هزار کتابخانه‌ کانون، هفته‌ کتاب را جشن می‌گیرند

کتاب و کتاب خوانی.سایت نوجوان ها (1)هم‌زمان با بیست‌وششمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سه محور فرهنگی، ادبی و هنری، به پاس‌داشت این هفته خواهد پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مدیر کل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون خبر از فعالیت‌های ویژه‌ی بیش از هزار کتابخانه‌ی کانون در هفته‌ی کتاب داد و گفت: «مراکز ثابت، سیار روستایی و شهری و کتابخانه‌های پستی کانون در سراسر کشور با توجه به نیازهای موجود در هر منطقه، برنامه‌های متنوعی را در هر استان به اجرا خواهند گذاشت.»
سودابه امینی عنوان کرد: «این برنامه‌ها در سه محور فرهنگی، ادبی، هنری و در قالب مهرواره‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری نشست‌های تخصصی و… به اجرا در خواهد آمد.»

براساس این گزارش، اجرای برنامه‌ی دو پنجره و اعزام نویسندگان و شاعران به استان‌های مختلف، بخشی از برنامه‌های این هفته خواهد بود. همچنین در این هفته، دو نشست تخصصی برگزار خواهد شد: «ایفلا (انجمن کتابداران جهان) موضوعی است که با همکاری کتابخانه ملی در کتابخانه‌ی مرجع کانون به آن می‌پردازیم. همچنین «کتابخانه‌های بین‌المللی کودک و نوجوان و کتابخانه‌های استاندارد کودک و نوجوان»، عنوان دیگر نشست این هفته خواهد بود.»

تجهیز کتابخانه‌های کانون، تنظیم و تدوین نمایه‌ی کودک و نوجوان با موضوع مهارت‌های زندگی و رونمایی از این نمایه، اجرای شیوه‌نامه توسعه‌ی کتاب‌خوانی با محوریت ارتقای سواد خواندن‌، انتشار فهرست کتاب‌های مناسب به صورت مولتی‌مدیا بخشی دیگر از دیگر فعالیت‌های کانون در بیست‌وششمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

مدیر کل آفرینش‌های ادبی کانون در پایان سخنان خود از ارسال فراخوان طرح‌های خلاق ترویج و توسعه کتاب‌خوانی برای مربیان کانون در سراسر کشور سخن گفت و بررسی سیر مطالعاتی کارشناسان، مربیان و اعضای مراکز کانون را دیگر برنامه‌ی این هفته برشمرد.
وی همچنین عنوان کرد: «خرید و ارسال کتاب به منظور بهره‌برداری کودکان با نیازهای ویژه، کودکان در معرض آسیب و بحران یکی از برنامه‌های مهم هفته‌ی کتاب در کانون خواهد بود.»

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۵ نکته ساده اما حیاتی برای دستیابی به خودشناسی که باید حتما بدانید!

همچنین اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون با تولید 10 فیلم کوتاه در این هفته به معرفی کتاب‌های کانون در گروه‌های سنی مختلف می‌پردازد. کودکان اقوام مختلف به زبان و گویش‌های متنوع، همسالان خود را با این کتاب‌ها آشنا خواهند کرد.
شبکه‌ی دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش این فیلم‌ها دسترسی عموم مردم به این محتوای فرهنگی را آسان‌تر خواهد کرد.
گفتنی است که بیست و ششمین دوره هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن» از 24 آبان تا 1 آذر 1397 برگزار خواهد شد.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *