,

دوست در لغت به معنای یار، رفیق، هم دل، علاقه مند و آن که کسی را بشناسید و به او دلبستگی و اعتماد پیدا کنید گفته شده است. (انصاف پور، فرهنگ لغت فارسی)

دوستی.سایت نوجوان ها (1)

همچنین گفته شده که دوستی یک پیوند روحی است که انسان را از حیث فکر و عمل به هم نزدیک می کند به گونه ای که راه زندگی را با یاری متقابل و همکاری مشترک طی می کنند و هر یک دیگری را در هنگام نزول سختی ها یاری داده و در امور مهم از مشورت یکدیگر برخوردار می شوند.

با توجه به تعریف دوست و دوستی این سوال مطرح می شود که آیا دوست داشتن امری ضروری و مهم است؟

تا به این جا متوجه شدید که دوست خوب و واقعی اثرات بسیار مثبت در زندگی دارد  اما برای انتخاب یک دوست خوب و محافظت از این رابطه ی دوستانه و برخورد صحیح با آن ها به هنگام ناراحتی و کدورت آیا تاکنون فکر کرده اید از چه روش هایی باید استفاده کنید؟

هر یک از این روش ها یک مهارت مهم است که باید آن ها را ماهرانه به کار گیرید. پس درباره ی این روش ها فکر کنید و در به کارگیری آن ها دقت کنید.

روش های انتخاب دوست

– بهتر است قبل از دوست شدن و ایجاد رابطه در سطح بالا به موارد مشترک بین خود و او توجه کنید یعنی با کسانی رابطه ی دوستی برقرار کنید که در علایق، سلیقه ها، ویژگی های خانوادگی و مواردی که در خود سراغ دارید  به شما نزدیک باشند.

– ساده و بی پیرایه باشید و تا آن جایی که امکان دارد شما آغازگر ارتباط باشید.

– کبر و غرور به خود راه ندهید و افاده نفروشید زیرا این رفتار موجب عصبانیت و دوری دیگران از شما می شود. خیلی رسمی و خشک نباشید این رفتار نیز مانع نزدیکی دیگران به شما است. در مقابل، گشاده رو، مهربان و خوش اخلاق باشید و به وسیله ی حرکات چهره و دست و سر، تمایل خود را برای برقراری ارتباط نشان دهید.

دوست

– کسانی را به دوستی و رفاقت انتخاب کنید که در میان دیگران دارای احترام و ارزش هستند.

– با افراد چاپلوس و دروغگو و سخن چین دوست نشوید زیرا این گونه افراد منتظر فرصتی هستند تا به شما ضربه بزنند.

– منطقی است که دوست شما هم سن و هم جنس شما باشد.

– مشورت با دیگران در انجام هر کاری یکی از رموز موفقیت است. پس با کسانی که مورد اعتماد شما هستند مشورت کنید مثل والدین، خواهرها و برادرها زیرا آن ها هیچ وقت بدی شما را نمی خواهند و همیشه خیرخواه شما هستند و نسبت به شما تجربیات مفیدتر و بیش تری در خصوص انتخاب دوست دارند و چون شما را خوب می شناسند به راحتی به شما کمک می کنند.

روش های حفظ دوستی و برخورد صحیح

اگر کسی را شایسته ی دوستی خود یافتید و او را با توجه به ملاک ها و معیارهای مناسب انتخاب کردید حالا باید این رابطه را به خوبی حفظ کنید و سعی کنید او را از دست ندهید. درباره ی روش ها و مهارت های حفظ دوستی و برخورد صحیح فکر کنید و در به کارگیری آن ها دقت کنید:

– با یکدیگر خوش اخلاق و مهربان باشید.

– به یکدیگر احترام بگذارید.

– به یکدیگر علاقه و توجه نشان دهید.

– به هم کمک کنید.

– هنگام ناراحتی و شادی در کنار هم باشید.

– به فکر همدیگر باشید.

– نکات خوب همدیگر را تحسین کنید.

– نکات منفی یکدیگر را برطرف کنید.

– برای هم وقت بگذارید.

– به هم اعتماد کنید.

– رازدار و امانت دار یکدیگر باشید مگر در مواقعی که رعایت رازداری باعث دردسر دوستتان شود.

– همدیگر را به کارهای خوب تشویق کنید.

– همدیگر را از کارهای ناشایست، نادرست و غیراخلاقی دور کنید.

– به حرف های هم گوش کنید و یاد بگیرید که منطقی و عاقل باشید.

– بدی های همدیگر را ببخشید.

– باعث رشد، پیشرفت و موفقیت یکدیگر شوید.

– هنگام ناراحتی و مشکل با هم صحبت کنید و از مشورت و راهنمایی های یکدیگر بهره بگیرید.

به امید یادگیری مهارت ها و استفاده از آن ها در زندگی

mosabeghe

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

برچسب ها:
11 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. نوجوان‌ها 3 سال قبل

  کاربر عزیز ؛Reihaneh؛
  خانم دکتر سلیقه دار مشاور و روانشناس سایت این گونه به پرسش شما پاسخ داده اند:

  دوست خوبم

  پیدا کردن دوست مناسب کار سختی است اما تو در این کار موفق بودی و توانستی کسی را پیدا کنی که به نظرت مناسب است. حالا نوبت کار ساده تر است. آن هم این است که او تصور کند و احساس کند تو هم برای دوستی با او خوب و مناسب هستی. نگران شلوغی دور و بر او نباش و به جای طرح مستقیم موضوع و گفتن این جمله که بیا با هم دوست شویم که دیگر از سن شما گذشته است تلاش کن تا کم کم با رفتارت او را متوجه خودت کنی و اجازه بدهی تا او همبرای دوستی با تو فکر کند و شاید هم عادت کند و آن وقت دلش بخواهد که دوستی با تو را بیشتر تجربه کند.

  بنابراین مثل همیشه باش اما با اعتماد به نفس بیشتر و در عین حال طوری رفتارکن که نشان دهی او برایت مهم است . همین ها کافی است تا ریشه دوستی شما با هم شکل بگیرد.

  موفق باشی

  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 2. Reihaneh 3 سال قبل

  سلام. من ریحانه هستم و ۱۳ سالمه. امسال وارد مدرسه فرزانگان شدم. هیچ دوستی ـندارم. اینم میدونم که باید یکی رو پیدا کنم چون تا کنکور باهم تو یه مدرسه خواهیم بود. ولی احساس میکنم که یکی رو پیدا کردم که میتونم باهاش دوست بشم. ولی اون دور و برش یه عالمه دوست داره که فکر نمیکنم بتونم باهاش دوست بشم. البته بیشتر از این میترسم که چطوری بهش پیشنهاد دوستی بدم و اگه گفت نمیشه چیکار کنم. لطفا کمکم کنید.

 3. شایان 14پایتخت 5 سال قبل

  مرسی.زحمت کشیدید این مطالبو جمع آوری کردید.ولی کاش یه چیزی هم میذاشتی که بدرد کسایی که از دوست زخم خوردنم میذاشتید.هرچن که میدونم بدی هایی که بهم از دوست شده از خوبی خودم بوده چون این نظرو همه میخونن قابل توجه همه دنبال دوستی باشید که همجنستون باشه که به عاقبت من دچار نشید.

 4. salva 6 سال قبل

  ممنونممممممممممممم

 5. مسافر 7 سال قبل

  باتشکرازمطلبی که گذاشتیدولی فکرنمیکنیدبهتربود ازتصاویری متناسب بافرهنگ خودمان استفاده کنید

 6. امیر04 8 سال قبل

  http://www.nojavanha.com بهترین سایت برای نوجوانان.دستتون بسیار درد نکنه

 7. armin 8 سال قبل

  سایت بسیار بسیار عالیه.اولین بار دیدم یه سایت اینجوری باشه.مرسی .روانشناسی نوجوونها خیلی به دردم خوردش.قسمت پدر مادرا هم که نمیخونن هر چقدم بگی.ولی خدارو شکر میکنم که تو زمانی زندگی میکنم که تکنولوژی هست و میتونم برا پدر شدن خودم اطلاعات کسب کنم.تا رفتاری که دوست داشتم پدر خودم بکنه و نکرد رو من برا بچه خودم بکنم.بازم مرسی

 8. المیــرا 8 سال قبل

  من از دوست زیاد ضربه خوردم … خیلی زیاد … نمیدونم شاید مشکل از خودمه که زیاد از حد به دوست بها میدم … شاید هم ..

 9. melika 8 سال قبل

  be nazare mamanam dooste khoob yani kesi ke ahlle doost pesar nabashe mage mishe an khodam injoori nistam oon vaght allbate manam az yeki az doostam zarbeie sangini khordam chi migam oon ke dge esmesh doost nist…

  • آریو 4 ماه قبل

   منم ۱۷ ساله ازمشهدم آریو نامم هست.
   خب ازنظرمن که همش چرتو پرته.چون که ذهنت فقط بلده مشکلات رو ببینه ونه درست شدن رو، حتما انجام بده و اعتماد بنفستو فراموش نکن

 10. raha1 8 سال قبل

  ممنونم عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید