همراه با وزنه برداری که قهرمانی را از نوجوانی شروع کرد


مصاحبه ای که می خوانید اختصاصی سایت نوجوان ها با ایشان است که چند سال گذشته و قبل از مسابقات المپیک لندن انجام شده است.

بهداد سلیمی با کسب یک طلا و 2 نقره عنوان قهرمانی رقابت های دسته فوق سنگین وزنه برداری جهان را کسب کرد. سلیمی در حرکت یک ضرب با بالا بردن وزنه 208 کیلوگرم دوم شد و در حرکت 2 ضرب توانست وزنه 245 کیلو گرم را مهار کند تا بعد از حریف آلمانی خود به یک نقره دیگر دست یابد. سلیمی در مجموع امتیازات حرکات یک ضرب و دو ضرب با رسیدن به حد نصاب 453 کیلو گرم بر سکوی نخست جهان ایستاد.

این جوان ایرانی در بازی های آسیایی گوانگجو هم توانست به مدال طلای این بازی ها دست پیدا کند. این البته تمام کار بهداد سلیمی نبوده و نیست. وزنه بردار دسته فوق سنگین ایران با مهار وزنه های 208 کیلو گرم در حرکت یک ضرب و 250 کیلو گرم در حرکت دو ضرب قهرمان چهل و یکمین دوره مسابقات وزنه برداری قهرمانی بزرگسالان آسیا شد.

او در چهل و یکمین دوره رقابت های وزنه برداری قهرمانی بزرگسالان آسیا شد. او در چهل یکمین دوره رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا «تانگ لینگ» چین برگزار شد، توانست با مهار وزنه های 208 کیلوگرم در حرکت یک ضرب، 250 کیلوگرم در حرکت دو ضرب و 458 کیلوگرم در مجموع به سه مدال طلای این مسابقات دست یابد. سلیمی ساعتی مهمان نوجوان ها بود.

–      از قهرمانی ات در مسابقات قهرمانی آسیا برای خوانندگان ما صحبت کن….

کار سختی نداشتم زیرا می دانستم رقبا در چه اندازه ای هستند. البته تا حدودی مصدومیت داشتم و در پایان رقابت نیز گوشه دستم کمی آسیب دید، اما سربلند شدم و توانستم پرچم ایران را در چین به اهتزاز در بیاورم. امیدوارم بتوانم در رقابت های جهانی پاریس نیز موفق ظاهر شوم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رونمایی از آهنگ جدید محسن چاوشی در آخرین شب پاییزی

–      قهرمان جهان هم که شده ای و تنها مانده یک مدال…

تشنه کسب موفقیت واقعی هستم و آن رسیدن به مدال طلای المپیک است. در واقع فقط به آن مدال فکر می کنم و طلای لندن است که عطش مرا فرو می نشاند.

–      انگار یک رقیب خوب هم پیدا کردی به نام بهادر مولایی….

مولایی در مسابقات قهرمانی آسیا خوب ظاهر شد. او جوان است و بی تجربه اما مدال با ارزشی کسب کرد.

–      قوی ترین مرد جهان در سال 2010 لقب گرفته ای. از این لقب چه احساسی داری؟

خیلی خوشحال هستم. برای این عنوان خیلی زحمت کشیده بودم. خدا را شکر به حقم رسیدم و ان شاءا… در سال های بعد هم بتوانم این عنوان را تکرار کنم.

–      درباره تمرینات برای ما توضیح بده. چند ساعت در روز و چند روز در هفته تمرین می کنی و چند وقت است که برای مسابقات تمرین می کردی؟

فشار تمرینات برای ما زیاد بود. شش روز در دو یا سه نوبت تمرین می کردیم. از ساعت 6.30 صبح به مدت یک ساعت تمرین را شروع می کردیم و بعد از آن در ساعات10 تا 12 و عصرها هم از ساعت 16 تا 20 تمرینات سنگین و طاقت فرسایی انجام می دادیم. خدا را شکر توانستیم نتیجه این زحمات را بگیریم.

–      پس شما روزی سه جلسه تمرین می کردی؟

در مقطعی بله البته نه همیشه. تمرین همیشگی و هفته ای 9 جلسه بود و تقریبا روزی دو جلسه تمرین داشتیم

–      انتظار دریافت مدال طلا از این مسابقات جهانی و آسیایی را داشتی؟

من به هیچ چیز جز دریافت مدال فکر نمی کردم و نمی کنم. با توجه به حد نصاب هایی که در تمرینات زده بودم، فقط به طلا فکر نمی کردم و نمی کنم. با توجه به حد نصاب هایی که در تمرینات زده بودم، فقط به طلا فکر می کردم و خدا کمک کرد تا بتوانم عنوان نخست را از آن خود کنم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رضویان از "در حاشیه" جدا شد!

–      در تمرینات در حرکت یک ضرب و دو ضرب چه وزنه ای را مهار کرده بودی؟

رکورد تمرینی من در حرکت یک ضرب 212 کیلوگرم و در حرکت دو ضرب252 کیلوگرم بود.

–      از چه سالی وزنه برداری را شروع کردی و مشوق اصلی ات چه کسی بود؟

من از اواخر سال 1381 و در سن دوازده سالگی در شهرستان قائم شهر وزنه برداری را شروع کردم و مشوق اصلی من خانواده بودند.

–      چرا وزنه برداری را انتخاب کردی؟ از دوستان و آشنایان کسی این ورزش را دنبال می کرد و یا این صرفا با علاقه شخصی دنبال این ورزش رفتی؟

من زمانی که سراغ این ورزش رفتم،هیکل بزرگی داشتم و هیکلم شبیه آقای رضازاده بود و به همین دلیل به این ورزش گرایش پیدا کردم و بعد از مدتی به این رشته علاقه مند شدم و این رشته را به صورت حرفه ای ادامه دادم.

–      در حال حاضر ورزشکار مورد علاقه شما در رشته وزنه برداری چه کسی است؟

من از نظر وزنه زدن به آقای حسین توکلی و همچنین آقای رضازاده علاقه دارم. آقای حسین توکلی در وزن 105 کیلوگرم قهرمان المپیک شده بودند.

–      در بلند مدت چه برنامه ای داری؟

اوج خواسته یک ورزشکار کسب مدال طلای المپیک است و با برنامه ریزی مربیان و تیمی که دنبال می کنیم، به امید خدا بتوانیم در مسابقات المپیک 2012 لندن موفق باشیم.

–      در حال حاضر وضعیت تحصیلی ات چگونه است؟

فعلا دانشجوی ترم 4 رشته کاردانی تربیت بدنی در دانشگاه قائم شهر هستم.

–      در کنار وزنه برداری، آیا کار دیگری برای کسب درآمد انجام می دهی؟

وزنه برداری تقریبا به کار اصلی من تبدیل شده است. در کنار اردو های تیم ملی، در مسابقات لیگ قراردادهایی داریم که به وسیله آن گذران زندگی می کنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شنتیا عظیمی نوجوان موفق وهنرمند

–      از وقتی در جهان قهرمان شدی تاکنون حتما باید زندگی ات به کلی عوض شده باشد

قطعا. چند دقیقه پس از قهرمانی در مسابقات جهانی متوجه این شرایط شدم. فهمیدم که باید تغییراتی در زندگی ام ایجاد کنم. وقتی شنیدم مقام معظم رهبری برای من پیام داده اند احساس کردم که وظیفه ام سنگین تر شده. به هر حال این بار اولین بار بود که در مسابقات قهرمانی شرکت می کردم و تجربه ای این چنینی نداشتم.

–      از پیام مقام معظم رهبری گفتی. چه احساسی داشتی وقتی شنیدی که ایشان خطاب به تو پیام داده اند؟

واقعیت این است که غافل گیر شدم. خیلی افتخار آمیز بود. پیام ایشان برایم از مقامی که در مسابقات جهانی کسب کردم مهم تر بود. البته می دانم کارم سخت تر شده است. مردم انتظارشان از من بالاتر رفته است. می دانم که باید جوابگوی همه باشم اما این انگیزه ام را بیشتر می کند. پیام ایشان زندگی مرا عوض کرد.

اهل مسافرت و گردش در داخل ایران هم هستی؟

اگر وقت داشته باشم تنها کاری که انجام می دهم همین گشت گذار در داخل ایران است.

به کجا ها بیشتر می روی؟

چون خودم بچه شمال کشور هستم سفر به این نقطه را خیلی دوست دارم. دریا به من آرامش زیادی می دهد.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها:

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “همراه با وزنه برداری که قهرمانی را از نوجوانی شروع کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *