موثرترین ورزش‌ها برای بدن

یک استاد پزشکی دانشگاه هاروارد لیستی از بهترین ورزش‌ها برای بدن را تهیه کرد.

مین لی، استاد دانشگاه هاروارد در رشته پزشکی لیستی از پنج ورزش که بهترین تاثیر را بر روی بدن دارند را تهیه کرده است.

اکثر افراد تصور می‌کنند که ورزش‌هایی هم چون دوی ماراتن، بهترین تاثیر را بر روی بدن دارند ، زیرا این ورزش‌ها به کاهش وزن کمک می‌کند اما برای مثال دوی ماراتن به مفاصل و سیستم گوارش فشار می آورد. ورزش‌های دیگری هستند که برای بدن مناسب تر هستند و علاوه بر این می‌توانند به کاهش وزن و پرورش عضلات کمک کنند.

پنج ورزشی که مین لی به آن ها اشاره کرده است عبارتند از:

شنا

ورزش شنا تقریبا بر روی تمامی عضلات بدن کار می‌کند و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. این ورزش از پیر شدن مغز جلوگیری می‌کند. هم چنین فشاری بر روی مفاصل نمی آورد. هنگامی که به صورت مداوم حداقل ۳۰ تا ۴۵ ‌دقیقه شنا می کنید می توانید با افسردگی و استرس نیز مبارزه کنید.  

تایی چی

تایی چی چوآن یک ورزش رزمی باستانی چین است. در این ورزش حرکات آرام همراه با مدیتیشن انجام می‌شود. این ورزش بر روی تعادل و هماهنگی بدن تمرکز دارد و بر روی سیستم تنفسی کار می‌کند. تایی چی برای افرادی که سالمند هستند نیز مناسب است ، زیرا باعث افزایش تعادل و آمادگی جسمانی می‌شود.

ورزش‌های قدرتی

ورزش‌های قدرتی و استقامتی همراه با وزنه یا با تمرکز بر وزن بدن انجام می‌شود. این ورزش‌ها عضلات بدن را پرورش می‌دهند. انجام ورزش‌های قدرتی دو تا سه بار در هفته‌ توصیه می‌شود. افرادی که زمان کافی برای انجام این ورزش ها را ندارند می‌توانند از ورزش‌های اینتروال یا کوتاه مدت و شدید استفاده کنند. این ورزش‌ها سیستم قلبی و عروقی را نیز بهبود می بخشد. در ورزش‌های قدرتی تداوم در انجام ورزش بسیار مهم است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حفظ تناسب اندام با ورزش گلف و باغبانی

پیاده روی

پیاده روی یکی از درمان‌های قوی برای بسیاری از بیماری ها است. این ورزش باید حداقل ۳۰ ‌دقیقه  انجام شود تا بر روی بدن و مغز تاثیر بگذارد. مطالعات اخیر نشان داده است که افراد ۶۰ تا ۸۸ سال می‌توانند با انجام ۳۰ ‌دقیقه پیاده روی چهار روز در هفته‌ سلامت مغز را افزایش دهند و حافظه را بهبود بخشند. پیاده روی هم چنین درمانی برای افسردگی به حساب  می‌آید. می‌توان پیاده روی را از ۱۰ ‌دقیقه آغاز کرد و به تدریج میزان آن را افزایش داد.

ورزش‌های کیگل

ورزش‌های کیگل تمریناتی هستند که بر روی عضلات قسمت تحتانی لگن انجام می‌شود که به عضلات "کیگل" معروف هستند. این تمرینات برای مردان و زنان مناسب هستند و  از بی اختیاری ادراری و یا افتادگی رحم جلوگیری می‌کند. با افزایش سن عضلات این قسمت از بدن ضعیف می‌شوند و باعث بروز برخی از بیماری‌ها در زنان و مردان شود. ورزش‌های کیگل متنوع هستند اما روش درست انجام آن ها مقبض کردن عضلاتی است که برای نگه داشتن ادرار از آن ها استفاده می‌کنیم. این انقباض‌ها باید در دو تا سه ثانیه انجام شوند و سپس عضله‌ها رها شوند. هر حرکت کیگل حداقل با ۱۰ تکرار باید انجام شود و چهار تا پنج بار در روز تکرار شود. یکی از حرکت‌های متداول کیگل، حرکت پل است. برای انجام این حرکت باید فرد بر روی زمین دراز بکشد و پا را از زانو خم کرده و کف پا را بر روی زمین بگذارد. سپس بدن را از زمین جدا کرده به شکلی که گردن و شانه‌ها بر روی زمین باقی بماند. بدن باید در یک راستا قرار بگیرد. در این حرکت فرد عضلات شکم و لگن را هنگامی که بر روی پل می‌رود منقبض می‌کند و هنگامی که بدن را به حالت عادی بر روی زمین بر می گرداند عضلات را رها می‌کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شاعری: به دنبال سهمیه جهانی گلبال بانوان هستیم

ایسنا

مطالب مرتبط:

بهترین ورزش ها کدامند؟

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *