من هنگام امتحان شفاهی از استرس زیاد نمی توانم حرف بزنم و نمره کم می گیرم. چیکار کنم؟

پرسش:

من هنگامی که معلمان از من امتحان شفاهی می گیرند با این که تمامی سوالات رو بلدم از استرس زیاد زبانم بندمی آید و نمی توانم حرف بزنم و نمره کم می گیرم. چیکارکنم؟

پاسخ:

دوست خوبم

داشتن استرس می تواند موجب شود که به راحتی نتوانی مطالب درسی را یادآوری کنی اما معمولا استرس به این علت ایجاد می شود که دانش آموزان بیش تر مطالب را یاد می گیرند اما از دو مرحله مهم تر آن که برای شرکت در امتحان و پرسش کلاسی مهم است باز می مانند. آن دو مرحله هم تلاش برای نگه داشتن چیزهایی است که یاد می گیریم و هم تمرین برای یاد آوری است.

برای مثال فکر کن که درس فردا را خواندی و الان بلد هستی. حالا اگر وقت داشته باشی چطور درس هایت را مرور می کنی؟ ممکن است دوباره از روی کتاب یا جزوه مطالعه کنی و یا خلاصه آن را ببینی. در چنین حالتی تنها اتفاقی که می افتد این است که حافظه احساس ضعف و ناتوانی می کند چون چیزی را دوباره مقابل خود گذاشتی که آن را یاد گرفته بودی و به همین دلیل فردا در جلسه پرسش همه چیز را فراموش می کنی.

بهترین کار برای نگه داشتن یادگرفته ها و یادآوری آن این است که بتوانی یادآوری را تمرین کنی. اگر درست را یاد گرفتی برای دوره تلاش کن تا با توجه و نگاه کردن به سوالات و یا عنوان مفاهیم درس، آن را به یاد آوری. این کار به تو کمک می کند تا هم حافظه ­ات تقویت شود و هم بتوانی مهارت یادآوری کردن را که برای موفقیت در امتحان بهش احتیاج داری تمرین کنی.

اما برای کمک بیش تر به کنترل استرس از تکنیک های تنفس کمک بگیر. برای این منظور نفسی آرام و عمیق را تجربه کن. بهتر است در تمام حالات و در شرایط گوناگون این نوع تنفس آرام و عمیق را تکرار کنی تا عادت کنی و در آن ماهر شوی اما به هر حال در شرایطی که الان جلوی کلاس هستی هم انجام این کار می تواند موثر باشد و تو را آرام کند.

برای آشنایی با خانم مشاور و نحوه طرح پرسش خود از ایشان اینجـــــــــــا را کلیک کنید.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اهدافتان را به کسی نگویید