نکات مهم برای تقویت حافظه (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سمانه کاملی؛

تقویت حافظه.سایت نوجوان ها (1)در مقاله قبلی به سه روشی که باعث بهتر شدن حافظه می‌شود اشاره کردیم. با ما برای ادامه‌ راه حل‌ها همراه باشید.

۴- چیزی را که می‌خواهید به یادآورید باید به آن علاقه‌مند باشید و این یکی از مهم‌ترین عوامل حافظه است، زیرا تا آدمی به چیزی علاقمند نباشد حواس خود را در آن جمع نمی‌کند و این علاقه است که عموما به طور ناخودآگاه حواس ما را متوجه موضوعی می‌کند. وقتی که علاقه بود زودتر می‌فهمیم و نخستین برخورد ما با آن، اثر عمیق تری در روان‌مان می‌گذارد. وقتی که به موضوعی علاقمند شدید، کمتر احتمال دارد آن را فراموش کنید، به شرط آن که گذشته از علاقه آن را خوب فهمیده باشید. 

۵- پنجمین نکته این است که به هم‌خوانی اندیشه‌ها توجه داشته باشید. این مهم ترین شیوه‌ بهتر کردن حافظه است. اصولا یادآوری بدون هم خوانی یا تداعی معانی امکان پذیر نیست. فرض کنید مطالب زیادی دارید و می‌خواهید آن‌ها را به یاد آورید، چند لحظه‌ای وقت صرف کنید تا آن‌ها را به شکل یک شیء به یکدیگر پیوند دهید و مخصوصا موضوع اول را با چیزی که خیلی خوب با آن‌ها مأنوس هستید مرتبط سازید. به این ترتیب هر وقت اراده کنید خواهید توانست این مطالب را یکی بعد از دیگری به خاطر آورید. گذشته از مهارت‌، از خیال خود نیز در زمینه‌ هم‌خوانی و تداعی کمک بگیرید. غالبا هر چه تصویری که از اشیاء، اشخاص و موضوعات به خاطر می‌سپاریم شگفت انگیزتر و رنگین تر باشد، به همان نسبت یادآوری آن‌ها آسان‌تر است. همچنین ساختن دو خط شعر یا نوشته نیز در به خاطر سپردن اسامی کمک بزرگی محسوب می‌شود.

۶- کمک‌هایی برای حافظه‌ خود پیدا کنید، البته این هم نوعی از همان تداعی معانی است. این کمک‌های حافظه عبارتند از اختراع کلمات یا جملات رمزدار که هر کدام از حروف تشکیل دهنده‌ آن‌ها نماینده‌ مطلبی است که می‌خواهیم آن را به یاد آوریم و می‌توان مطلب را در تقویمی یادداشت کرد و نیز می‌توان به عنوان مثال برای آموختن نکات مشکل دستور زبان، قواعد دستوری را در قالب شعر درآورد تا زودتر به یاد آورید.

۷- هفتمین نکته این است که تکرار را از یاد نبرید. در این رابطه دو نکته را فراموش نکنید.

الف) مدت یادگیری اگر به قسمت های کوتاه متعدد تقسیم شود خیلی مؤثرتر از یادگیری غیر منقطع ولی یک دفعه و طولانی است.

ب) مطلبی را که یاد می‌گیرید، اگر همه اجزاء آن را به هم مربوط ساخته و به صورت یک کل درآورید، خیلی زودتر خواهید توانست به یادش آورید تا این که آن را به صورت تکه‌های مجزا از هم یاد بگیرید.

۸- هشتمین نکته این است که رفتار و احساسات و عواطف آدمی در حافظه نقش بسیار مهمی دارند. اگر بخواهید چیزی را یاد بگیرید، بعد آن را به‌یاد آورید، اگر به آن علاقه داشته باشید، به یقین خواهید توانست و لیکن اگر چیزی را دوست نداشته باشید هم در آموختن و هم در به یادآوردن آن دچار زحمت خواهید شد، زیرا عدم علاقه همان طوری که اشاره شد از میزان تمرکز می‌کاهد.

خستگی و استرس از دشمنان حافظه‌ خوب هستند و دشمنی دیگر تنبلی و عدم تحرک ذهنی است. از این پس وقتی که چیزی را می‌خواهید به یاد بسپارید، به نکات هشت‌گانه‌ای که ذکر شد عمل کنید، نتیجه‌ این کار را خواهید دید. شما را به حافظه‌تان امیدوارتر خواهد ساخت و دیری نخواهد گذشت که حافظه‌ شما بهتر می‌شود.  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *