناسی، اخلاق و رفتار ایشان، درستکاری و راستگویی، نوع برخورد، رعایت عدالت، حساسیت ها و علاقمندی های ایشان و … و برای این مساله اصلا لازم نیست وارد زندگی خصوصی ایشان بشوی چون تمام این حالات و رفتارها را می توانی در محیط مدرسه ببینی و بشنوی. البته در شرایطی که احساس کنی رابطه گفتگویی بین شما هم برقرار است. خوب است برخی از سوالات و احساسات خود را با خودشان در میان بگذاری و از خودشان بپرسی.  هر چند در این شرایط هم باز توصیه می کنم وارد مباحث خصوصی و زندگی ایشان نشوی.

در پایان دلیلی برای خجالت تو پیدا نمی کنم که حتی با مادرت هم در این باره صحبت نمی کنی. در قدم اول و برای این که بتوانی شجاعت و درستی راهت را به خودت اثبات کنی، احساست را با مادر و یا با یکی از اعضای خانواده در میان بگذار و بعد نفس راحتی بکش تا حس کنی که کار سختی نبود. بعد از این مرحله می توانی با رعایت ادب و فاصله لازم سراغ خانم معلم بروی و با ایشان هم درباره خودت و احساست صحبت کنی.  

موفق باشی

3 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. Soofia 1 ماه قبل

  من عاشق معلممونم و کلاس هشتمم
  در حدی که ۵ شنبه و جمعه ها کارم گریه اس
  ولی الان مدرسه اره تموم میشه و چن دوز مونده
  و چی تلاش کردم شمارشو بهم نداد ک حداقل حالشو بپرسم
  حتی برای دیگران خاطره نوشت واسم ننوشت
  من واقعا دوسش دارم فکر ب ندیدنش شبا ازارم میده
  چکار میتونم بکنم؟؟؟اون خبر داره ک دوسش دارم و اذیتم میکنع

 2. nojavanha.com 1 ماه قبل

  کاربر عزیز “soofia”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  باید فکر کنی چرا او شماره اش را به تو نداده در حالی که میداند او را دوست داری. من فکر میکنم دلیلش زیاده روی تو در وابسته شدن به اوست. او یا هر معلمی که کارش را بلد باشد تلاش میکند از دانش آموزانی که در محبتشان تعادل ندارند پرهیز کنند چون بسیاری اتفاق ها ممکن است رخ دهد و او مسبب تمام آنها خواهد بود.
  پیشنهادم این است امسال تابستان تمرین کنی تا رفتارت در مورد فردی که دوستش را داری به کنترل خودت درآوری و به جای اینکه شب و روز گریه کنی کارهای مفید انجام دهی که البته میتواند انجام دادن کارهایی باشد که ممکن است معلمت را هم خوشحال کند. این دوره میتواند تو را قوی تر کند و میتواند در معلمت این اطمینان را ایجاد کند که تو میتوانی بدون زیاده روی او را دوست داشته باشی. شاید هم بد نباشد از معلمت سوال کنی که برای تابستان انجام چه کارهایی را پیشنهاد میکند
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید