,

در برخی از خانواده ها ممکن است پس از طلاق والدین و یا فوت یکی از آنها، پدر و یا مادر مجددا ازدواج کند و به این واسطه عضو جدیدی وارد خانواده شود.

عموما پذیرش این مساله برای کودکان و نوجوانان آن خانواده امر دشواری است. این باور که همیشه نامادری و ناپدری بدذات و بدطینت هستند و فرزندان همسر خود را دوست ندارند، یک باور اشتباه است. در هر مساله ای همیشه دو بخش خوب و بد وجود دارد. این مساله هم خارج از این قاعده نیست.

بدون شک نامادری و ناپدری مهربان و خوب هم وجود دارند. اما مهم ترین نکته برای فرزندان در چنین شرایطی چگونه کنار آمدن با آن است.
در ادامه اشاره کوتاهی به این موضوع خواهیم داشت:

انتظار نداشته باشید که به سرعت با نامادری و یا ناپدری خود رابطه خوبی برقرار کنید

طبیعی است که برای هردو طرف این رابطه، ایجاد صمیمیت در ابتدا بسیار دشوار است. پس به خود و به عضو جدید خانواده تان فرصت دهید. زمان به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر این مساله را بپذیرید و بهتر با نامادری یا ناپدری خود آشنا شوید.

احساسات خود را مدیریت کنید

به احتمال بسیار زیاد شما در این شرایط با بسیاری از احساسات آزاردهنده و یا ضد و نقیض مواجه خواهید شد. احتمالا سردرگم، تنها، عصبانی و ناراحت شوید. با این حال با چند کار ساده می توانید به خودتان کمک کنید:


۱- بنویسید: در مورد تغییراتی که در زندگی تان رخ داده یادداشت بنویسید و احساساتتان را در آن شرح دهید.


۲- با دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید: ممکن است دوستانی داشته باشید که تجربه مشابه شما را داشته باشند. از آنها بپرسید که چگونه شرایط را مدیریت کرده اند. حتی اگر دوستانی با تجربیات مشابه ندارید و یا در روابط با والدینشان موفق نبوده اند باز هم گفت و گو با دوستان به شما کمک خواهد کرد.

فراموش نکنید که هیچ قانون یکسانی برای همه انسان ها و روابطشان وجود ندارد. برای مثال اگر یک نفر رابطه خوبی با نامادری اش ندارد این به معنای آن نیست که شما و دیگران هم نمی توانید با نامادری خود رابطه دوستانه ای برقرار کنید.


۳- با یک بزرگ تر مورد اعتماد در مورد احساساتتان صحبت کنید: اگر با فردی که شما را دوست دارد یا به شما اهمیت می دهد در مورد شرایط و احساساتتان صحبت کنید آن شخص حتما به شما کمک خواهد کرد. می توانید از یک معلم یا مشاور کمک بگیرید.

مودب باشید

این شرایط مطمئنا برای شما به عنوان فرزند آن خانواده بسیار دشوار و حتی غیرقابل تحمل است. اما این توجیه مناسبی برای بی ادبی یا توهین به مادر، پدر، نامادری، ناپدری، و یا حتی فرزندان آنها نیست. حقیقت آن است که این موقعیت نه تنها برای شما که برای آنها نیز دشوار است.

پس سعی کنید همیشه مودبانه و با احترام رفتار کنید تا هم موقعیت را دشوار تر نکنید و هم تاثیر منفی روی شناخت دیگران از خودتان نگذاشته باشید.

سعی کنید بی طرف باشید

نگاه منفی و بدبینانه خود را متوقف کنید. غالبا زمانی که اختلافی پیش می آید فرزندان سعی می کنند طرف حق را به والدین واقعی خود بدهند و یا حرف آن ها را بپذیرند.

اگر با نامادری یا ناپدری خود دچار اختلاف شدید و برای مثال حرفی از سوی آنها شما را ناراحت کرد با خودتان فکر کنید که اگر آن حرف را پدر و مادر واقعی شما هم بیان کرده بودند باز هم ناراحت می شدید؟

یا اگر کار مفید و مثبتی در خانواده انجام دادند قدردان آن باشید. برای مثال اگر یک مهمانی برگزار کردند از آن لذت ببرید. همانطور که اگر پدر یا مادر واقعی شما آن کار را انجام می داد از آن لذت می بردید.
اگر حرفی زدند یا در مساله ای حق با آنها بود آن را بپذیرید و نگاه دشمنانه به آن ها نداشته باشید.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید