هواداران محیط زیست با اتومبیل های اسباب بازی، کوه دماوند را ساختند

Untitled

در مراسمی که به مناسبت روز هوای پاک به همت کمپین «هوادار کوچک» برگزار شد، کودکان با استفاده از ۵۰۰۰ اتومبیل اسباب بازی، «دماوند» نمادین ساختند تا یادآوری کنند که سوخت اتومبیل‌ها چه تاثیری بر محیط زیست و هوای شهر دارند.

 کلاس پرنده نام پروژه‌ای است که از شیوه آموزش‌های متفاوت و خلاقانه، مسائل مختلف اجتماعی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهد. کلاس پرنده اکنون کمپین جدیدی به نام «هوادار کوچک» در زمینه ی محیط زیست راه اندازی کرده و مراسمی را نیز به مناسبت روز هوای پاک در تهران برگزار کرده است.

1

در این پروژه که علاوه بر شهر تهران در پنج شهر بزرگ آلوده ی دیگر ایران- اصفهان، مشهد، رشت، تبریز و اهواز- اجرا می‌شود، تلاش شده است که تا در هفته ی هوای پاک، کودکان این سرزمین را با مفاهیم زیست محیطی آشنا کند.

رضا بهرامی‌نژاد، مدیر این پروژه به خبرنگار ما گفت: همانطور که می‌دانید آلودگی هوای شهر تهران در زمستان امسال به حاد‌ترین وضعیت خود رسیده است و در این میان کودکان بیشترین آسیب را می‌بینند. در این کمپین تلاش کردیم از راه تمرکز بر این مسئله محیط زیستی، مفاهیم شهروندی و مسئولیت اجتماعی را نیز به کودکان منتقل کنیم، همه باید یاد بگیریم تا قدمی در این راه برداریم. از طرفی در کمپین مجازیمان آموزش‌های ساده‌ای را از طریق اینفوگرافی ارائه کردیم تا شهروندان بدانند چگونه باید از جسمشان در برابر این موج آلودگی مراقبت کنند.

2

نگین هوشیار از اعضای تیم کلاس پرنده که کار‌شناسی ارشد در رشته آلودگی محیط زیست دارد در این باره می‌گوید: «وجود سرب» در هوا تفکر اشتباهی‌ ست که در جامعه ما شایع است. در حالیکه بنزین مورد استفاده در موتور خودرو‌ها دیگر سرب ندارد و این بنزن موجود در سوخت است که باعث افزایش آلودگی هوا شده است. می‌توان از راه های مختلف اثر آلودگی هوا را کاهش داد. تغذیه مناسب و غنی کردن رژیم غذایی یکی از این موارد است که در کارگاه‌های ما تدریس شد. ما می‌توانیم با خوردن گوجه، اسفناج، کلم بروکلی و پرتقال بدن خود را دربرابر اثرات این آلودگی مقاوم کنیم.

مجتبی کلارستاقی از اعضای تیم کلاس پرنده نیز گفت: رشته کوه‌های شمال تهران و قله ی دماوند، مهم‌ترین نمادهای هویتی شهر تهران هستند. درعین حال این روز‌ها، این رشته کوه برای شهروندان تهرانی به نوعی مقیاس آلودگی هوا نیز تبدیل شده است. روزی که بتوان دماوند را صاف و بدون غبار دید، روزی تمیز و پاک است. حدود شصت الی هفتاد درصد آلودگی تهران و دیگر کلان‌شهرهای آلوده ایران از ماشین هاست. ما این دو ایده را با هم ترکیب کردیم و با کمک پنج هزار قطعه ماشین اسباب بازی که از سرتاسر ایران و از کارگاه‌‌هایمان جمع آوری کرده بودیم، دماوند نمادینمان را ساختیم تا با این حرکت کنایی اهمیت و ارزش هوای تمیز را بار دیگر به اولیا و شهروندان یادآوری کنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پروژه کتابخانه سیار کودکان در مغولستان

3

روز هوای پاک، اهالی کمپین هوادار کوچک به همراه «هومن مهدی‌زاده» مدیر هنری این چیدمان بزرگ به همراه یک گروه بیست نفره صبح یکشنبه در ایوان غربی برج شروع به ساختن پازل دماوند میلاد کردند. در این میان چهره‌های شناخته شده دولتی از جمله احمد مسجد‌جامعی (رئیس شورای شهر تهران)، مهندس هادی حیدرزاده (رئیس سازمان محیط زیست استان تهران)، مهندس هوشیار (مدیریت برج میلاد)، چهره‌ها و فعالان زیست محیطی همچون محمد درویش، مه لقا ملّاح (مادر محیط زیست ایران)، و هم چنین چهره‌های شناخته شده فرهنگ و هنر همچون رخشان بنی اعتماد، رضا کیانیان، لیلی رشیدی، امیر اثباتی و شاهین طبری (کارآفرین موفق جوان) نیز بصورت نمادین ماشین‌های اسباب بازی رنگ شده را در این چیدمان قرار دادند و به نوبه خود قدم کوچکی دراین مسیر طولانی برای پاکی هوا برداشتند.

منبع: http://ketabak.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *