هنر تصویرگری عهد اشکانی

نقاشی

تصویرگری یا همان نقاشی همواره هنری مورد توجه بوده است. بعد از حکومت هخامنشیان و حمله اسکندر مقدونی به ایران تا سال ها جانشینان اسکندرکه یونانی بودند سلسله سلوکیان  را ایجاد کردند. سلوکیان بر همه سرزمین هایی که اسکندر فتح کرده بود واز جمله ایران حکمرانی می کردند. به همین خاطر هنر ایرانیان نیز از هنر یونانی تاثیر پذیرفت .

تصویرگری عهد اشکانی

بعد از سقوط سلوکیان و به سلطنت رسیدن دولت ایرانی اشکانی ، سه شاخه از هنر نقاشی را می توان در آثار انان تشخیص داد :

1- نقاشی که یونانی خا لص بود

2- نقاشی  ترکیبی از هنر یونان و ایران

3- یا تصویرگری با اصول کاملا ایرانی.

در دوران اشکانیان گچ بری دیواری و نقاشی رنگی بسیار رواج  پیدا کرد . نقاشان اشکانی طرح هایی را روی دیوارها وسقف کاخ ها ترسیم می کردند. این طرح ها به طور عمده سه مورد بود: تصاویری مذهبی . تصویرگری مربوط به زندگی دنیوی مردم . طرح ها  ونقوش هندسی .

کوه خواجه

کوه خواجه

کوه خواجه بزرگترین بنای خشتی  دوره اشکانی است. این کوه دراستان سیستان و در جنوب شرقی ایران قرار گرفته. در کوه خواجه نمونه هایی از هنر نقاشی دیواری اشکانیان به دست آمده است. این تصاویر برگرفته از داستان های قدیمی این منطقه می باشد.کاخی در این کوه وجود دارد، پر از نقاشی های دیواری و گچ بری های متنوع و نقش هایی که  از گل و گچ  وبه شکل  برجسته  ساخته شده اند.ازجمله  تصاویری که  نشان دهنده هنر یونان در عهد اشکانی بوده،  می توان به تصاویری از شاه و ملکه و خدایان یونانی اشاره کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی اکریلیک دیوید آگنجو از زندگی شهری
نقاشی یونانی

تاثیر هنر یونان بر هنر ایران

در هنر هخامنشی تصاویر بیشتر از نیم رخ کشیده می شدند. اما در هنر اشکانی بیشتر از روبرو تصاویر افراد را می کشیدند . این امر نشانگر  تاثیر هنر یونان بر هنر ایران است .در ضمن  به تزئینات لباس توجه بیشتری می کردند. مثلا  جواهرات را ترسیم کرده و پیراهن های فاخر و سلطنتی را به نقش در می آوردند.

سرباز اشکانی

از دیگر تصاویری که در دوره اشکانی کشیده شده است، صحنه های مختلف جنگ ، شکار، مراسم مذهبی و دادن مقام های بالاتر به درباریان است.

نحوه به کار گیری رنگ ها

رنگ هایی به کار رفته در این نقوش،  بسیار متنوع و جالب و پر از حس زندگی است. البته رنگ ها بدون سایه روشن و خیلی تخت استفاده شده است. و به نقاشی حجم و بعد نداده است.

تصویرگری این دوره در ظاهر ترکیبی از هنر ایران و یونان است. اما  در نهایت اصالت هنر ایرانی حفظ شده و برتری خود را نسبت به هنر یونان نشان می دهد.

تصویرگری عهد اشکانی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

ویژگی های تصویرگری در هنر اشکانیان

نقاشی های دوران هخامنشی 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *