, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

روابط دختر و پسر (1)در دو مقاله گذشته به علل به وجودآمدن روابط نامطلوب بین دو جنس مخالف پرداختیم و نقش نوجوان و افکار غیرواقعی او و خانواده را بررسی کردیم در این بخش به شیوه برخورد جامعه با نوجوانان می پردازیم.

سومین دسته از عواملی که در ایجاد برخوردها و روابط نادرست، بین دختران و پسران در جامعه ما مؤثر است، نحوه برخورد جامعه، بین مردم و اطرافیان نوجوان با مسائل آنان است. هر یک از ما به مثابه عضوی از جامعه، نه تنها در مورد مسائل تربیتی خود و اعضای خانواده خویش و دانش آموزان باید حساس باشیم، بلکه در خصوص هر یک از اعضای جامعه خویش نیز، باید حساسیت لازم را داشته باشیم.

عوامل زمینه ساز اجتماعی در ایجاد برخوردهای نامناسب بین دختر و پسر

هنگامی که مطلب یا واقعه ای، در مورد یک نوجوان می شنویم، در قدم اول باید به مثابه انسانی که مایلیم جامعه ای سالم و سربلند داشته باشیم، آن نوجوان را به منزله خواهر یا برادر خود تلقی کنیم و مصلحت او را چنان که برای خویشاوندان خود می اندیشیم، در نظر بگیریم. به این منظور در صورت لزوم، مطلبی را که در مورد وی شنیده یا دیده ایم، به روشنی و با دقت مشخص سازیم. در اینجا باید از تفحص و کسب اطلاع بی مورد، شدیدا اجتناب ورزیم.

بسیاری از افراد و حتی مربیان در برخورد با مسائل جزئی نوجوانان، طرف افراط را می گیرند و چیزی بسیار جزئی و کوچک را بزرگ و غیرواقعی جلوه می دهند.

در این بحث باید بین آنچه در حقیقت رفتاری منحرف و یا نشانه ای از انحراف است، یا آنچه براساس ذهنیت نشانه انحراف و کجروی است، تفاوت قائل شد. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برای سالم سازی جامعه خود، باید با دیگران آن گونه رفتار کنیم که انتظار داریم آن گونه باشند، نه به گونه ای که واقعا هستند. اگر می خواهیم دروغگو زمینه کمتری برای دروغ گفتن داشته باشد، با او باید مانند یک راستگو رفتار کنیم نه اینکه پیوسته دروغگو بودن او را به رخش بکشیم.

باید با دخترانمان به گونه ای رفتار کنیم که آن ها احساس کنند ما آنان را افرادی پاکدامن، با صلابت و متعالی می شناسیم. همچنین با پسرانمان به گونه ای رفتار کنیم که آن ها احساس کنند ما آن ها را افرادی غیرتمند، پاکدامن و حافظ نوامیس دیگران می شناسیم.

بنابراین نباید لغزش های نوجوانان را با دید انحرافی نگریست، باید برای آنان احترام قائل شد، به آنان مسئولیت داد و از لغزش های آنان چشم پوشی کرد.

در ادامه این بحث به وضعیت مطلوب در روابط دختر و پسر می پردازیم.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید