, ,
,

%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%81%d8%b4%d8%a7%d9%86-1

آخرین تحقیقی که در یک نشریه علمی منتشر شده نشان می‌دهد یکی از ابر آتشفشان‌های خاموش در ایتالیا به زودی فعال خواهد شد.

جیووانی چیودینی رهبر گروه تحقیقاتی موسسه ملی جئو فیزیک در ایتالیا می‌گوید: بر اساس اندازه‌های فیزیکی و مدل‌سازی کامپیوتری، ما پیش‌بینی می‌کنیم مواد مذاب در حال رسیدن به دمای خاصی در ابرآتشفشان Campi Flegre واقع در ناپل هستند.

پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک گازهای همراه مواد مذاب به طور ناگهانی از آتش‌فشان خارج شوند. این امر به آتش‌فشانی بزرگ تبدیل خواهد شد. با این وجود دانشمندان زمان دقیق این رویداد را نمی‌توانند تخمین بزنند. حال آن که یکی از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌هایی که در چهار هزار سال گذشته اتفاق افتاده نیز به Campi Flegrei تعلق دارد.

در همین راستا دولت ایتالیا نیز اقداماتی را با توجه به نتایج تحقیق در نظر گرفته و مشغول انجام تحقیقات علمی بیش‌تر است.

Campi Flegre در زبان ایتالیایی به معنای “زمین‌های سوزان” است.Campi Flegre هم مانند بقیه ابرآتشفشان‌ها فقط یک دهانه خروجی مواد مذاب ندارد. بلکه مجموعه‌ای از چند دهانه آتش‌فشانی است که در زیر زمین یا زیر دریای مدیترانه قرار گرفته‌اند. این ابر آتشفشان شامل ۲۴ دهانه و همچنین آبفشان‌های متعدد و خروجی‌های هواست تا گازهای داغ از آن خارج شود.

این در حالی است که ناپل یکی از پرترددترین مناطق کره زمین به حساب می‌آید و وقوع آتشفشان در این منطقه نتایج فاجعه‌باری خواهد داشت.

خبرآنلاین

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید