نوجوان‌ ها و حفظ محیط زیست (۲)

محیط زیست

محیط زیست و طبیعت، سرمایه‌ی ارزشمند بشریت است که باید از آن بهینه استفاده کنیم و در حفظ آن برای نسل‌های آینده کوشا باشیم. اما برای رسیدن به این هدف، چه باید کرد؟

محصولاتی را خریداری کنید که برای محیط زیست مضر نباشند

محیط زیست

در تهیه‌ی کالاهای مورد نیاز خود به دنبال تولیداتی باشید که به طبیعت و حیوانات آسیب نزنند. برای مثال به سراغ مواد شیمیایی یا محصولاتی که روی آن‌ها اخطار و علائم هشدار وجود دارد نروید. از کالاهایی استفاده کنید که به آن‌ها محصولات طبیعی یا اصطلاحاً ارگانیک می‌گویند.

برای مثال برخی محصولات دارای بسته‌بندی‌های پلاستیکی هستند که موجب تولید زباله‌ی بیشتر می‌شوند. از خریدن این نوع کالاها خودداری کنید. در صورت امکان از تولیدات محلی استفاده کنید. برای نمونه می‌توان به صابون‌ها و یا شمع‌های دست‌ساز اشاره کرد. شما با خرید این تولیدات نه تنها در کاهش زباله نقش مثبتی خواهید داشت بلکه به اقتصاد محلی نیز کمک می‌کنید.

از کیسه‌ی پارچه‌ای خرید و بطری آب قابل بازیافت استفاده کنید

محیط زیست

همیشه در هنگام خرید، یک کیسه‌ی پارچه‌ای یا حصیری داشته باشید و از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید. همچنین یک بطری شیشه‌ای یا فلزی برای نوشیدن آب همراه خود داشته باشید و از مصرف بطری‌ها و لیوان‌های یک‌بار‌مصرف پلاستیکی دوری کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حق و حقوق به زبان نوجوانانه؛ آشنایی با سازمان‌های جهانی (۱)

اسباب‌بازی، لباس و کالاهای غیرضروری خود را به دیگران ببخشید

محیط زیست

زمانی که شما به چیزی نیاز ندارید به این معنا نیست که آن کالا نمی‌تواند برای افراد دیگر مفید باشد. این طرز فکر غلط را که بهترین کالا، کالای نو است تغییر دهید. وسایلی را که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید به دیگران ببخشید و اگر خودتان به چیزی نیاز دارید، در صورت امکان، از لوازم دست دوم استفاده کنید. با این کار شما به کاهش تولید زباله کمک خواهید کرد.

قبل از آن که چیزی را دور بیندازید یک نگاه خلاقانه داشته باشید

محیط زیست

آیا می‌توانید با سی‌دی‌های قدیمی کاردستی بسازید؟ آیا یک بطری پلاستیکی می‌تواند تبدیل به یک گلدان زیبا شود؟ نگاه خلاقانه می‌تواند به کاهش تولید زباله کمک کند.

بازیافت را فراموش نکنید

محیط زیست

بازیافت را به یک عادت صحیح در خانواده و در جمع دوستان خود تبدیل کنید. همیشه زباله‌ها را تفکیک کنید. اگر در محل سکونت و یا در مدرسه‌ی شما سطل‌های تفکیک زباله وجود دارد به آن‌ها توجه داشته باشید. همیشه زباله‌های تر، خشک و کاغذ را جداگانه در سطل مخصوص خود بیندازید.

آگاهی اطرافیان خود را افزایش دهید

محیط زیست

با خانواده و دوستان خود درباره‌ی کارهای کوچک اما مهمی که می‌توانند در جهت حفظ محیط زیست انجام دهند صحبت کنید. از فضای مجازی برای افزایش آگاهی دیگران بهره ببرید.

به انجمن‌ها و گروه‌های حمایت از محیط زیست بپیوندید

محیط زیست

انجمن‌های بسیاری وجود دارند که در خصوص حفظ گونه‌های حیوانی و گیاهی در حال انقراض، کاهش گاز گلخانه‌ای، حفظ منابع آب و… فعالیت می‌کنند. اما حتی به جز این انجمن‌ها، در اکثر محله‌ها، گروه‌هایی برای حمایت از محیط زیست وجود دارند که به فعالیت‌های کوچک محلی مثل جمع‌آوری زباله‌های رها‌شده در محیط می‌پردازند. به این انجمن‌ها و گروه‌ها بپیوندید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یه لقمه محیط زیست؛ روز ملی یوز ایرانی

آیا در مدرسه‌ی خود یک گروه برای حفظ محیط زیست دارید؟ اگر چنین گروهی ندارید خودتان دست به کار شوید و با دوستانتان یک گروه برای مسائل محیط زیستی تشکیل دهید.

حامی سیاست‌مدارانی باشید که دغدغه‌ی حفظ محیط زیست دارند

محیط زیست

اگر سن شما به رای دادن در انتخابات نرسیده است والدین خود را تشویق کنید تا در انتخابات به نامزدهایی رای دهند که در اهداف خود به محیط زیست توجه دارند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *