من دیپلم نگارگری دارم. میتونم برم رشته انیمیشن؟

پرسش

سلام من دیپلم نگارگری دارم. به نظرتون میتونم برم رشته انیمیشن؟ چون خیلی علاقه دارم.

پاسخ آقای مسگری، مشاور تحصیلی سایت

دوست من سلام 

به نظر من هر آدمی باید پیگیر علایقش باشه. اصلا شک نکن و دنبال علاقه ات برو. اگر آدم دانشگاه بره که خیلی خوبه ولی این رو بدون که نیاز نیست که آدم برای رسیدن به علاقه اش (اون هم علایق هنری) حتما به دانشگاه بره. این همه کلاس و آموزشگاه و استاد هست!

اگر می خوای بری دانشگاه، مسیرهای ادامه تحصیل در رشته‌های هنر رو بدونی، بد نیست:

برای فارغ التحصیلان رشته‌های هنری راه های متعددی برای ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی وجود دارد. رشته های هنری آموزش پرورش شامل موارد زیر است:

– گرافیک

– نقاشی

– چهره سازی

– نقشه کشی معماری

– صنایع دستی

– طراحی و نقاشی نقشه فرش

– نگارگری

– تذهیب

– عکاسی

– معرق کاری چوب

– قلمزنی

– گرافیک رایانه

دیپلمه‌های این رشته‌ها می‌توانند به یکی از این روش ها که در اینجا ارائه می‌شود در مراکز آموزش عالی در رشته‌های مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

– ثبت نام و گذراندن دوره یک ساله پیش دانشگاهی هنر و شرکت در آزمون سراسری:

برای ورود به دانشگاه‌های سراسری لازم است هنرجو دوره پیش دانشگاهی هنر را بگذراند. با قبولی در کنکور سراسری محدودیتی در انتخاب نوع رشته هنری وجود نداشته و داوطلب بدون در نظر گرفتن رشته‌ دیپلم و فقط بر اساس علاقه شخصی می‌تواند انتخاب رشته نماید. دانشگاه‌های سراسری در رشته های متعدد هنری در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرند.

– ادامه تحصیل در دانشگاه فنی حرفه‌ای

دانشگاه فنی حرفه‌ای مختص فارغ التحصیلان رشته‌های فنی و هنری است. برای ورود به این دانشگاه هنرجو باید در آزمون ورودی دانشکاه فنی حرفه‌ای که مستقل از آزمون سراسری است شرکت نماید. هنرجو فقط می‌تواند در رشته ‌ای که دیپلم گرفته یا رشته نزدیک به آن ادامه تحصیل دهد. مثلاِّّ کسی که دیپلم نگارگری دارد نمی تواند  رشته معماری را انتخاب نماید اما کسی که رشته دیپلمش صنایع دستی (فنی حرفه‌ای) یا معرق است می‌تواند رشته قلمزنی یا فرش دستباف را انتخاب نماید. این دانشگاه صرفاً تا مقطع کاردانی (فوق دیپلم) را دارد. با توجه به اینکه این دانشگاه صرفاً از بین دانش‌آموختگان هنرستان‌ها اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید شانس قبولی هنرجویان در این مراکز بسیار بالا ست. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. از آنجا که در مشهد هم دانشگاه فنی حرفه‌ای رشته های نقاشی گرافیک معماری و قلمزنی را دارا می باشد امکان تحصیل در مشهد برای کسانی که در این مورد محدودیت دارند وجود دارد.

– ادامه تحصیل در دانشگاه علمی-کاربردی

بسیاری از مراکز آموزشی علمی-کاربردی رشته های هنری متعددی را دارا می‌باشند. برای ورود به این مراکز در برخی رشته‌ها نیاز به آزمون ورودی نیست اما برخی از رشته‌ها آزمون ورودی دارند. آزمون ورودی این دانشگاه مستقل از آزمون سراسری برگزار می‌شود. برخی از رشته‌های موجود در مراکز علمی-کاربردی مشهد عبارتند از گرافیک، نقاشی، نگارگری، عکاسی، صنایع دستی، مرمت بناهای تاریخی. این مراکز در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجو می‌پذیرند.

– ادامه تحصیل در دانشگاه غیر انتفاعی

این دانشگاه‌ها از طریق آزمون سراسری در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارند. دانشگاه‌های غیر انتفاعی مشهد در رشته‌های معماری، گرافیک و هنر اسلامی پذیرش دانشجو دارند.

– ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی

این دانشگاه آزمون مستقل از دانشگاه سراسری دارد. برخی از رشته محل ها بدون آزمون است. دانشگاه آزاد واحد مشهد از بین رشته های هنری رشته معماری و طراحی صنعتی را داراست.

موفق باشی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
غرورم مانع ارتباط صمیمی من و معلمم شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *