هنر نگارگری (قسمت پنجم)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها:

 

نقاشی  در دوران هخامنشی

بعد از معرفی هنر نقاشی و نگار گری در دوران غار نشینی و تمدنهای سیلک وشهر سوخته  به سلسله های  تاریخی ایران میرسیم و از هخامنشیان و هنر پر از جلال و شکوه آنها برایتان سخن خواهم گفت.

هخامنشیان درحدود 2500 سال پیش حکومت می کردند.و اقوام مختلفی را در زیر سایه یک حکومت ایرانی  و در کنارهم گرد آورده بودند .  به همین جهت هنرهای اقوام گوناگون به هم آمیخته شد و هنر قدرتمند و عالی هخامنشی به وجود آمد.

آنان برای بوجود آوردن بناهای باشکوه آن دوره از هنرمندان سراسر قلمرو هخامنشی استفاده می کردند . هرچند که از نقاشی های آن دوره جز اندکی بر روی سفال ها ، ظروف و حجاری ها چیزی به دست ما نرسید است اما اگر به آثاری باقی مانده از این دوره توجه کنیم مثلا به اثر باشکوه تخت جمشید ، متوجه می  شویم که در هنر نقاشی این دوران چهره زیاد دیده میشود. ونقش های روی دیوار ها شامل نگهبانان نیزه دار شیر و حیوانات افسانه ای  بود ه است .

 

 

 تمای حجاری های سنگی در تخت جمشید رنگ آمیزی شده بودند  اما در اثر مرور زمان از بین رفته اند اما رنگ ها را در اندک کاشی های بدست آمده در تخت جمشید و شهر شوش می توان به خوبی دید

نکته جلب توجه  این است که رنگهای به کار برده شده بسیار با هم هما هنگی و هم خوانی دارند. هخامنشیان  از رنگهای تند استفاده می کردند.وبرای طراحی از شکلهای موجود در طبیعت بهره می بردند 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دستبندی از ملیله و مروارید!

هنر نگار گری ایرانی دوران هخامنشی  را از روی نقوش برجسته روی دیوار ، مهر ها و اشیا فلزی  کاملا می توان شناخت.

 مهمترین ویژگی این نقاشی هااین بود که  سایه ای نداشتند .


به دستور داریوش شاه بزرگ هخامنشیان در چهار گوشه بنای کاخ آپادانا در شوش و تخت جمشید در فارس  آجر های رنگی لعاب دار به کار برده اند. به نظر می رسد که در ایوان های این کاخ ها که دور از دسترس باد و باران بوده نقاشی هایی وجود داشته است.

البته نقاشی روی دیوار را هخامنشیان از اقوام آشوری به ارث بردند.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *