,

نمایشگاه یاد یار مهربانبه گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، دوازدهمین دوره از نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان با هدف ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی در بین کودکان و نوجوانان از اول تا هفتم بهمن ماه ۱۳۹۳ در بوستان گفت‌وگو، (محل دائمی نمایشگاه‌های شهرداری تهران) برگزار می‌شود. نمایشگاه یاد یار مهربان هر ساله با اهداء بن خرید کتاب به مدارس شهر تهران، تلاش می‌کند کتاب‌خانه‌های مدارس را مجهز کند. هم‌چنین قرار است یارانه‌ای در قالب بسته‌های فرهنگی در اختیار همهٔ مدارس شهر تهران در تمامی مقاطع قرار گیرد.

حضور بیش از ۴۰۰ ناشر با ۲۰ هزار عنوان کتاب

دوازدهمین دورهٔ نمایشگاه یاد یار مهربان با حضور ۴۴۲ ناشر برگزار می‌شود. ناشران حاضر در این نمایشگاه در مجموع ۱۹۹۲۳ عنوان کتاب را عرضه می‌کنند. کتاب‌های راه‌یافته به نمایشگاه یاد یار مهربان پیش از برگزاری نمایشگاه در جلسات تخصصی با حضور کار‌شناسان آموزش و پرورش و کار‌شناسان حوزهٔ کتاب بررسی و تأیید شده‌اند و محتوای آن‌ها با شرایط سنی و فرهنگی مخاطبان هماهنگی دارد. در دوازدهمین نمایشگاه یاد یار مهربان کتاب‌ها با تخفیف ۲۰ درصد به فروش می‌رسند.

اختصاص بن خرید کتاب به همه مدارس

در آستانه‌ی‌ برگزاری دوازدهمین نمایشگاه «یاد یار مهربان»، اعتبار تخصیصی برای تجهیز کتاب‌خانه‌های مدارس شهر تهران در قالب بسته‌های فرهنگی، بین مناطق آموزش و پرورش شهر تهران توزیع شد. به گزارش ستاد خبری نمایشگاه یاد یار مهربان، این بسته‌ها به تدریج در اختیار مدیران مدارس قرار می‌گیرد. بر این اساس مدارس ابتدایی ۴۵۰ هزار تومان‏، مدارس راهنمایی ۵۵۰ هزار تومان، مدارس راهنمایی ۶۰۰ هزار تومان و حوزه‌های علمیه یک میلیون تومان بن خرید کتاب دریافت می‌کنند. همهٔ مدارس شهر تهران می‌توانند با استفاده از بن‌های اهدایی، کتاب‌های مورد نیاز خود را از دوازدهمین نمایشگاه یاد یار مهربان تهیه کنند.

بیش از هفتاد درصد کتاب‌ها چاپ جدید هستند

عرضهٔ کتاب‌های چاپ جدید یکی از اهداف نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان است. به گزارش ستاد خبری نمایشگاه یاد یار مهربان، ۴۲ درصد کتاب‌های راه‌یافته به این نمایشگاه چاپ سال ۹۲ و ۳۰ درصد کتاب‌ها چاپ سال ۹۳ و در مجموع ۷۲ درصد کتاب‌ها چاپ جدید هستند. در نمایشگاه امسال حدود ۲۰ هزار عنوان کتاب عرضه می‌شود. بنابر آمار ارائه شده از سوی دبیرخانهٔ نمایشگاه یاد یار مهربان و بر مبنای اطلاعات سال گذشته، کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه تا ۹۹ درصد با نیاز مخاطبان هماهنگی داشته است.

میانگین قیمت کتاب‌ها ۸ هزار تومان است

با توجه به افزایش قیمت کتاب در سال‌های گذشته و حذف تدریجی کتاب از سبد هزینه‌های خانواده‌ها‏، نمایشگاه‌های کتاب محل مناسبی برای تأمین کتاب خانواده‌ها هستند. یکی از نمایشگاه‌هایی که در طول ۱۱ سال گذشته نقش مؤثری در افزایش سرانهٔ خرید کتاب در شهر تهران داشته، نمایشگاه یاد یار مهربان است. میانگین قیمت کتاب‌های عرضه شده در دوازدهمین دورهٔ این نمایشگاه هشت هزار تومان است. این میانگین براساس قیمت کتاب‌های نمایشگاه که از پانصد تومان تا هشتاد هزار تومان است، محاسبه شده است.

مدارس دخترانه خرید هوشمندانه‌تری داشته‌اند

با توجه به هدف نمایشگاه یاد یار مهربان در جهت ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی در بین دانش‌آموزان، به نظر می‌رسد نوع خرید مدیران مدارس از نمایشگاه در رسیدن به این هدف اثرگذاری بالایی داشته باشد. توجه به موضوع کتاب‌های خریداری شده و حضور نمایندهٔ دانش‌آموزان هنگام خرید کتاب‌ها از جمله موارد درخواستی برگزارکنندگان نمایشگاه از آموزش و پرورش بوده است. بر اساس مطالعات سال‌های گذشته و آمار خرید کتاب‌ها تاکنون مدارس دخترانه خرید هوشمندانه‌تری داشته‌اند.

زمینه‌سازی برای حضور گستردهٔ خانواده‌ها

ستاد اجرایی نمایشگاه یاد یار مهربان امسال توجه بیشتری به حضور عموم مردم در این دور از نمایشگاه داشته است. زمینه‌سازی گسترده‌ای برای حضور خانواده‌ها و خرید کتاب انجام گرفته و سطح کمی و کیفی تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نمایشگاه ارتقاء یافته است. هم‌چنین تعداد کارکنان بخش اجرایی نمایشگاه به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش یافته است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید