موقع درس خوندن فکرم همیشه مشغول میشه

عدم تمرکز در هنگام مطالعه

پرسش

با سلام. رشته تجربی هستم. امسال میرم سوم. تا پارسال درس خوان بودم نمی دونم چرا الان میلی به درس خوندن ندارم؟ و موقع درس خواندن فکرم همیشه مشغول میشود. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

یک احساسی وجود دارد که گاهی آن را شیطان و گاهی هم استرس و … نام میذارند و این احساس دقیقا در زمانی که نیاز بیشتری به مطالعه و تلاش است و کم کم داری به نتیجه نهایی نزدیک میشویم ایجاد میشود. درست مانند حسی که در تو ایجاد شده و نمیگذارد بر کارهایی که قصد انجامش را داری و تجربه خوب و درخشانی تا پیش از این داشتی تمرکز کنی.

برای مقابله درست با این احساس، اولین قدم این است که گذشته ات را مدام یادآوری کنی، سپس انتظارات جدیدت را که منطبق بر گذشته خوبت است معین کنی و مطابق با آن به خودت برنامه دهی تا از مسیری که تعیین کرده ای دور نشوی. این کار به داشتن نظم و سرعت برای رسیدن به جایگاه قبلی بسیار تاثیرگذار است.

علاوه بر این، هنگام انجام هر کار تحصیلی و یا کارهای جدی دیگر که ممکن است در طول آن حواست پرت شود و فکرت مشغول شود، از یک برگه سفید استفاده کن و به محض اینکه چیزی به ذهنت خطور کرد و قصد داشت تا ذهنتت را درگیر خود کند، خیلی کوتاه و در حد اشاره به آن فکر، کلمه ای را روی برگه سفید بنویس.

بعد به خودت بگو که چه زمانی به این موضوع فکر خواهی کرد. مثلا بگو وقتی این پارگراف را خواندم به این موضوع به اندازه سه دقیقه فکر می کنم. ممکن است در شروع انجام این کار ساده نباشد و گاهی این سه دقیقه به زمان بیشتری هم تبدیل شود. اما مهم نیست. مهم این است که با تمرین بیشتر بالاخره تو بر ذهنت غلبه میکنی و میتوانی تو آن را اداره کنی نه اینکه او تو را اداره کند.

موفق باشی

وقتی وارد اینترنت میشم نمیدونم چیکار کنم؟

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید:

۱- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

۲- ارسال پرسش به آدرس ایمیل [email protected]

۳- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
از بچگی ارتباط درستی با اطرافیانم نداشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *