, ,
,

 

 

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها:

بعد از حکومت هخامنشیان و حمله اسکندر مقدونی به ایران تا سالها جانشینان اسکندرکه یونانی بودند سلسله سلوکیان  را ایجاد کردند وبر همه سرزمین هایی که اسکندر فتح کرده بود واز جمله ایران

حکمرانی می کردند و به همین خاطر هنر ایرانیان نیز از هنر یونانی تاثیر پذیرفت .

بعد از سقوط سلوکیان و به سلطنت رسیدن دولت ایرانی اشکانی ، سه شاخه از هنر نقاشی را می توان در آثار انان تشخیص داد :

نقاشی که یونانی خا لص بود

نقاشی  ترکیبی از هنر یونان و ایران

و یا نقاشی با اصول کاملا ایرانی.

در دوران اشکانیان گچ بری دیواری و نقاشی رنگی بسیار رواج  پیدا کرد . نقاشان اشکانی طرح هایی را روی دیوارها وسقف کاخ ها ترسیم می کردند که به طور عمده یا تصاویری مذهبی بود یا نقوشی مربوط به زندگی دنیوی مردم و  یا طرح ها  ونقوش هندسی .

 

در کوه خواجه  که بزرگترین بنای خشتی  دوره اشکانی است و دراستان سیستان و در جنوب شرقی ایران قرار گرفته  ، نمونه هایی از هنر نقاشی دیواری اشکانیان به دست آمده است ..این تصاویر به دست آمده برگرفته از داستانهای قدیمی این منطقه می باشد.

کاخی که در این کوه وجود دارد پر است از نقاشی های دیواری و گچ بری های متنوع و نقش هایی که  از گل و گچ  وبه شکل  برجسته  ساخته شده اند.

ازجمله  تصاویری که  نشان دهنده هنر یونان در عهد اشکانی بوده  می توان به تصاویری از شاه و ملکه و خدایان یونانی اشاره کرد

 

اگر به یاد داشته باشید در هنر هخامنشی گفتیم که تصاویر بیشتر از نیم رخ کشیده می شدنداما در هنر اشکانی بیشتر از روبرو تصاویر افراد را می کشیدند که نشان دهنده  تاثیری بوده که هنر یونان بر هنر ایران داشته است  و در ضمن  به تزئینات لباس توجه بیشتری می کردند.مثلا  جواهرات را ترسیم کرده و پیراهن های فاخر و سلطنتی را به نقش در می آوردند.

 

 

 

 

 

از دیگر تصاویری که در دوره اشکانی کشیده شده است، صحنه های مختلف جنگ ، شکار، مراسم مذهبی و دادن منصبها و پست های بالاتر به درباریان است.

رنگهایی که در این نقوش به کار رفته است  بسیار متنوع و جالب و پر از حس زندگی است.البته رنگها بدون سایه روشن و خیلی تخت استفاده شده و به نقاشی حجم و بعد نداده است.

با اینکه نقاشی این دوره در ظاهر ترکیبی از هنر ایران و یونان است اما  در نهایت اصالت هنر ایرانی حفظ شده و برتری خود را نسبت به هنر یونان نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید