, ,
,

پرسش

با سلام. من شدیدا میخوام از یکی از دوست های راهنماییم انتقام بگیرم و هر چقدر خودم رو قانع می کنم که کار درستی نیست به فکر بدی هاش و کارهایی که با من کرده میفتم و با خودم میگم اون باید سزای اعمالش رو ببینه و این حقشه که تلافی کارهایی رو که با من کرده بچشه. به نظر شما چیکارکنم؟ ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم شاید بهتر باشد که اطلاعات بیشتری در مورد کارهای ناشایستی که او انجام داده بدهی و البته در نامه ذکر کنی که به طور خصوصی به تو جواب بدهیم چون خیلی مهم است که بدانیم چه چیزی موجب این حس انتقام جویی عمیق در تو شده است که نمیتوانی از آن بگذری و حتما باید به او جواب بدهی.

اما نکته مهمتر این است که چرا همان موقع جواب کارهایش را ندادی و چرا این همه آن را در دل خودت نگه داشتی تا تبدیل به کینه شود؟ یادت باشد که برای پاسخ دادن به رفتار دیگران بهتر است با در نظر گرفتن شرایط، زمانی را انتخاب کنیم که بتواند موجب تغییر رفتار او شود و منظور ما از تلاش برای پاسخ دادن به او تغییر رفتار او باشد نه صرفا راضی کردن حس انتقام جویی خودمان. بنابراین هر زمان با رفتارهایی که آزاردهنده هستند مواجه می شوی با این قصد که باید آن را تغییر دهی اقدام کن.

در حال حاضر هم اگر آن فرد دیگر با تو ارتباطی ندارد بهتر است به فکر انتقام از او نباشی و به جای آن از این تجربه استفاده کنی و فکر و ذهنت را بر روابطی که امروزه داری متمرکز کنی تا نتیجه درستی بگیری.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل [email protected] ارسال بفرمایید.

25 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. آزاده 2 ماه قبل

  سلام ، من یکی از دوستانم در اوایل سال تحصیلی باهم رابطه گرمی داشتیم اما بعد از چند مدت و دخالت های بی مورد دوستان باعث جدایی بینمون شد و ایشون جلوی جمع منم ضایع میکردن هر چی دوست داشتن میگفتن ، حتی کتک هم میزدن با میله با کتاب کیف و حتی کفش یک بارم منو جلوی ماشین پرت کردن به عنوان یه دوستی بر فرض مثال اما خب من کاری با ایشون نداشتم تازه برخورد بهتری میکردم اما بعد از یک ماه بلاکم کرده الان همه رو ازم متنفر کرده می‌خوام ازش انتقام بگیرم چکا کنم

 2. itcrazy666 2 ماه قبل

  slm mn 12 slme,
  yki az dustam k ms khhrm bud hme raz hamo bhsh migftm hata ab hm mikhordm bhsh migftm,
  baad y daafe hrchi k azm miduns b hme gft o abrumo brd o bbm dg bhm etmad ndre:(
  bayd chjuri entqam bgirm???
  bnzrtun tu kifsh sigar bnszm baad brm b mmnsh bgm sigr mikshe??:/

  • دوست عزیز لطفا سوالت را به فارسی بنویس

  • پاسخ خانم دکترسلیقه دار:
   دوست خوبم
   اتفاق بدی برایت رخ داده و دوستت اصلا بر اساس اخلاق و درستی رفتار نکرده است.
   کار بد را با کار بد جواب نباید داد.
   او با بدی خودش درس بسیار بزرگی به تو داده است که فراموش نکنی هرگز تمام حرفها و رازهایت را به دوستانت نگویی.
   او هم خسارت زیادی از این کار خودش دید که از دست دادن تو بود. یادت باشد که دوباره با او رابطه دوستی را آغاز نکنی. به تمام کسانی که حرفهای او را برایت می آورند بگویی که حرفش درست نیست و از آنها بخواهی درباره او و اتفاقات و حرفهایی که میگوید حرف نزنند.
   دوستی های جدیدت را آغاز کن و سعی کن شبیه شکست خورده ها نباشی و با شادی در مقابل دیگران ظاهر شوی.

 3. رضوان 6 ماه قبل

  سلام من نوجوان نیستم ۴۳ سالمه منم روانشناس بالینی هستم این خانم دکتر حس می کنم منظور ایشون را متوجه نشدند دوست ایشون که دروغ گفته احتمالا جنس مخالف بوده دوست همجنس هرچقدرم که دروغ بگه حس انتقام را در فرد شعله ور نمی کند و من فکر می کنم دروغ گفتن به جنس مخالف گاهی از دوست داشتن زیادی طرف است و گاهی هم از ضعف و کمبود و گاهی هم برای پنهان کردن حقایق مثلا طرف نامزد داره و به شمادروغ میگه و به دروغ میگه فقط شما تو زندگیش هستید و به نظر من تو نوجوان ها زیادم غیر طبیعی نیست به نظر من باید ذهنشون را با افکار بهتر مشغول کنند وعاقلانه انتخاب های بعدی را داشته باشند اما نه از روی احساس بلکه عاقلانه برخی افراد طبیعتشون جوری هست که نمی توانند با یک آدم باشند و طبیعتشون طوری که مریض هستند و دروغ میگن می توانید ببخشید یا برخی گفتند که طرف ولشون کرده باید بگم برخی افراد یا وسواس هستند یا حسود و شما را از روی دوست داشتن زیاد ول می کنند مثلا با خود فکر می کنند که شاید شما خواهان زیاد دارید و تردید می کنند وبه خاطر رهایی از این استرس شما را برای همیشه رها می کنند انقدر چیزهای مهم تر تو زندگی وجود داره که بعدا می فهمید که اینها هیچ بوده یا مثلا یکی گفته یکی باهام دوست بوده یک عمر بازیم داده حالا میگه فقط دوستی و ازدواج نه شایدم از اول دوستش داشته اما وقتی دیده تو دوستی تن به گناه یا رابطه ی بدون ازدواج داده به او بدبین شده. و مقصر خود دختر بوده که خودش را درگیر این رابطه کرده و پسر فکر کرده دختر با خیلی ها رابطه داره

 4. دانیال 9 ماه قبل

  سلام من ۱۵ سالمه و یکی از پسرایی که یه زمان دوستم بوده بهم نارو زد و وقتی که خیلی جو گیر شده بود بهم حرف های رکیکی زد و با یکی از دوست های قول دورش تهدید به کتک کرد. من آدرسش رو دارم و میتونم هر کاری که با من کرده و خیلی کار های دیگه رو به مامانش بگم اما اون هم از من کم آتو نداره! نمی تونم ببخشمش و راه کار خودم اینه که چند مدت برم باشگاه و تمرین کنم و وقتی که به نظر آماده بودم برم و حالش رو بگیرم و به عبارتی شاخش رو بشکونم (من آدم دعوایی نیستم و هیچ وقت نبودم و حتی از بزن بزن متنفرم و به نظرم خیلی کار اشتباهیه اما کاری که اون با من کرده بد جور عصبیم کرده) کسی میتونه یه راهکار بهتر بهم بده؟(لطفا اسم خدا رو نیارید و نگید به اون واگذارش کنم من میخوام خودم با دستای خودم یا حداقل یه جوری همین چند وقت آدمش کنم)

 5. آرام 1 سال قبل

  سلام اول میخوام ازتون تشکر کنم ک همچین سایت خوبی رو در اختیار ما نوجوانها قرار دادید بارها از مشاورهاتون استفاده کردم و کمک گرفتم
  من سال دوازدهم رشته تجربی هستم و سال ۹۹ کنکور دارم با اینکه وضع مالیمون خیلی عالی نیست سه تا درس کلاس کنکور اسم نوشتم و میخوام بخونم ولی نمیدونم چرا یه هفته میخونم یه هفته نه .وقتی استرس میگیرم ناخودآگاه میرم تو گوشیم و یهو ۵ ساعت گذشته و من هیچ کاری نکردم وقتمم تموم شده نمیدونم چکار کنم همش استرس دارم شبا با گریه و عذاب وجدان میخوابم صبحا هم با گریه بیدار میشم .میدونم قابل درک نیست و الان میگید خب فازت چیه برو بخون ولی نمیشه .واقعا نمیدونم چکار کنم .کمک

  • نوجوان‌ها 1 سال قبل

   کاربر عزیز “آرام”
   خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست خوبم
   یکی از دلایل این اتفاق این است که هدف روشنی نداری و در ذهنت رویاپردازی و هدف گذاری نکرده ای. این خیلی مهم است که دقیقا بدانی چه چیزهایی میخواهی. بنابراین در مورد دانشگاه و رشته های مورد علاقه ات جدی تر فکر کن و تصمیم بگیر تا به عشق چیزهایی که دوست داری در آینده برایت رخ دهد عزمت را جزم کنی و بیشتر با لذت درس بخوانی و از ساعات مطالعه ات استفاه کنی.
   در مورد گوشی هم نظرم این است که کلا گوشی را کنار بگذاری. میتوانی آن را خاموش کنی و نزد مادر یا یکی از اعضای خانواده بدهی یا اینکه آن را در یک کمد شخصی بگذاری. همین که قابل دسترس است مدام وسوسه میشوی سراغش بروی و ذهنت برای قانع کردن تو میگوید این کار را به خاطر غلبه بر استرس کرده ای در حالی که فقط یک توجیه است و واقعیت ندارد و تو در دام ذهنی خودت گیر کرده ای.
   سوم اینکه برنامه ریزی دقیق تری داشته باش که انجام دادن کارهایت مطابق برنامه به زندگیت نظم بدهد اگر برنامه باشد در این صورت نمیتوانی چهار ساعت فقط مشعول گوشی باشی.
   آخر ابنکه با خودت جدی باش و اراده ات را تقویت کن. فکر کن تو فرد دیگری هستی و حالا یک کنکوری که خودت هستی را به تو سپرده اند. اینطوری جدی تر و با اراده تر با خودت برخورد میکنی.
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

  • نوجوان‌ها 1 سال قبل

   کاربر عزیز “آرام”
   آقای مسگری، مشاور تحصیلی سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست من سلام .
   آرامش تو سال کنکور خیلی مهمه .
   بهتره که تحت نظارت یه مشاور کار کنی . اگر مدرستون مشاور داره ، حتما با ایشون یه رابطه خوب برقرار کن و کمک بگیر . اگر هم مشاور ندارید ، سعی کن با یه مشاور خوب در ارتباط باشی .
   اگر تهران هستی میتونیم یک جلسه حضوری با هم صحبت داشته باشیم .
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

  • Kaniya 10 ماه قبل

   سلام
   من دبیرستانیم و نسبت به مدرسه ای که توشم خیلی درسخونم ولی بعضی از سال دوما مدام با حرفاشون آزارم میدن اینکه من حجابم درس نیست یا مقعنم مدام میفته یا اینکه صورتی می‌پوشم . من با اینکه آدم اجتماعی هستم ولی وقتی زنگ تفریحا همه میرم بیرون من نمیتونم چون میترسم بازم مسخرم کنن من از مسخره شدن خیلی خیلی میترسم تا حالا چنین اتفاقی برام پیش نیومده بود بخاطر همین نمی‌دونم چیکار کنم اونا خیلی خیلی بیشعورن و منم حتما باید حالشونو بگیرم ولی واقعا نمی‌دونم چطوری:(

   • دوست عزیز مشاور سایت به شما چنین پاسخ داده اند :
    دوست خوبم
    بهترین شیوه برخورد با افرادی که دیگران را مسخره میکنند این است که تلاش کنی با همه نگاه ها و حرفهایی که دارند باز هم خودت باشی و طوری رفتار کنی که یا آنها را نمی بینی و یا اگر میبینی برایت حرف های شان مهم نیستند.
    گاهی بد نیست که بگویی رفتارشان نادرست است و به خاطر خودشان میگویی وگرنه برای تو اهمیتی ندارد.
    در مجموع مسخره کننده ها هر قدر هم بد هستند میتوانند باعث شوند که آدم های دیگر قوی تر شوند چون مدام تلاش میکنند آنها را نبینند .

 6. نوجوان‌ها 1 سال قبل

  کاربر عزیز “K.M”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  حتما تو را تشویق به انتقام گرفتن هم نمیکنم ولی اینکه از حقت دفاع کنی موضوع دیگری است یعنی در ذهنت این کفتگو را داشته باش که من دنبال این نیستم حال او را بگیرم چون شاید این کارم باعث شود بقیه بیشتر اطمینان پیدا کنند نظر او درباره من درست بوده بلکه من دنبال این هستم از خودم دفاع کنم و بقیه هم ببینند که من چه کسی هستم.
  با این تصمیم روی رفتار خودت مسلط باش
  سعی کن با دوستان دیگرت آرام و مهربان باشی
  در مورد او با دیگران حرف نزن و اگر دیگران خواستن حرف بزنن بگو او برای من دوستی تمام شده است و نمیخواهم یاد اشتباهاتش بیفتم
  با او مواجه نشو و نشان بده در رفتارت که نمیخواهی با او در ارتباط باشی اما از رفتارش دلگیر هستی نه اینکه از خودت ناامید شده باشی
  با این همه در اولین زمانی که احساس کردی او درباره تو صحبت میکند یا تهمت میزند بلافاصله با آرامش اما نهایت قاطعانه و جدیت به او بگو که حق ندارد این حرفها را بزند. او را تهدید نکن فقط بگو حق انجام این کار را ندارد .

  اگر او روزی برایت دوست خوبی بوده است به احترام همان روزها وقتی میانتان آرام است به او بگو که حیف شد این رابطه به اینجا کشانیده شده اما حرفت را ادامه نده بگذار همین موضوع ذهن او را مشغول کند.
  یادت باشد در چنین مواقعی طرافیان ممکن است خیلی در این باره با تو حرف بزنند و مثلا از او بدگویی کنند تو همیشه فقط از آنها بخواه که در مورد او حرف نزنند و جلوی اثرگذاشتن در ذهنت را بگیر ولی در حین اینکه متوجه توهین و تهمتی میشوی فقط با خود اون فرد گفتگو کن و خیلی جدی اما با آرامش رفتار کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 7. K.M 1 سال قبل

  سلام
  من دبیرستانی هستم و به تازگی متوجه شدم صمیمی ترین دوستم پشت سرم خیلی حرفا زده و جلو خانوادش و دوستای دیگش منو خراب کرده.
  وقتی هم ازش علتشو پرسیدم و گفتم دیگه اینکارو نکنه شروع کرده توهین کردن به من و وقتی دیگه ازش عصبانی شدمو جوابشو دادم بهم گفت راونیو و اینکه کسی نیستم و کلی حرف مسخره ی دیگه.
  بعد یه مدت همه چی آروم بود تا اینکه شروع کرد تو کلاس بهم تهمت زدن و الان جلو همه ی بچه ها خراب شدم و همه فکر میکنن مشکل از منه و آبروم رفته…
  چیکار میتونم بکنم خیلی برام مهمه که ازش انتقام بگیرم.
  پس لطفا بهم نگین از انتقام دست بکش و این حرفا چون واقعا نمیتونم ساکت بمونم با هر کیم حرف میزنم حرفمو باور نمیکنه و همه طرف اونو گرفتن.

 8. نوجوان‌ها 1 سال قبل

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  اینکه با خودت صادق هستی و فردسودجویی نیستی که منفعت خودت را به ناراحتی دیگران ترجیح دهی خیلی سرورآفرین است.
  با توجه به شرایطی که او داشته توصیه میکنم با او قاطعانه همراه با ملاطفت بگویی که از این کمک او سپاسگزاری اما نیاز و صلاحی به این کار نمیبینی. حتما بگو که محبت او را درک میکنی و ممنون هستی اما ادامه ان را نمیپسندی.
  ولطفا واقعا هم در تلاش برای دریافت کمک‌از او نباش تا مبادا ارتباط با هم و برداشت او از محبت تو او را آشفته تر کند.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 9. آرام 1 سال قبل

  سلام ببخشید من یه دختر دبیرستانی هستم سال دیگه هم کنکور دارم و باید برای کنکور بخونم
  به تازگی پسر یکی از اشناهامون بهم اعتراف کرده که از بچگی منو دوست داشته الانم بهم پیام میده و هی ابراز علاقه میکنه ک اصلا برام جذابیت نداره
  من ازش متنفر نیستم ولی عاشقشم نیستم دلمم نمیخواد دلشو بشکنم و ناراحتش کنم .ایشون امسال کنکور دادن و میگه میخوام امسال کمکت کنم ک تو راه کنکور تنها نباشی خدایی خوب کمک میکنه چون مدرسش تیزهوشان بوده و درسش خوبه .اگه الان ازش کمک بگیرم نمیدونم دارم از احساسش سوءاستفاده میکنم یا نه .میگه چند بار خودکشی کرده منم نمیخوام کسی به خاطر من آسیب ببینه .این روزا هم هی به من ابراز علاقه میکنه هر چقدرم میگم ممنون، کافیه گوش نمیده
  نمیدونم باید بهش چی بگم ک ناراحت نشه و از من دست بکشه
  لطفا راهنماییم کنید

 10. نوجوان‌ها 1 سال قبل

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  همانطور که خودت هم گفتی سال دوازدهم بسیار پراهمیت است. اتفاقا توصیه میشود سال دوازدهم در جایی باشید که گویا کاملا غریبه هستید و دوستی ندارید تا ذهن و فکرتان به این حاشیه ها کشانیده نشود. حالا خودت باید تصمیم بگیری که آیا میتوانی همین جا بمانی و به جای سرزنش خودت از اینکه دوستی نداری برای جمع کردن ذهنت استفاده کنی یا اینکه به مدرسه کاملا ناآشنایی بروی و بدون تلاش برای داشتن دوستان صمیمی تمام تلاشت را صرف کنکور کنی.
  بنابراین اگر به سوال خوب دقت کنی میبینی که هیچکسی جز خودت نمیتواند به آن پاسخ دهد ووتو میتوانی با توجه به شرایط خودت و قدرت اراده ات و هدفت انتخاب کنی که کدام راه برایت بهتر است. اما در مجموع راه دوم که رفتن به مدرسه دوست قدیمی ات است را خیلی توصیه نمیکنم چون احتمالا در همین شرایطی قرارمیگیری که در این مدرسه هستی.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 11. آرام 1 سال قبل

  سلام من یک دختر دبیرستانی هستم کلاس یازدهم تجربی و سال دیگه کنکور دارم .متاسفانه خیلی شدید احساس تنهایی میکنم و خیلی زیاد ساکت و غمگین شدم به حدی ‌که خودم نمیتونم تحملش کنم البته بی دلیل نیست توی کلاس ما تقریبا همه با من ضد هستن و از من بدشون میاد با اینکه من همیشه هر کس کمکی بخواد بهشون کمک میکنم و به کسی بی احترامی نکردم .یه لحظه خودتون رو بزارید جای من توی یه مکانی باشید هرروز ک کسی دوستون نداره وای چقدر سخته اون لحظه هایی ک معلم میگه وقت آزاد همه میگن و میخندن ولی من باید سرم و بزارم رو میز و تو تنهاییم اشک بریزم سه تا راه حل به ذهنم رسیده اگه ممکنه راهنماییم کنید یا یه راه جدید بزارین جلوم
  ۱تو همین مدرسه بمونم خودمو عذاب بدم تا این سال آخرم بگذره و نمیدونم این موندن قوی بودنه یا احمق بودن
  ۲برم تو مدرسه یکی از دوستان قدیمیم که خوب اونم دوستای خودشو داره و باز من یه اضافی میشم
  ۳کلا برم یه مدرسه ک هیچکیو نمی شناسم
  البته باید توجه کنم که قسمتی از نمره کنکورم شرط معدله و اگر مدرسمو عوض کنم تا بیام با معلما اشنا شم سال تموم شده و ممکنه نتونم خودمو بالا بکشم خیلی روزهای سختی رو می گذرونم لطفا کمکم کنید . ممنون

 12. احمد 1 سال قبل

  من باید از یکی از همکلاسی هام انتقام بگیرم هر جور که شده.
  من ادم ضعیف هیکلی هستم و اون قوی.میخوام با موتور برم و از پشت بهش چاقو بزنم هر جور که شده.
  نباید افراد کثیفی مثل اون زنده بمونند.

  • Alireza 8 ماه قبل

   انگار فیلم هندی زیاد دیدی😂😂😂

  • پریماه 4 هفته قبل

   دیوانه😂😂😂

 13. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز “آرمیا”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  وقتی شما برای چشمانت از پزشک گواهی داشته باشی اصلا نیازی به سفارش مدر و اعتراض بچه ها نیست و دیگه این داستانها پیش نمیاید.
  توصیه میکنم به جای اینکه به فکر انتقام گرفتن باشی راه های منطقی و قاونی و درست را دنبال کنی.
  از طرفی چون از این اتفاق دلگیر هستی حتما با مدیر مدرسه صحبت کن‌ به ایشان نگو که دوست داری انتقام بچه ها را بگیری بلکه بگو از این اتفاق و کم شدن نمره ات ناراحتی و ازشون کمک میخواهی.
  اگر احساس میکنی پیگیری خودت خیلی جواب نمیدهد از همراهی والدینت استفاده کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 14. آرمیا 2 سال قبل

  سلام . من دانش آموز مدرسه تیزهوشان هستم . کارنامه این ماهم آماده شده و میخواهند پس دهند . درس خون هستم . اما در ورزش ۱۷ بردم . فقط این ۳ نمره و ۲ نمره شیمی کم داشتم . بحثم سر نمره ورزش است .من چشمم ضعیف است و نباید زیاد ورزش کنم .معلم بهم ۱۷ داد .بابام به مدرسه زنگ زد و توضیح و داد و آن ها نمره ام را ۲۰ کردند اما تعدادی از دوستانم اعتراض کردند و نمره ام ۱۵ شد .کمتر هم شد حالا نمیدونم چطوری انتقام بگیرم .

 15. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز “ملکه انتقام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش های شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  قابل ستایش است که خودت میدانی انتقام گرفتن نتیجه و فرجام خوبی ندارد.
  حتی فکر انتقام هم بیشتر از اینکه باعث شود حال دیگری گرفته شود حال خودت را میگیرد،انرژی تو را حرام میکند و خلاصه بیشتر به خودت آسیب میرساند.
  اگر او شایسته شنیدن حرفهای تو هست به او بگو که چقدر دروغگویی های او زشت و زننده بوده است
  و اگر فکر میکنی نمیتواند از حرفهای تو درکی داشته باشد در این صورت بیشتر از این لحظه هایت را تلف نکن. انرژی هایت را برای چیزهایی صرف کن که نتیجه ارزشمندی داشته باشد.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 16. ملکه انتقام 2 سال قبل

  من دوس دارم از یکی از دوستانم انتقام دروغ های کثیفش رو بگیرم میدونم اینده خوبی نخواهم داشت برای همین عصبی و پرخاشگر هستم امیدی به زندگی ندارم? و تمام فکرم مشغول این است که چگونه انتقام بگیرم باید چه کار کنم??

 17. متال هد 2 سال قبل

  چه کار کرده ؟ بگو شاید بتوانم کمکت کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید