نکاتی درباره طبقه بندی درختان

طبقه بندی درختان به چه معنی است؟ تعریف مورد قبول دانشمندان علوم و صنعت جنگل درباره درخت، «یک گیاه چوبی معمولا با یک ریشه ستونی واحد با توانایی رسیدن به ارتفاع ۶ متر» است و اگر کمتر از ۶ متر ارتفاع داشته باشد، بوته است.

این تعریف کامل نیست؛ بعضی از باغبانان این ارتفاع را پذیرفته اند، برخی ۵ متر را ترجیح می دهند و برخی دیگر ۳ متر را انتخاب می کنند. از نظر باغبانی علمی کاج سانان کوتوله را نیز معمولا به نام «درختان کوتوله» نام گذاری می کنند.

طبقه بندی گیاه شناسی

طبقه بندی یک فرایند مرتب سازی گروه های گیاهی به یک ترتیب است و به شناسایی گونه های جداگانه کمک می کند و روابط طبیعی بین گروه ها را نشان می دهد.
تلاش برای طبقه بندی گیاهان توسط یونانیان و رومیان باستان از جمله تئوفراستوس در ۳ قرن قبل از میلاد و پلینی بزرگ در سال ۷۹ میلادی انجام شده است. آن ها در این روش ها گاهی اوقات به توصیفات بسیار طولانی به جای نام های مختصر تکیه می کردند.

در طول قرن ها چندین سیستم دیگر پیشنهاد شده است. امروزه از سیستم نام گذاری علمی دو قسمتی استفاده می شود که توسط گیاه شناس سوئدی کارل ون لینه (با نام لینیوس مشهور است) ابداع شده است و نام گذاری گونه های گیاهی در سال ۱۷۵۳ منتشر کرد.

لینیوس از یک سیستم طبقه بندی استفاده کرد که به عنوان طبقه بندی مصنوعی شناخته شده است. او گیاهان را به صورت خانواده و دسته بر پایه استقرار چند خصوصیت تعریف کننده مشترک قرار می دهد. سایر سیستم های طبقه بندی، گیاهان را در یک ترتیب تکاملی بر پایه سوابق فسیل و آناتومی قیاسی قرار می دهند.

تعدد شکل ها

در تعریف اصلی درخت، درختان اشکال متنوع شگفت انگیزی از درخت علفی تا درختچه بو و راش وجود دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
"با سگ ها سوسیس درست نکنید، گربه ها را نخورید"

با توجه به این سیستم، درختان به دو طبقه بندی اصلی تقسیم می شوند: درختان هاگ دار و درختان دانه دار. درختان دانه دار به درختان سرخس نخلی، ژنگو، کاج سان و گل دار تقسیم می شوند. درختان گل دار سه زیر محموعه دارند: گل دار اولیه، تک لپه ای و دو لپه ای.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “نکاتی درباره طبقه بندی درختان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *