وظیفه ویتامین B در بدن چیست؟

t وظیفه ویتامین B در بدن چیست؟

b%d9%88%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86این گروه ویتامین به سلامت موها، پوست و چشم ها کمک کرده و نقش مهمی در سلامت حیاتی بدن و توسعه آن ایفا می کند.

در کل، ما هشت نوع ویتامین B داریم که شش تای آن ها از ویتامین های مورد نیاز بدن هستند. هرکدام از این ویتامین ها، کارآیی خاصی در بدن دارد و با یک دیگر هم ترکیب می شوند. ویتامین های گروه B برای انتقال کربوهیدرات ها به داخل گلوکز و متابولیزم چربی ها به کار برده می شوند. این گروه ویتامین به سلامت موها، پوست و چشم ها کمک کرده و نقش مهمی در سلامت حیاتی بدن و توسعه آن ایفا می کند. به دلیل حلال بودن ویتامین های گروه B در آب، بدن این نوع ویتامین ها را استفاده کرده و ذخیره نمی کند. این به این معنی است که شما باید بدن خود را با مواد غذایی سرشار از این گروه ویتامین تغذیه کنید.

B1  یا تیامین

ویتامین B1 به هضم غذا در بدن کمک می کند اما نقش اصلی آن، داخل سیستم عصبی است. کمبود تیامین در بدن باعث بروز بیماری بری بری می شود. علائم بری بری شامل، از دست دادن قوه عقل، از دست دادن کنترل حرکات ماهیچه ها، از دست دادن وزن، تپش قلب غیر عادی و ضعف ماهیچه ها است. کمبود طولانی مدت این ویتامین در بدن باعث بزرگ شدن قلب می شود. تیامین معمولاً در مواد غذایی مانند غلات، نان و ماکارونی یافت می شود. این ویتامین هم چنین در گوشت مخصوصاً کلیه و جگر وجود دارد. با افزودن لوبیا و دانه های خشک به رژیم غذایی، نیاز بدن شما به این ماده از بین خواهد رفت.

B2 یا ریبوفلاوین

اگر از مشکلات پوستی رنج می برید، افزودن ویتامین B2 شاید درمان بیماری شما باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، ریبوفلاوین یا همان ویتامین B2 نقش بزرگی را در سلامتی پوست ایفا می کند. افرادی که دارای کمبود ریبوفلاوین در بدن خود هستند، دارای زخم های پوستی، پوست چرب و زبر هستند و لب های آن ها پوسته پوسته می شود. در کنار فواید بی شمار این ویتامین برای پوست، ریبوفلاوین در بدن به تنظیم متابولیسم چربی، پروتئین و کربوهیدرات کمک می کند. این ویتامین در لبنیات، سبزیجات برگدار سبز و گوشت یافت می شود. این ویتامین هم چنین در مواد غذایی مانند غلات، برنج و ماکارونی نیز یافت می شود.

ویتامین B6 یا پیریدوکسین

یکی از محصولات سلول قرمز خون، ویتامین B6 است. این ویتامین به مصرف انرژی در بدن کمک می کند. معمولاً کودکانی که از کمبود ویتامین B6 رنج می برند، کودکانی کج خلق و بهانه گیر هستند و از دردهای شکم، لاغری و برگشتن اسید معده رنج می برند. در بزرگسالان کمبود این ویتامین، باعث از دست دادن قدرت تشخیص مغز شده و باعث ایجاد گیجی در افراد می شود. ویتامین B6 در مواد غذایی مانند حبوبات و غلات یافت می شود. منابع دیگر این ویتامین، جوجه، ماهی، لوبیا خشک، آجیل و بسیاری از میوه ها و سبزیجات است.

B12 یا سیانوکوبالامین

ویتامین B12 در تمام سلول های بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این ویتامین به تشکیل دی ان ای ما کمک می کند و یکی از عناصر اصلی محصولات گلبول قرمز خون است. این ویتامین، عملکرد سیستم عصبی را کنترل می کند. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که کمبود ویتامین B12 را دارند، لایه های سلول های عصبی ناحیه چشم آن ها نازک خواهد شد. کمبود این ویتامین، مغز و ستون فقرات را هم تحت تاثیر قرار میدهد. نشانه ها معمولاً شامل ضعف بدن و زخم در ناحیه زبان است. ویتامین B12 در محصولات حیوانی مانند گوشت و لبنیات یافت می شود. سبزیجات و نباتات هم از دیگر منابع این ویتامین هستند.

نیاسین

نیاسین یکی از ویتامین های مورد نیاز سیستم عصبی است. نیاسین در کنار سایر ویتامین های گروه B به متابولیزم مواد غذایی مانند چربی و کربوهیدرات کمک می کند. نیاسین به تولید انرژی و تنفس سلول های پوستی در بدن کمک می کند. کمبود نیاسین در بدن به نوعی دگرگونی پوستی منجر می شود که پلاگرا نامیده می شود. این بیماری غشای مخاطی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که مقدار نیاسین کافی در بدن ندارند، دچار گیجی و فراموشی نیز می شوند. نیاسین در موادی مانند ذرت، غلات و گوشت لخم وجود دارد.

اسید فولیک

اسید فولیک یکی از مهم ترین عناصر غذایی برای زنان حامله است. کمبود این گروه ویتامین B در بدن کودکان باعث بروز نوعی بیماری عصبی به نام اسپینابیفیدا می شود. به همین دلیل، زنان حامله باید حداقل روزانه 200 میکروگرم اسید فولیک در رژیم غذایی خود داشته باشند. در حقیقت، بدن تمام مردان و زنان اسید فولیک احتیاج دارد، چرا که این نوع ویتامین مواد لازم برای ساخت گلبول های قرمز را فراهم می کند. کمبود این ویتامین در بدن منجر به کم خونی، کم شدن تشخیص مزه ها و زبانی سرخ و ورم کرده می شود. اسید فولیک ویتامینی است که در غلات یافت می شود. در مرکبات، سبزیجات، گوشت و دانه های خشک شده نیز اسید فولیک یافت می شود.

cafekhoondani

t وظیفه ویتامین B در بدن چیست؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پرورش مینی‌مغز برای ترمیم مغز بیماران آلزایمر

‫1 نظر ارسال شده در “وظیفه ویتامین B در بدن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *