,
ناپدری و نامادری

اگر تجربه زندگی با ناپدری و نامادری را دارید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا زندگی بهتری در کنار آنها داشته باشید.

با والدین واقعی خود صحبت کنید

سعی کنید مودبانه و در زمان مناسب با پدر و یا مادر خود گفت‌و‌گو کنید. اگر در خصوص رفتار و برخورد نامادری یا ناپدری خود از مساله‌ای رنج می‌برید با والدین واقعی خود آن را درمیان بگذارید. آن‌ها می‌توانند با او صحبت کرده و شرایط هموارتری را برای شما فراهم کنند.

همچنین فراموش نکنید که نباید مدام از شرایط موجود انتقاد کنید. نشان دهید که به دنبال راهی برای تطبیق با وضعیت و پذیرش عضو جدید خانواده خود هستید و در این مسیر به کمک والدینتان نیاز دارید. با این کار آن‌ها متوجه بلوغ ذهنی و عاقل بودنتان می‌شوند و به شما کمک خواهند کرد.

با ناپدری و نامادری خود صحبت کنید

نیاز نیست که با آن‌ها در ابتدا گفت‌وگوهای جدی داشته باشید. از مسائل ساده شروع کنید تا صرفا صمیمیت و حس مثبت میان شما شکل بگیرد. برای مثال از روزی که داشته‌اید برای آن‌ها تعریف کنید و بپرسید که آیا امروز روز خوبی داشته‌اند؟

در مدت گفت‌و‌گو با دقت به حرف‌های آن‌ها گوش دهید و در زمان مناسب با فکر و تامل به آن‌ها پاسخ بدهید.

به طور اختصاصی زمان هایی را با نامادری یا ناپدری خود سپری کنید

می توانید از آن‌ها بخواهید که با شما به جایی بیایند. اگر به یک برنامه یا مهمانی دعوت شده‌اید از آن‌ها بپرسید که دوست دارند شما را همراهی کنند یا نه. در مورد علایقه‌شان با آن‌ها صحبت کنید و سعی کنید نکات مشترکتان را پیدا کنید. برای مثال اگر هر دو به ورزش خاصی علاقه‌مند هستید با هم آن را انجام دهید.

توقع شرایط دشوار را داشته باشید

باید بدانید که هر رابطه‌ای بالا و پایین دارد. اگر از مساله‌ای ناراحت شدید واکنش شدید نشان ندهید. به جای تمرکز بر نکات منفی و ضعف‌ها، به نکات مثبت توجه کنید و به سرعت با هر فشار و یا ناراحتی، ناامید و یا عصبانی نشوید.

بپذیرید که نامادری و یا ناپدری شما یک فرد متفاوت است

به یاد داشته باشید که این شخص نمی‌تواند دقیقا مانند شما و یا والدین واقعی‌تان باشد. بلکه یک انسان متفاوت است که ممکن است سلایق، افکار و سبک زندگی متفاوتی داشته باشد. پس اگر برای مثال نامادری شما اجازه انجام کاری را که مادر واقعی‌تان در گذشته به شما می‌داد، نمی‌دهد، ناراحت نشوید و منعطفانه برخورد کنید.

بدگویی نکنید

ممکن است برخی از رفتارهای نامادری، ناپدری و یا حتی فرزندان آن‌ها را دوست نداشته باشید. در چنین موقعیتی سعی کنید خوددار باشید. بر نقاط مثبت آن‌ها تمرکز کنید و دائما از آن‌ها نزد والدین واقعی‌تان بدگویی نکنید. اگر انتقادی دارید در زمان مناسب با آرامش آن را بیان کنید.

با خانواده واقعی خود زمان‌هایی را سپری کنید

اگر از پدر یا مادر و یا خواهر و برادران خود دور شده‌اید و با آن‌ها زندگی نمی‌کنید از بزرگ‌تر خود بخواهید که به شما اجازه بدهند تا اوقاتی را با خانواده واقعی خود سپری کنید. نیاز نیست که دائما در کنار اعضای جدید خانواده باشید و سعی کنید با آن‌ها رابطه دوستانه‌ای ایجاد کنید. بلکه گاهی نیاز دارید در کنار کسانی باشید که آن‌ها را صمیمانه دوست دارید.

از تقسیم کردن و مشارکت ناراحت نشوید

ممکن است نامادری و یا ناپدری شما فرزند و یا فرزندانی هم داشته باشد. در این شرایط سعی کنید با آن‌ها رابطه دوستانه‌ای داشته باشید. برای مثال آن‌ها را به جمع‌های دوستانه خود دعوت کنید یا اگر قرار است اتاق مشترکی داشته باشید منعطفانه برخورد کنید. با احترام به آن‌ها بگویید که چه چیزهایی برای شما مهم هستند و یا به کدام یک از وسایل شما دست نزنند، اما خودخواهانه یا بیش از اندازه حساس برخورد نکنید.

در مجموع باید بدانید که هر شرایط دشواری با گذشت زمان قابل تحمل خواهد شد و شما یاد می‌گیرید که چگونه موقعیت‌ها را مدیریت و کنترل کنید. به سختی‌های زندگی به عنوان چالشی برای رشد شخصیتی و ذهنی خودتان نگاه کنید و صبور و مثبت‌اندیش باشید.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – مجتبی ناطقی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید