همه بایدها و نبایدهایی که لازم است درباره چادر مسافرتی بدانیم

چادر زدن در دل طبیعت و گذراندن چند روز خارج از شهر می‌تواند تجربه بسیار متفاوت و جالبی را برای ما به ارمغان آورد. اما اگر می‌خواهیم در این راه با مشکلات جدی مواجه نشویم بهتر است نکاتی مهم را رعایت کنیم.

کمپ به محلی گفته می‌شود که کوه‌پیمایان و کوهنوردان و طبیعت‌گردان جهت اقامت خود از آن استفاده می‌کنند، عمدتا کمپ برای برنامه‌های بیش از یک روز تعبیه می‌شود و باید با توجه به تمام خصوصیات منطقه، کمپ برپا شود. مهم‌ترین بخش کمپ زدن، برپایی چادر است، چادر زدن مناسب و خوب مانند داشتن خانه خوب است و شما را در برابر ناملایمات طبیعی حفظ می‌کند و اقامت آرامی را در آن چند روز برایتان رقم خواهد زد. پس برای داشتن چادری خوب باید به نکات مهمی توجه کنید که ما در ادامه مطلب بیان خواهیم کرد.

چادر‌ها به لحاظ محل کاربرد و نوع استفاده به سه دسته کلی کمپینگ، کوهنوردی و دیواره‌نوردی تقسیم می‌شوند.

چادرهای کوهنوردی و دیواره‌نوردی بسیار تخصصی هستند و مورد استفاده عموم قرار نمی‌گیرند؛ اما چادرهای کمپینگ که بیشتر مردم از آنها استفاده کرده‌اند، تنوع زیادی دارند و در ابعاد و اشکال متفاوتی ارائه می‌شوند. هنگام خرید چادر بهتر است از استحکام پارچه و سالم بودن تیرک‌ها و زیپ‌ها مطمئن شوید.

ابعاد چادرها‌، گاه می‌تواند مشکل آفرین باشد، برای مثال چادرهای چهار نفرِ، برای خوابیدن در کنار یکدیگر بدون هیچ فضای اضافی هستند. از آنجا که خانواده‌ها معمولا با باروبنه زیاد سفر می‌کنند، نمی‌توانند در طول سفر احساس راحتی کنند. ارتفاع چادر هنگام خرید باید مدنظر باشد تا هنگام رفت‌وآمد در آن و انجام کارهای جانبی با مشکل مواجه نشوید.

نکاتی در رابطه با خرید چادرهای مسافرتی

چادر مسافرتی.سایت نوجوان ها (2)

اگر می‌خواهید در طبیعت چادر بزنید باید توجه کنید که چادرتان را متناسب با منطقه‌ای که به آنجا سفر می‌کنید انتخاب کنید؛ اما در هر صورت همراه داشتن یک چادر ضد آب محتاطانه‌تر است. هرچند که به هر حال، قیمت هم نقش تعیین‌کننده‌ای در این انتخاب دارد. برای چادر زدن تا آنجا که امکان دارد سعی کنید جایی امن را انتخاب کنید. اگر گروهی سفر می‌کنید یادتان باشد که باید چادرها را نزدیک به ‌هم و به صورت دایره و یا نیم دایره برپا کنید تا بیشترین امکان ارتباط و بیشترین میزان امنیت را برقرار کنید. اگر هوا ابری بود و احتمال می‌دادید باران ببارد، قبل از خواب حتما دور چادر را شیار باریکی بکنید تا آب را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساخت بلندگوی مسافرتی | کاردستی بلندگو

در صورتی که در نظر دارید یک چادر برای کمپ‌ها و مسافرت‌های خانوادگی تهیه فرمایید، این‌گونه چادرها تنوع بسیار زیادی از نظر قیمت، نوع جنس، مارک و طراحی شکل ظاهری دارا است، اما باید به چند نکته در حین خرید توجه فرمایید.

۱- از نظر حجم توجه داشته باشید که قرار است این چادر برای چند نفر استفاده گردد و معمولا سعی کنید حداقل به اندازه یک نفر چادر را بزرگتر تهیه فرمایید؛ زیرا چادری که اصطلاحا چهار نفره است فقط به ‌اندازه‌ای فضا دارد که چهار نفر مماس به هم بتوانند بخوابند و چنین فضایی معمولا برای یک مسافرت خانوادگی که وسایل زیادی هم به همراه دارند و همچنین میل دارند که راحت‌تر استراحت کنند، فضای مطلوبی نیست.

۲- سعی کنید مدلی را تهیه کنید که دارای ارتفاع بیشتری باشد زیرا اکثر چادرها به علت ارتفاع کمی که دارند باعث سختی رفت و آمد و کارهای همچون تعویض لباس و غیره است و در یک مسافرت خانوادگی این نکته هم باعث آزار افراد می‌گردد.

۳- ترجیحا از چادرهای دو پوش که دارای یک لایه اضافی برای جلوگیری از نفوذ باران است استفاده نمایید زیرا هرقدر هم که پارچه چادری ضد آب باشد باز هم در هنگام بارش باران در صورتی که تماسی از داخل با پارچه چادر ایجاد شود باعث نفوذ آب به داخل می‌شود، لیکن در چادرهای دوپوش به علت ایجاد فضایی بین لایه درونی و لایه بیرونی، این مشکل برطرف می‌گردد.

۴- در صورتی که یکی از مارک‌های معروف چادرهای مسافرتی را تهیه نمی‌کنید، حتما تمامی درزها و دوخت‌ها را از نظر عدم وجود اشکال در دوخت کنترل نمایید و همچنین تمامی زیپ‌ها و چسب‌های چادر را بررسی کنید.

نکاتی درباره حفظ و نگهداری چادر

چادر مسافرتی.سایت نوجوان ها (3)

۱. از آنجا که چادر از پارچه ساخته شده است، در تماس با اجسام تیز و برنده به سرعت پاره می‌شود به همین جهت باید در بسته‌بندی آن دقت شود تا میخ‌های چادر و تیرک‌ها در کیسه‌ای محکم و به‌طور جداگانه در کنار چادر جای گیرد و از قرار دادن آنها در لابه‌لای چادر به صورت بدون حفاظ خودداری کنید. چادر را روی باربند اتومبیل و زیر بارهای سنگین و تحت فشار قرار ندهید.

۲. هیچ‌گاه چادر را به ‌صورت خیس جمع نکنید و اگر مجبور به این کار شدید در اولین فرصت آن را از کیسه مخصوص چادر خارج کرده و در هوای آزاد خشک نمایید.

۳. برای بیشتر شدن دوام کف چادر بهتر است قبل از نصب آن در زیر چادر پارچه و یا زیرانداز قرار دهید تا از برخورد مستقیم آن با سطح زمین جلوگیری شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی؛ جاکلیدی نیم تنه حیوان

۴. بندهای چادر را در حد لازم کشیده و سفت نمایید چرا که فشار بیش از حد موجب پاره شدن بند و یا بدنه چادر می‌شود.

۵. برای باز و بسته نمودن زیپ‌های چادر از دو دست استفاده کنید و به ‌صورت صاف و بدون زاویه آنها را باز و بسته نمایید.

۶. تیرک‌ها و میخ‌ها را همیشه در کیسه مخصوص آنها حمل کنید و از پخش کردن آنها موقع نصب و یا جمع‌آوری چادر خودداری نمایید تا در زیر پا کج و شکسته نشوند و ضمنا از گم شدن آنها جلوگیری شود.

۷. همواره بعد از جمع‌آوری میخ‌ها و تیرک‌ها آنها را بشمارید و از کامل بودن آنها در قبل و بعد از برنامه مطمئن شوید.

۸. از قرار دادن چادر در کنار مواد نفتی و شیمیایی و شستن آن با این مواد جدا خودداری نمایید.

۹. هرگونه پارگی حتی کوچک و آسیب جزئی را قبل از زیادتر شدن آن و قبل از اجرای یک برنامه کنترل و ترمیم نمایید.

نکاتی درباره چادر زدن

چادر مسافرتی.سایت نوجوان ها (4)

اگر تعداد چادرها بیش از یکی است بهتر است نزدیک هم به پا شوند و اگر بیش از چهارتا است در صورتی که زمین مسطح باشد و شرایط محیطی اجازه دهد بهتر است کمپ به شکل دایره باشد تا هم نمای زیباتری داشته و هم حفاظت از آن آسان‌‌تر شود همچنین با این روش می‌توان آتش را با حفظ احتیاط در مرکز دایره روشن کرد.

محل‌های مرتفع و قله‌ها به جهت خطر باد و صاعقه مناسب نیستند.
زیر درختان بلند و کهن‌سال مناسب نیست و در مناطق پر درخت از محوطه‌های خالی از درخت استفاده شود.
در مناطق برف‌گیر احتمال سقوط بهمن باید مد نظر باشد.
در نزدیکی محله‌ای جمع آوری زباله و فضولات و فاضلاب نباشد.
در کنار و یا روی لانه حیوانات مانند مورچه‌ها و… نباشد.
در محلی امن و به دور از خطر باشد.
خشک و بدون گل‌ولای باشد.
خاک آن سست نبوده و امکان کوبیدن میخ را داشته باشد.
سنگلاخ نباشد.
محل برپایی چادر نباید نم و رطوبت زیاد داشته باشد.
در محل‌های گود و حریم رودخانه‌ها، خطر بروز سیلاب در نظر گرفته شود.
شیب محل برپایی نباید بیش از ۱۰ درجه باشد.
در نزدیکی چاه‌ها نباشد.
در کنار ساختمان‌های مرتفع و تیرهای چراغ برق ترانس دار نباشد.
پوشش چادر قابل اشتعال است. از این‌رو هیچ گونه وسایل گرمایی و روشنایی در داخل چادر روشن نکنید.
برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما و باد و باران، بهتر است در چادر فقط هنگام ورود و خروج باز شود.
چادر زدن تنها در کمپ‌ها مجاز است و در نقاط دیگر شهر مانند پارک‌ها و معابر عمومی جرم محسوب می‌شود.
هنگام جمع کردن چادر مراقب باشید جسم تیز یا برنده‌ای سبب پارگی چادر نشود. هر گونه پارگی را قبل از بیشتر شدن سریع تعمیر کنید. استفاده از چسب پنچری ماشین گزینه مناسبی برای این کار است.
هیچ‌گاه چادر را به حالت خیس جمع نکنید. این کار سبب پوسیدگی چادر می‌شود.
فراموش نکنید چادر زمانی قابل استفاده است که دو اصل انتخاب محل مناسب و برپایی صحیح کامل رعایت شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آشنایی با موزه قرآن و کتابت تبریز

تذکر مهم

۱. از روشن کردن هرگونه وسیله گرمایشی و روشنایی که دارای شعله است در چادر، خودداری کنید. پوشش چادر قابل اشتعال بوده و ایجاد شعله در چادر می‌تواند خطر آفرین باشد. بهتر است طبخ غذا در خارج و دور از چادر انجام گیرد و برای روشنایی از چراغ‌های باطری‌دار استفاده شود برای گرم شدن در چادر از پوشاک گرم و کیسه خواب و یا کیسه آب گرم استفاده کنید.

۲. برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما باد و باران، درب چادر فقط در زمان ورود و خروج باید باز شود و بلافاصله بسته شود.

۳. ظرفیت هر چادر مشخص است، چادرها می‌توانند از یک نفره تا چند نفره طراحی شده باشند. استفاده بیش از ظرفیت موجب وارد آمدن خسارت به چادر می‌شود.

نکاتی درباره چادر زدن در جنگل

چادر مسافرتی.سایت نوجوان ها (5)

برای چادر زدن در جنگل، چند نکته را در نظر داشته باشید؛ اول این که درخت‌ها در شب دی اکسید کربن تولید می‌کنند، بنابراین احتمال دارد با چادر زدن زیر آن مسموم شوید پس سعی کنید در محیط بازتر و دور تر از درختا، چادر را برپا کنید.

همیشه احتمال سقوط اشیایی مثل سنگ روی چادر را در نظر بگیرید و آن را با رعایت فاصله‌ای نسبتا زیاد از حریم رودخانه و دور از شیب برپا کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی حتی با بستن زیپ‌ چادر هم نمی‌توانید از وارد نشدن برخی حشرات ریز مثل مورچه‌ها مطمئن باشید.

اگر واقعا برایتان مهم است که حشرات خوابتان را آشفته نکنند، برای برپا کردن چادر، محلی را انتخاب کنید که در آن حشرات کمتری وجود داشته باشند. برای فراری دادن حشرات از سم یا سوخت‌هایی مثل بنزین استفاده نکنید. این روش‌ها هم به طبیعت آسیب می‌زنند هم به شما.

چادر مسافرتی.سایت نوجوان ها (6)

کجارو

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *