من همیشه برای مسائل ساده هم دچار استرس میشم

پرسش

خانم دکتر بسیار سپاس گزارم. شما واقعا اعتماد به نفس میدین. میخواستم در مورد استرس و راه های درمان اون مطلب بگذارید چون من همیشه برای مسائل ساده هم دچار استرس میشوم و این باعث میشه دچار دل درد و … شم و این موضوع اعتماد به نفسم رو ضعیف کرده و از در اجتماع بودن دچار نگرانی میشم.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

خوشحالم که مطالب برای تو مفید بوده. من اعتقاد دارم تنها کسانی که برای خودشان ارزش قائل هستند تلاش می کنند تا برای حل مسائلشان از مشاور کمک بخواهند و به همین دلیل برای تو و تمام نوجوانانی که از این طریق دنبال راه حلی هستند احترام زیادی قائل هستم و به خودشان و آینده شان امیدوارم.

در مورد استرس، نکته مهم این است که برای شروع هر کار بهتر است جوانب را بسنجی و اطمینان پیدا کنی که آن کار با توان تو تناسب دارد.

پیش از آن تلاش کن نفس آرام و عمیقی بکشی و به خودت بگویی که من در شرایط عادی قرار دارم و کاری را که باید می توانم به درستی انجام دهم.

گاهی هم لازم نیست نسبت به آن کار پیش از انجامش خیلی فکر کنی. مثلا کارهای ساده و کوچک که ممکن است با فکر کردن به آن ها بیشتر دچار استرس شوی از همین نوع هستند. این کارها را باید بدون معطلی و چند و چون کردن انجام دهی.

در صورتی که استرس بالایی را تحمل میکنی و راه حل های این چنینی کمکی نمی کنند بهتر است با یک روانشناس بالینی گفتگو کنی. آن ها با استفاده از آزمون ها می توانند اطمینان حاصل کنند که تا چه اندازه این شرایط تحت کنترل و تا چه اندازه از کنترل خارج است و به همین دلیل در صورت دوم میتوانند راه های دیگری را نیز توصیه کنند.

موفق باشی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اتحاد و همبستگی در میان اعضای خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *