من دبیری هستم که یکی از دانش آموزان به من علاقمند شده. چه برخوردی با او داشته باشم؟

پرسش:

من دبیر ورزش مقطع متوسطه ی اول هستم. متوجه شدم که یکی از دانش آموزان پایه ی هفتم به من علاقه مند شده !!! این علاقه غیر طبیعیه. به طوری که متوجه شدم ممکنه به درسش لطمه وارد بشه. مثلا سر کلاس از پنجره همش منو نگاه میکنه !!! دوستاش و دبیران دیگه هم متوجه این موضوع هستند. علاقه ی شدید این دانش آموز منو معذب کرده. به تازگی نامه ای نوشته که علاقه ی خودشو بیان کرده. من بارها سر کلاس به طور مستقیم و غیر مستقیم در مورد تعادل در همه چیز مخصوصا دوست داشتن صحبت کردم. یه بار هم تنهایی با خودش صحبت کردم که بعد از اون نامه نوشت !!

لطفا راهنمایی کنید چه برخوردی با این دانش آموز علاقه مند داشته باشم ؟

ممنون از شما

پاسخ:

دوست عزیزم،

وقوع چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست. اما قطعا کار معلمی که محبوبیتی نزد دانش آموزانش دارد سخت تر است و باید به بسیاری از موارد توجه کنید و محدودیت ها را نادیده نگیرید.

پیشنهاد می کنم هم چنان در برخورد با او تعادل را حفظ کنید و عادی رفتار کنید. مقصود از عادی بودن این نیست که او را نبینید بلکه هیجانش را با رفتار عادی خودتان و مانند دیگر دانش آموزان خود پاسخ دهید.

وضعیت خانواده او را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که از نابسامانی خانوادگی رنج نمی برد، زیرا در این صورت باید با احتیاط بیش تری متوجه محبت او باشید و البته در این حال هم معلم بودن خود را فراموش نکنید زیرا معلمی به ما یادآوری می کند که چگونه با رعایت حد و فاصله مناسب به دانش آموزان خود محبت کنیم تا آن ها از این محبت آسیب هایی چون وابستگی را تجربه نکنند.

تلاش نکنید او را به صورت منطقی و با ذکر دلایل از دوست داشتن خودتان محروم کنید اما در عین حال همواره در برخورد با او منطق در رفتار خود را سرلوحه قرار دهید. این کار باعث می شود هرگز او را سرزنش نکنید و بتوانید به مرور او را به انجام فعالیت های مفید مانند شرکت در کلاس های هنری یا ورزشی دعوت کنید و به این ترتیب زمینه پر کردن مفید اوقات در زندگی او را فراهم نمایید.

موفق باشید.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دوستی با معلم ها

برای آشنایی با خانم مشاور و نحوه طرح پرسش خود از ایشان اینجـــــــــــا را کلیک کنید.

 

امتیاز به این نوشته