نمی توانم با دیگران ارتباط برقرار کنم | ارتباط موثر

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

پرسش

من پسری ۱۹ ساله هستم، کم حرف، کمی افسرده و خجالتی و نمی توانم با دیگران ارتباط برقرار کنم همین امر باعث شده که اطرافیانم به ستوه بیایند، همیشه استرس دارم خواهش می کنم کمکم کنید.

با تشکر

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

خجالتی بودن ریشه های متفاوت و دلایل گوناگونی دارد که ممکن است وابسته به ویژگی ها شخصیتی فرد باشد و یا اینکه به دلایل محیطی ایجاد شده باشد. به همین دلیل مهم است که ابتدا علت این احساس و رفتار را در مورد تو بدانیم و بعد هم راه حل ها را مرور کنیم.

اما به طور کلی بهترین راه برای مقابله کردن با چنین احساسی این است که این القا را از خودت دور کنی که “من خجالتی هستم”. به هیچ عنوان این عبارت را تکرار نکنی و بعد از این که در ذهن خودت به این نتیجه رسیدی که گفتن این حرف ها و فکر کردن در موردشان ممنوع است نوبت به عمل و رفتار تو می رسد.

در این مرحله لازم است هنگامی که در موقعیت های گوناگون قرار می گیری خودت را وادار کنی تا حتی شده کمترین رفتار ناشی از ابراز وجود را داشته باشی. ممکن است این رفتار در حد سلام کردن با صدای بلندتر از معمول باشد و یا اینکه بتوانی در مورد موضوعی که در جمع بحث می کنند در حد تایید و یا نقص یک نظر وارد گفتگو شوی.

نباید فراموش کنی که بهترین فرصت ها از طریق اراده و خواست تو می تواند در جهت بهبود شرایطی که داری ایجاد شود. ممکن است داستان و شرایط تو به این سادگی نباشد اما همین قدم های به ظاهر ساده تاثیر زیادی در پیشرفت تو و تغییر رفتار و عملکردت خواهد داشت. در نهایت گفتگو با مشاوری که بتواند دلایل و ریشه های رفتار تو را پیدا کند تاثیرگذار و نتیجه بخش است.

موفق باشی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دارم هر لحظه داغون تر از قبل میشم. هر شب با گریه میخوابم

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید:

1- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

2- ارسال پرسش به آدرس ایمیل info@nojavanha.com

3- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *