هنر کاغذ بری درچین/هنرکاغذی

هنر کاغذ بری

هنرکاغذ بری در چین نوعی نقاشی است که از کاغذ بریده می شود. این هنر همزمان با ساخت کاغذ در چین به وجود آمده و 2000 سال سابقه دارد.

چون مواد این هنر به راحتی  پیدا می شود، کاغذ بری به یکی از هنرهای زینتی سنتی و مردمی چین، تبدیل شده است.

موضوع هنر  کاغذ بری چینی چیزهایی مانند عیدها، جشن محصولات، داستان های مردمی، کودکان و حیوانات و …. است. کاغذ بری معمولا سرشار از شادی زندگی است. بیشتر آرزوهای زیبای مردم نسبت به زندگی شان را نشان می دهند و به همین خاطرمورد پسند مردم است.

هنر کاغذبری

هنر کاغذبری

کاغذبری هنر نمادین 

آثار هنر کاغذ بری معمولا دارای اهمیت نمادین است. در گذشته با کاغذ مجسمه های انسان و حیوانات تهیه می شد. این مجسمه ها به همراه مرده ها زیر خاک دفن می شد و یا در مراسم تشییع سوزانده می شد. مردم امیدوار بودند این لوازم کاغذبری همیشه با مرده ها باشد. حتی زنان قدیم چین با کاغذ بری، گل سر می ساختند و موهای خود را با آن تزیین می کردند.

آن ها در هنگام بهار پروانه های کاغذی می ساختند و به پیشواز بهار می رفتند. در پاییز نیز بعد ازبرداشت محصول که اوقات فراغت زیادی داشتند زنان دور هم جمع می شدند و به این هنر می پرداختند. بعدها، مردم به تدریج با استفاده از کاغذ بری دیوارها، در و پنجره، ستون خانه، آینه، چراغ و فانوس را زینت می دادند.

حالا، کاغذ بری به غیر آنکه به طور مستقیم روی پنجره چسبانده می شود، روی کفش، بالش، دستمال، پیش بند، جلد کتاب و … نیزاستفاده می شود. البته از کاغذ بری به عنوان هدیه و یا تابلو نیز استفاده می گردد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پسته

هنر کاغذبری

 شهرت جهانی کاغذبری 

امروزه  کاغذ بری چینی ها در جهان شهرت دارد. هر سال بسیاری علاقمندان کاغذ بری از آمریکا، رومانی، کانادا، استرالیا و سنگاپور برای یادگیری فن بریدن کاغذ به چین می روند . مردم چین نیز برای سنجیدن هنر ومهارت افرادی که به این کار مشغول هستند جشنواره های هنری برگزار می کنند.

هنر کاغذبری

 

تابلو کاغذ بری شده بر روی شیشه پنجره  این تابلو ترکیبی از هنری باستانی و طراحی مدرن است.

هنر کاغذبری

هنر کاغذبری

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *