, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها 

بنا 10

سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل یا همان یونسکو از ۱۹۷۸ تا کنون به ثبت مهم ترین بناهای تاریخی جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو پرداخته است. تاکنون ۱۰۰۷ مکان منحصر به فرد تاریخی از ۱۶۱ کشور مختلف در این فهرست به ثبت رسیده است. هر کشور برای ثبت یک اثر باید پرونده ای را برای آن تشکیل داده و بعد از بررسی این پرونده از جانب یونسکو هر سال تعدادی مکان تاریخی به این فهرست افزوده می شود و از جانب یونسکو برای حفاظت از آن منطقه تاریخی کمک های لازم داده می شود. با هم نگاهی به مهم ترین بناهای ثبت شده  خاورمیانه در این فهرست می اندازیم.

شهر هترا 

بنا11

شهر اشکانی هترا هر چند در عراق امروزی واقع شده است اما در واقع بخشی از میراث فرهنگی ایران بود. این شهر که باقی مانده از دورانی است که اشکانیان قدرتمند بودند در استان نینوا و ۲۹۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده است. در این شهر سه نوع معماری ایرانی، یونانی و رومی قابل مشاهده بود و گویا تا دوران شاهپور اول ساسانی نیز از رونق خوبی برخودار بوده است. متاسفانه این مجموعه بی نظیر باستانی در شانزدهم اسفند ماه ۱۳۹۳ به دست گروه تروریستی داعش با خاک یکسان شد.

شهر باستانی پترا در اردن

بنا

مهم ترین منطقه باستانی اردن خرابه های شهر پترا است که در دل صخره حجاری شده است. این شهر که در قرن اول قبل از میلاد رونق داشته است منطقه ای تجاری و محل داد و ستد کاروان های تجاری بین عربستان و سوریه و مصر و فنیقیه بوده است. این محل سالانه هزاران بازدید کننده دارد.

اهرام و گورستان پادشاهان در ممفیس مصر

بنا 1

اهرام سه گانه، مجسمه ابوالهول و مقابر فرعون ها در شهر باستانی ممفیس تنها اثر باقیمانده از عجایب هفتگانه دنیاست. این اثر مهم ترین اثر باستانی در قاره آفریقا است که سالیانه مورد بازدید صدها هزار نفر قرار می گیرد.

شهر قدیم اورشلیم در فلسطین اشغالی

بنا 2

شهر اورشلیم با تاریخ ۳۰۰۰ ساله اش یکی از قدیمی ترین شهر های دنیاست که مورد توجه ادیان آسمانی یهود، مسیح و اسلام است. این مکان یکی از غنی ترین میراث معنوی جهان را با خود دارد. این شهر قبله گاه اول مسلمانان و محل معراج پیامبر اسلام (ص) نیز هست.

قلعه بهلاء در عمان

بنا 3

این قلعه تاریخی شامل سیزده قلعه بزرگ است با برج ها، مساجد، بازار و خانه های فراوان. این اثر تاریخی مهم ترین اثر در کشور عمان است.

تخت جمشید در ایران

بنا 4

ایران تا کنون ۱۷ اثر تاریخی خود را به ثبت میراث جهانی یونسکو رسانده است اما تخت جمشید از همه آن ها مهم تر است. تخت جمشید و شهر پارسه در ۵۱۵ قبل از میلاد به دست داریوش بزرگ احداث شد و در پایان حکومت هخامنشیان به دست اسکندر ویران گشت.

قلعه شوالیه ها در سوریه

بنا 5

این قلعه که از دوران قرون وسطی بجا مانده است یکی از بهترین بناهایی است که از آن دوران در جهان سالم مانده است. از این قلعه که ۲۱۳۲ پا بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است در زمان جنگ های صلیبی استفاده می شده است.

معابد مخروبه بعلبک در لبنان

بنا6

بعلبک شهر کوچک در لبنان است که معابد ویرانی از دوران فنیقی ها در آن باقی مانده است. معابد این شهر روزگاری جایگاه خدایان مختلفی بوده است و از این جهت یکی از بزرگ ترین مکان هایی است که بناهایی از سنگ در آن بنا شده است.

بناهای العین در امارات متحده عربی

بنا7

بناهای باقی مانده از دوران نوسنگی نشان می دهد که ۲۷۰۰ سال قبل ازمیلاد گروهی در این بیابان ها ساکن بوده اند.

منطقه حفاظت شده سقطرا در یمن

بنا8

این منطقه از پوشش گیاهی وجانوری خاصی برخوردار است که حدود ۳۷ گونه گیاهی و ۹۰ گونه از خزندگان در آن دیده می شوند.

برچسب ها:
3 دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. رضایی 4 سال قبل

    بسیار خوب بود. اما برای کاملتر کردن مطالب ابعاد و اندازه هر کدام بسیار حائز اهمیت است.

  2. شهلا 5 سال قبل

    جالب بود ولب قسمت اول شهرنمرد ۴۰۰۰ساله وهترا۲۶۰۰ ب اشکانیان چه ربطی داشت

  3. sasana 5 سال قبل

    عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید