,
دریاچه ارومیه

امروز می‌خواهیم به اروميه و بزرگ‌ترین دریاچه‌ی داخلی کشورمان، یعنی همان دریاچه ارومیه سفر كنيم. اگر شما اهل استان‌هاى آذربايجان غربى و شرقى باشيد اين مسافرت يك مسافرت كوتاه است. اگر هم اهل استان‌هاى ديگر هستيد كه باز هم اروميه يك مقصد خوب براى سفرهاى طولانى‌تان خواهد بود.

با نزدیک‌شدن به فصل تابستان مسافرت‌ها آغاز می‌شود. احتمالاً وقتی اسم مسافرت می‌آید يك سفر طولانى در ذهنمان تداعى مى‌شود اما می‌توان در عرض چند ساعت به يك مسافرت کوتاه درون‌شهری رفت و نقاط دیدنی شهر خود را دید و شناخت. 

دریاچه‌ ارومیه یکی از اسرار‌آمیزترین دریاچه‌های ایران و جهان است. اين درياچه خوش‌بختانه در سالیان اخير از خطر مرگ نجات پیدا کرده و هم‌چنان گردشگرانی را از نقاط مختلف به خود جلب می‌کند.

دریاچه ارومیه هم‌چنین ششمین دریاچه‌ی بزرگ آب شور جهان است و در منطقه‌ی خاورمیانه نیز رتبه‌ی اول دریاچه‌های آب شور را به خود اختصاص داده است.

بیشتر ما وقتى اسم آب شور می‌آید منطقه‌اى خالی از حیات و يا منطقه‌اى با حيات اندك در ذهنمان نقش مى‌بندد. پس جالب است كه بدانيد دریاچه‌ى ارومیه مأوا و مسکن گونه‌های بسیار زیادی از پرندگان، خزندگان، دوزیستان و پستانداران است.

حتی در این دریاچه گونه‌ای بسیار کمیاب از میگو به نام «آرتیما» زندگی می‌کند. نكته‌ى جالب اين‌كه شوری این آب دو‌برابر آب اقیانوس‌ها است و هیچ انسانی نمی‌تواند در این آب غرق شود و در واقع روی آب شناور می‌ماند!

اختصاصى نشريه‌ى اينترنتى نوجوان‌ها – سوسن قريشى

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید