هنر مینیاتور و نگارگری در ایران (قسمت دوم)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها:

در قسمت اول این داستان تا حدود بسیار کمی با هنر نگارگری ایرانی آشنا شدیم و معنی و مفهوم آن را تا حدی یاد گرفتیم اما بیایید ادامه  داستان را ازابتدای هنر نقاشی از  سالهای بسیار، بسیار دور آغاز کنیم روزگاری که انسان ها در غارها زندگی می کردند وزندگیشان را باشکار کردن می گذ راندند . از پوست شکارها لباس می دوختندو…  حالا چشمهایمان  می بندیم ساعت زمان را به عقب برگردانده و به دورانی سفر می کنیم که هنوز بشر اولیه سواد ندارد.

خوب حالا فکر می کنید هزاران سال بعد ما چطور با این بشر ابتدایی آشنا شدیم ؟

او که سواد نداشته که برای ما کتاب بنویسد و از ماجراهای زمان خودش ما را آگاه کند.

اما نقاشی بلد بوده، پس از این هنر ی که خدا در وجودش نهاده  استفاده کرده و بر روی سنگها و دیواره غارها و حتی اشیایی که استفاده می کرده است تصاویر بسیار زیبایی کشیده  و یا کنده است.

 

اما تا حالا فکر کرده اید انسانهای اولیه روی چه چیزی نقاشی می کردند؟

انسانهای اولیه با رنگ های طبیعی وروی دیوار غارها نقاشی می کشیدند  قدیمی ترین  نقاشیهایی که در جهان   کشف شده اند درغار لاسکو در فرانسه و آلتامیرا در اسپانیا کشیده شده اند و مربوط به سی هزار سال قبل است

 

هنرمندان باستانی به کشیدن چه تصاویری علاقه داشتند

بیشتر نقوشی که تا کنون از دوران قبل از تاریخ کشف شده  تصاویر حیواناتی مانند اسب ، گوزن،  بز کوهی و سگ است. و  نشان دهنده این است که  هنرمندان  غار نشین با الهام از محیط زندگشان نقاشی می کردند

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من کلاس هشتم هستم. علاقه ی خودم رو تشخیص نمی دم...

 

 

پس به هر شکل و طرحی  که هنرمند بر روی سنگ ایجاد کند سنگ نگاره گوییم.

این نقاشی های روی سنگ را به دوقسمت تقسیم می کنند:

1-                تصاویری که با رنگ و یا چیزی شبیه آن روی سنگ ها کشیده شدند.

2-                و تصاویری که روی سنگ کنده  کاری شده  اند

باستان شناسان کشف کردند در ایران ما سنگ نگاره هایی داریم که حدودا تاریخ آن به  4 تا 5 هزار سال قبل می رسد.

شما فکر میکنید چرا بیشتر این نقاشی ها که با رنگ کشیده شده اند تا کنون سالم باقی مانده اند؟

کمی که دقت کنید میبینید که اکثر آنهایی که با رنگ هستند به دلیل اینکه درون غارها نقش شده اند و یا روی سفال ها کشیده شده اند  و دور از عوامل طبیعی مثل برف و باران بوده اند  سالم باقی ماندند.

هر چند که تعداد زیادی از  این سری سنگ نگاره ها  هم چون در محیط آزاد بوده اند بر اثر  سرما گرما باد باران یخ زدگی  از بین رفته اند با این وجود تعداد بیشماری هم باقی مانده است.البته باید این نکته را هم بگوییم که متاسفانه خیلی از آنها هم  توسط انسانها وبه دلیل اینکه آگاهی نداشتند نابود شده است.

 

 دوستان خوبم مطمئنم که تا به حال حداقل یک بار به موزه رفتید و اشیا داخل آن را مشاهده کردید.سنگ نگاره ها هم مثل یک موزه هستند با این تفاوت که در طبیعت قرار دارند.

حالا فهمیدیدم که  قدیمی ترین اثری که بشر از خودش به جا گذاشته همین سنگ نگاره ها هستند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کتابخانه آنلاین

ما با مطالعه روی شکلهای مختلف  آنها از نحوه زندگی پیشینیان خودمان آگاه می شویم.

یعنی می فهمیم که مثلا از چه  ابزاری در زندگی روزمره  استفاده میکردند یا اینکه چه رسم هایی داشتند ویا اینکه  به چه چیز هایی اعتقاد داشتند . آنها  داستان های خودشان را به صورت نقاشی در آورده اند.

کشف این نکته ها دقیقا مثل کار یک کارآگاه است که برای حل معما مرتب در همه جا به دنبال سرنخ می گردد این سنگ نگاره ها هم برای اطلاع از زندگی انسانهای قدیمی نوعی سر نخ حساب می شوند.

 

اجداد ما کجا نقاشی می کشیدند ؟

باستان شناسان در ایران  عزیز ما هم چنین نقاشی هایی را کشف کرده اند . از جمله  قدیمی ترین این نقاشی ها  درکوههای کوهدشت لرستان  و در غاری به نام دوشه کشف شده  که مربوط به  هشت تا ده هزار سال قبل است.

این غار که در روستای کرشوراب از توابع بخش چگینی خرم آباد واقع شده سقفی به ارتفاع 5 متر دارد و 110 نقش با رنگ سیاه بر دیواره های آن وجود دارد بیشتر تصاویری که در دیوار غارهای لرستان کشیده است صحنه های جنگ و تصویر  حیوانات است .

 

 

 

 

آیا دوست دارید بدانید بیشترین  و کاملترین سنگ نگاره های کشور در کدام شهر هستند؟

سنگ نگاره های تیمره

اما در نزدیکی شهر خمین و در منطقه تیمره سنگ  نگاره ها یی بسیار قدیمی وجود دارد که در فضایی باز قرار گرفته و احتیاجی به غار نوردی ندارد این منطقه امروزه مانند نمایشگاهی بزرگ از آثار هنری پیشینان ما است البته یادمان باشد اگربه دیدن این آثار رفتیم از دین آنها لذت ببریم و بادقت از کنار آنها عبور کنیم تا فرزندان ماهم بتوانند سالیان  آینده این نقش ها را ببینند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دوستی

تقریبا اکثر نقش های روی سنگ نگاره ها  که در ایران یافت شده است تصویر  بز کوهی بوده است که نمونه هایی از آن را در عکسهای زیر مشاهده می کنید.

 

 

 

 

 

به جز تصویر این بز عکس حیواناتی دیگر هم وجود دارد مانند ، قوچ، پلنگ، گرگ، گوزن، شیر، گراز، آهو، گورخر، شتر و پرنده گانی همانند کبک، بوقلمون، هد هد و درنا.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

…. کشیدن عکس این حیوانات روی سفالها یا کندن آن روی سنگها بسیار شگفت انگیز است

پس وقتی برای دین این آثار تاریخی می رویم از آسیب رساندن به آنها خودداری کنیم.به آنها دست نزنیم .یا اینکه روی آنها راه نرویم .همچنین نباید اصلا خودمان چیزی به آن طرح اضافه کنیم.بگذاریم همانطور بماند ما فقط اجازه عکس گرفتن از آنها را داریم.

چون این آثار ارزشمند منبع درآمدبسیار  خوبی برای کشور و جذب توریست برای تماشای آنهاست پس وظیفه تک تک ما  به عنوان یک شهروند ایرانی حمایت و نگهداری از این موزه های طبیعی است.طوری که فرهنگ پیشینان خود را حفظ کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *