میکروکنترلر چیست؟

میکرو کنتلر

میکروکنترلر چیست؟ آیا تا به حال این کلمه را شنیده اید؟ همان گونه که همه شما نیز می دانید در روند ساخت هر ربات نیاز به یک سری از لوازم و ابزار الکتریکی هست که کار با آن ها به نتیجه می رسد. در روند ساخت ربات مسیر یاب نیاز به ابزارهای متفاوتی نیاز است که یکی از مهم ترین های آن میکروکنترلر است. در این جا مطلب با چیستی و کارکرد این قطعه آشنا می شویم.

میکروکنترلر ، قطعه ای که داده های ربات را پردازش می کند

با یک مثال ساده سعی کرده ایم تا شما را با این قطعه آشنا کنیم. تا به حال همه شما با ماشین حساب کار کرده اید. آیا به نحوه کار کردنش فکر کرده اید؟ شما اطلاعاتتان را، که همان عملیات ریاضی هست، به وسیله صفحه کلید به آن می دهید. بعد ماشین حساب این اطلاعات را بر مبنای دستوراتی که قبلا به آن داده شده پردازش می کند و جواب را روی lcd نمایش می دهد. در واقع یک میکروکنترلر برنامه ریزی شده به عنوان مغز ماشین حساب این اطلاعات یا داده را از صفحه کلید می گیرد و رویشان پردازش انجام می دهد و بعد روی lcd نمایش می دهد.

کار میکروکنترلر دقیقا مشابه این است. میکروکنترلر بر مبنای یک سری ورودی که به آن داده می شود، مثلا این ورودی از یک سنسور دما باشد که درجه حرارت را توضیح می دهد یا از هر چیز دیگری مثل صفحه کلید، بر مبنای این ورودی ها و برنامه ای که قبلا ما به آن داده ایم خروجی را تنظیم می کند. خروجی ممکن است یک موتور باشد یا یک lcd یا هر چیز دیگری که با الکتریسیته کار کند. حالت دیگری هم می تواند باشد که فقط میکروکنترلر بر مبنای برنامه ای که به آن داده ایم عمل کند و خروجی اش را فقط بر اساس برنامه بگیرد.

ساختمان داخلی میکروکنترلر

کامپیوتری که الان روی آن دارید کار انجام می دهید دارای یک پردازنده مرکزی به نام cpu است که از کنار هم قرار گرفتن چندین میلیون ترانزیستور تشکیل شده و روی اطلاعات پردازش انجام می دهد. میکروکنترلر هم دقیقا دارای یک پردازنده مرکزی به نام cpu است که دقیقا کار cpu کامپیوتر را انجام می دهد، با این تفاوت که قدرت و سرعت پردازشش از cpu کمتر است که به آن میکروپرسسور می گویند.

در بخش بعدی، فرق میکروپرسسور و میکروکنترلر را بررسی می کنیم.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *