,

ada915f4b6604be183d118e5829f1c3a

هنرکاغذ بری درچین  نوعی نقاشی است که از کاغذ بریده می شود . این هنرهم زمان با ساخت کاغذ در چین به وجود آمده و ۲۰۰۰ سال سابقه دارد .

چون  مواد این هنر به راحتی  پیدا می شود ، کاغذ بری به یکی از هنرهای زینتی سنتی و مردمی چین ، تبدیل شده است .

موضوع هنر  کاغذ بری چینی چیزهایی مانند عید ها ، جشن محصولات  ، داستان ها مردمی ، کودکان و حیوانات و …. است . کاغذ بری معمولا سرشار از شادی زندگی است . بیشتر آرزوهای زیبای مردم نسبت به زندگی شان را نشان می دهند و به همین خاطرمورد پسند مردم است .

1

2

کاغذبری هنر نمادین 

آثار هنر کاغذ بری معمولا دارای اهمیت نمادین است . در گذشته با کاغذ مجسمه های انسان و حیوانات تهیه می شد . این مجسمه ها به همراه مرده ها زیر خاک دفن می شد و یا در مراسم تشییع سوزانده می شد . مردم امیدوار بودند این لوازم کاغذبری همیشه با مرده ها باشد. حتی زنان3 قدیم چین  با کاغذ بری ،گل سر می ساختند و موهای خود را با آن تزیین می کردند .

آن ها در هنگام بهار پروانه های کاغذی می ساختند و به پیشواز بهار می رفتند. در پاییز نیز بعد ازبرداشت محصول که اوقات فراغت زیادی داشتند زنان دور هم جمع می شدند و به این هنر می پرداختند . بعدها ، مردم به تدریج با استفاده از کاغذ بری دیوارها ، در و پنجره ، ستون خانه ، آینه ، چراغ و فانوس را زینت می دادند. 

حالا ، کاغذ بری به غیر آنکه به طور مستقیم روی پنجره چسبانده می شود ، روی کفش ، بالش ، دستمال ، پیش بند ، جلد کتاب و … نیزاستفاده می شود . البته از کاغذ بری به عنوان هدیه و یا تابلو نیز استفاده می گردد . 

 شهرت جهانی کاغذبری 

امروزه  کاغذ بری چینی ها در جهان شهرت دارد . هر سال بسیاری علاقمندان کاغذ بری از آمریکا ، رومانی ، کانادا ، استرالیا و سنگاپور برای یادگیری فن بریدن کاغذ به چین می روند  . مردم چین نیز برای سنجیدن هنر ومهارت افرادی که به این کار مشغول هستند جشنواره های هنری برگزار می کنند  .

 4

      تابلو کاغذ بری شده بر روی شیشه پنجره  این تابلو ترکیبی از هنری باستانی و طراحی مدرن است.

110acc7179f74116bbe6de81570011cd

gjj20110309-002

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مقاله کاغذبری ایرانی را نیز ببینید . 

هنر کاغذبری ایرانی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید