نمی دونم انتخاب رشته ریاضی به نفعمه یا تجربی؟

پرسش

سلام. من امسال کلاس نهمی هستم و باید انتخاب رشته کنم. معدل سال قبلم 20 است و تقریبا در تمام درس ها قوی هستم. به پزشکی علاقه دارم و دوست دارم رشته علوم تجربی رو انتخاب کنم اما در کنار اون مهندسی برق و مهندسی نانو رو هم خیلی دوست دارم اما نمی دونم انتخاب رشته ریاضی به نفعمه یا تجربی؟

پاسخ آقای مسگری، مشاور تحصیلی سایت

دوست من سلام 

هر رشته ای رو که با علاقه بخونی، به نفعته!

با مشاور مدرستون حتما مشورت کن که با شناختی که ازت داره راهنماییت کنه. من اینجا فقط می تونم یه سری اصول کلی رو بهت بگم که برای انتخاب رشته عوامل مهمی هستن:

1 – شناخت شخصی: مهم ترین مساله در انتخاب رشته در سال دوم دبیرستان، شناخت توانایی های شخصی است. شخصی که توانایی بالاتری در خصوص درس‌های مفهومی و استدلالی دارد، باالتبع می تواند در ادامه مسیر در رشته ریاضی موفق تر ظاهر شود. شخصی که علاوه بر موارد ذکر شده توانایی علمی مشخصی در دروس تخصصی تجربی یعنی دروس زیست شناسی دارد، می تواند در رشته تجربی موفق تر ظاهر شود و در نهایت شخصی که بر دروس علوم انسانی و مسایل مربوط به آن اشراف بیشتری دارد می تواند در رشته علوم انسانی موفق تر ظاهر شود.

2 – شناخت بازار کار: یکی از مسایلی که می تواند به انتخاب رشته درست به شما کمک کند و زمینه ساز موفقیت های علمی و شغلی آینده شما باشد، شناخت بازار کار مربوط به رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه می باشد. مطالعه در این خصوص و مشورت با فارغ التحصیلان رشته های مربوطه به شما در انتخاب درست کمک می کند.

3 – توجه به پتانسیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در خصوص رشته های دانشگاهی: در برخی از رشته ها مانند پزشکی با توجه به پتانسیل کم دانشگاه ها در پذیرش دانشجو و استقبال زیاد داوطلبان کنکور در خصوص آن، شرایط  و امکان قبولی در این گونه از رشته ها سخت تر از رشته های دیگر است.

4 – مشاوره با افراد متخصص: یکی از موثرترین کارها در انتخاب درست رشته در سال دوم دبیرستان، مشاوره با متخصصین و مشاوران در این خصوص می باشد. از جمله کسانی که می توانند در این خصوص کمک شایانی به شما کنند، فارغ التحصیلان دانشگاهی است که اطلاعات جامع در خصوص رشته های دانشگاهی، بازار کار مربوط به آن ها و شرایط تحصیلی در دانشگاه های کشور در رشته مرتبط با خود را به شما خواهند داد.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل [email protected] ارسال بفرمایید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
افسردگی در کودکان همراه با نشانه های آن

‫3 نظر ارسال شده در “نمی دونم انتخاب رشته ریاضی به نفعمه یا تجربی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *