, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سمانه کاملی:

تقویت حافظه.سایت نوجوان ها (1)حافظه هم مثل همه‌ نیروهای روانی آدمی ابتدا در دوران کودکی، بعد دوران نوجوانی و بالاخره دوران پیری و کهولت را طی می‌کند.

به بهانه‌ فصل امتحانات در این مقاله به بررسی روش‌های تقویت حافظه می‌پردازیم. 

شاید شما در زمره‌ کسانی باشید که ناراحت باشید از اینکه حافظه‌ خوبی نداشته اید اما هرگز برای بهتر کردن حافظه‌ خود کوشش به عمل نیاورده اید، زیرا بر این عقیده هستید که حافظه یک چیز ارثی و فطری است و اگر حافظه ای ضعیف باشد چاره ای وجود ندارد. چنین عقیده ای گمراه کننده است. داشتن حافظه ای خوب معلول به کار بستن پاره ای از اصول است که اگر به آن‌ها عمل کنید حافظه تان بهتر خواهد شد.

۱- از منفی بافی و نومیدی دست بردارید و این جمله را تکرار نکنید که «حافظه‌ من ضعیف است» بلکه آن را به جملات مثبتی از قبیل اینکه «حافظه ام روز به روز بهتر می شود» یا «قدرت یادآوری من بیش از پیش دامنه دارتر می‌گردد» تغییر دهید. این جملات در حکم اخطاری هستند که به قوای عقلی خود می دهید که مطلب مورد بحث، موضوع مهمی است و به هر قیمتی که شده است باید آن را به یاد آورید.

۲- دومین نکته مهم این است که همه چیز را به صورت تصاویری در خیال خود مجسم کنید. مثلا وقتی می‌خواهید کاری را که باید انجام دهید فراموشتان نشود، خودتان در خیال این طور مجسم کنید که دارید آن کار را انجام می دهید، یعنی خودتان را در خیال در حال انجام آن کار تماشا کنید. به طور مثال وقتی که می‌خواهید فراموشتان نشود که فردا کتابی را با خود به مدرسه ببرید، خودتان را مجسم کنید که هنگام رفتن به مدرسه، آن کتاب را زیر بغل گرفته یا در کیف گذاشته و از منزل خارج می‌شوید. این کار درست مثل این است که جزئیات کاری را به یک مغز ماشینی می‌دهید تا او آن را برایتان حل کند. با قبول این زحمت و تماشای خیالی خود به هنگام برداشتن کتاب، در واقع مثل این است که دارید به مغز خود می‌گویید شما را به یاد کتابی که باید با خود ببرید بیاندازد.

۳- سومین نکته موضوع تمرکز حواس است. وقتی می‌خواهید چیزی را به یاد بیاورید همه حواستان را به آن جمع کنید. سعی کنید هر چیزی را از میدان دقت و توجه خود دور سازید. این کار به قدرت یادآوری تان می افزاید. در واقع در صورتی که بخواهید جزئیات موضوعی را به یاد آورید، روشن است که در نخستین برخورد با آن مطلب باید در ذهنتان واضح باشد و خودتان باید درست و حسابی آن را فهمیده باشید. در اینجا از جمله مواردی که هوش و قدرت تمرکز در به یادآوردن امور نقشی ایفا می‌کنند این است که وقتی درباره‌ مطلبی تردید دارید و یا به خوبی آن را یاد نگرفته اید بدون تردید یادآوری شما نیز مثل یادگیری‌تان درباره‌ چنین موضوعاتی تردید آمیز و گنگ و نامفهوم خواهد بود.

در مقاله‌ بعدی با ادامه‌ روش‌های تقویت حافظه با ما همراه باشید.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید