, ,
,

جلسه شورا

تنظیم آیین‌نامه‌ اجرایی مدارس و نگاه همه‌ جانبه به ارکان اصلی تعلیم و تربیت در محیط مدرسه و اتخاذ راهکارهایی برای مشارکت و مسئولیت‌پذیری همه عوامل مؤثر در تربیت از جمله برجسته نمودن نقش دانش آموزان به‌ عنوان یکی از ارکان تعلیم و تربیت، طلیعه مبارکی است که با تدبیر و درایت دست‌اندرکاران و برنامه ریزان آموزش‌ و پرورش آغاز گردید . لذا برای تحقق امر تمرکززدایی و ایجاد محوریت برای مدرسه و هم‌چنین با توجه به توانمندی نسل جوان، شورای دانش‌آموزی در آئین‌نامه‌های اجرایی مدارس به‌ عنوان یکی از ارکان مدرسه مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران قرار گرفته است.

حالا پس از یک سال تلاش شوراهای دانش‌آموزی استان بوشهر، نتایج تلاش بی‌دریغ آن‌ها اعلام گردید. این نتایج از میان ۱۹۶ هزار دانش‌آموز استان بوشهر اعلام گردیده است. رتبه‌ اول در میان دبیرستان‌های پسرانه دوره اول را شورای دانش‌آموزی دبیرستان علامه حلی شهرستان دشتی کسب کرده است.

این آموزشگاه با پذیرش ۵۱ دانش‌آموز پایه هفتم از طریق آزمون کشوری در دو شعبه در سال تحصیلی ۹۳/۹۲ یعنی از مهرماه ۱۳۹۲ در محل کانون شهدای دانش‌آموز در ساختمان غیرمستقل شروع به کار نموده است که اکنون نیز در همان مکان مشغول به فعالیت هست.

علیرضا فقیهشورای دانش‌آموزی دبیرستان علامه حلی، در انتخابات ۳ آبان سال ۱۳۹۳ از سوی دانش آموزان آموزشگاه انتخاب گردیده و از ۶ آبان ۱۳۹۳ فعالیت خود را به‌طور رسمی، با دریافت حکم از سوی مدیر آموزشگاه، آغاز کرد. این شورا متشکل از ۵ عضو شامل: علیرضا فقیه، رئیس، حجت کهن، معاون، علیرضا صداقت پی، منشی، معراج بهمنی، بازرس و بابک منصوری، سخنگو هست. این شورا با ارسال ۱۲ پوشه شامل ۹ پوشه‌فعالیت‌های انجمن‌ها و ۳ پوشه‌ فعالیت‌های شورا و یک عدد CD شامل فیلم فعالیت‌های شورا و یک نسخه پاورپوینت با موضوع اهم فعالیت‌های شورا، توانست مقام نخست را در میان دبیرستان‌های پسرانه دوره‌ اول استان را کسب نماید.

لازم به ذکر است که شورای دانش‌آموزی همین آموزشگاه سال گذشته توانست رتبه‌ سوم استان را به خود اختصاص دهد.

رئیس شورای دانش‌آموزی دبیرستان علامه حلی خورموج می‌گوید: ما در سال تحصیلی ۹۴-۹۳، سالی طلایی را تجربه کردیم. در این سال تحصیلی توانستیم به هدف خود یعنی پیشرفت و حرکت رو به‌ جلو در علوم مختلف رسیدیم.

علیرضا فقیه افزود: شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین ارکان یک مدرسه دانش آموزان آن مدرسه هستند؛ تا زمانی که آن‌ها نباشند مدرسه‌ای هم نخواهد بود.

وی درباره‌ فعالیت‌های شورا گفت: ما با تشکیل ۱۱ جلسه با حضور مسئولان مدرسه به مشکلات رسیدگی کردیم و با ارائه‌ طرح‌های جدید در حوزه‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و مذهبی توانستیم به این موفقیت بزرگ دست‌یابیم.

فقیه پیرامون فعالیت‌های شورا بیان کرد: برگزاری آزمون‌های آنلاین، برگزاری مسابقه‌ بروشور نویسی و کتابت قرآن کریم، اجرای اعتکاف‌های علمی، اجرای مراسم مختلف، نگارش آیین‌نامه دولت کلاسی، ایجاد گروه‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی، نگارش تقویم اجرایی، برگزاری نشست شورای دانش‌آموزی با دانش آموزان آموزشگاه برای اولین بار در استان و… تنها بخشی از فعالیت‌های ما در این سال تحصیلی بود.

رئیس این شورا اضافه کرد: به‌راحتی می‌توانم بگویم که تا آن هنگام که مسئولان یک آموزشگاه به نظر دانش آموزان ارزش قائل نشوند، یک شورا به‌ هیچ‌وجه نمی‌تواند قوت بگیرد و خوشبختانه کارکنان دبیرستان علامه حلی به نظر دانش آموزان اهمیت می‌دهند.

وی افزود: از جناب آقایان نادری زاده مدیر آموزشگاه، جعفری معاون پرورشی آموزشگاه و زارعی معاون فناوری آموزشگاه، بسیار متشکرم که به ما اهمیت دادند و ما را در این راه پرپیچ‌وخم همراهی کردند. از تمام اعضای شورای دانش‌آموزی هم ممنونم که با تلاش و کوشش خود توانستند این افتخار بزرگ را نصیب این مدرسه‌ نوپا کنند.

علیرضا فقیه عنوان کرد: دبیرستان علامه حلی باوجود نوپا بودن، توانسته خود را در برابر مشکلات و کمبود امکانات مقاوم کند؛ دانش آموزان هم به این مسئله کاملاً واقف هستند که هنوز ما راه طولانی‌تری نسبت به گذشته داریم.

علیرضا فقیه با گلایه از بعضی از خبرگزاری‌ها خاطرنشان کرد: سال گذشته ما با کسب رتبه‌ سوم توانستیم این راه را تا حدودی، موفق بپیماییم و این خبر تقریباً در بیشتر خبرگزاری‌ها اعلام گردید؛ ولی حالا که ما توانستیم این جایگاه را به دست آوریم، چرا هنوز باگذشت بیش از یک ماه از انتشار این خبر، هیچ خبرگزاری بخصوص پانا اعلام نکرده است؟

وی افزود: من از شهرداری و رئیس اداره آموزش‌وپرورش شهرستان، آقای طیبیان مجرد، ممنونم که با تقدیر و تشکر گرمشان در سال گذشته، ما را به ادامه دادن در این راه مصمم کردند.

وی درباره‌ نقش دانش آموزان در جامعه افزود: امروز بیش‌ازپیش دانش آموزان با تشکل‌های دانش‌آموزی بیگانه هستند و از همین رو بهتر است که از همین الآن این تشکل‌ها را حمایت و تقویت نماییم.

وی اضافه کرد: بی‌توجهی به قابلیت و توانمندی شوراهای دانش‌آموزی در تمرین کار گروهی، تقویت حس مسئولیت‌پذیری و نقش‌پذیری در اجتماع موجب شده مدارس کمترین بهره آموزشی را از شوراهای دانش‌آموزی خود ببرند و به‌ مانندبرگزاری برنامه در مناسبت‌های مختلف به‌ صورت سالانه شور انتخابات شورای دانش‌آموزی را در روز برگزاری آن خلاصه کنند.

علیرضا فقیه عنوان کرد: بیشتر شهروندان، نمی‌دانند که مجلسی به نام مجلس شورای دانش‌آموزی وجود دارد؛ حتی بیشتر دانش آموزان نمی‌دانند که نماینده آن‌ها در مجلس شورای دانش‌آموزی چه کسی است. جالب اینجاست که در اخبار جوانه‌ها که مختص به اخبار آموزش‌وپرورش است هم از این موضوع چیز خاصی نمی‌گوید.

این مجلس هر دو سال یک‌ بار از میـان دانـش آموزان سراسر کشور و در پی برگزاری انتخابات سراسری سه مرحله‌ای که به ترتیب در سطح مدارس، مناطق آموزش‌وپرورش و استان‌ها برگزار می‌گردد و نمایندگان (۱۴۵ نماینده عادی، چهار نماینده دانش آمـوزان اقلیت مذهبی و یک نماینده استثنایی) در هـر دوره که دو سال به طـول می‌انجامد امکان طرح نظرات خود را در قالب چهار نشست ملّی که در فواصل شش‌ ماهه برگزار می‌گردد را دارد.

رئیس این شورا گفت: اعضایی که آیین‌نامه‌ شورای دانش‌آموزی را خوانده باشند در استان به‌ندرت یافت می‌شود؛ همین باعث می‌شود که شورای هر مدرسه قوانین خود را وضع کند و این خود آغاز یک مغایرت در میان مدارس است. مدارس به‌ جای دادن نقش، شوراهای دانش‌آموزی را در حد اسم و مراسم محدود کرده‌اند؛بطوری که عملکرد این شوراها به پر کردن آلبوم عکس و طومار عملکرد برای معاونت‌های پرورشی تبدیل‌ شده است.

همیاری دانش آموزان در مدرسه، دستگاه‌های اجرایی و مجلس فرصتی برای تربیت نسلی است که روزی در مسند هر یک از این دستگاه‌ها سرنوشت اجرای یک شور را به دوش خواهد کشید با این‌ وجود فاصله آرمانی ایده تا عمل موجب شده دانش آموزان با حضور در شوراهای مختلف نه‌ تنها بهره‌ای از مشارکت نبرند بلکه بی‌وقفه از ماهیت نقش خود علامت سؤالی در ذهنشان نقش ببندد.

ayenejam.ir
نویسنده: حسن رضایی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید