, ,
,

هفته هاست که شایعات مربوط به پایان جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، دهان به دهان می چرخد و اسباب نگرانی باورمندان به عقاید خرافی را نیز فراهم کرده است. در این میان، هرچند مروجان این افکار در پی آنند تا بر ادعاهای خود رنگی از علم بزنند، ناسا طی یک رشته سوال و جواب ها، اقدام به رد این افکار کرده است. به گزارش «تابناک»، با افزایش حج شایعات مربوط به پایان جهان در سال ۲۰۱۲، مروجان این شایعات تنها به اینکه چنین چیزی در پیشگویی های «نوستر آداموس» و قوم «مایا» آمده، بسنده نکرده و در پی منتسب کردن آن به منابع علمی، به ویژه ناسا برآمدند. همین امر، این سازمان را بر آن داشته تا در پایگاه اینترنتی خود، مهمترین سوالات و ابهام ها درباره ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و نیز پاسخ به آن ها را منتشر نمایند.

متن این سوال و جواب ها به شرح زیر است:

پرسش: منشأ این پیش بینی که جهان در سال ۲۰۱۲ به پایان می رسد، چیست؟

پاسخ: این داستان با این ادعا شروع شد که «نیبیرو»، سیاره ای که گفته می شود توسط سومری ها کشف شده، در حال حرکت به سوی زمین است. این واقعه ابتدا برای ماه مه ۲۰۰۳ پیش بینی شده بود؛ اما وقتی هیچ اتفاقی رخ نداد، تاریخ آن به دسامبر ۲۰۱۲ منتقل و به پایان یکی از سه چرخه تقویم باستانی مایاها در انقلاب زمستانی ۲۰۱۲ ارتباط داده شد. به این ترتیب، ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به عنوان تاریخ آخرالزمان معرفی شد.

پرسش: آیا تقویم مایاها در دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می رسد؟

پاسخ: همان طور که تقویم روی دیوار آشپزخانه شما، پس از ۳۱ دسامبر (پایان سال میلادی) پایان نمی یابد، تقویم مایاها نیز در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان نمی رسد. این تاریخ، مربوط به پایان دوره تاریخی طولانی مایاهاست و سپس – همانطور که تقویم شما از اول ژانویه بار دیگر آغاز می شود – دوره تاریخی طولانی دیگری در تقویم مایاها آغاز خواهد شد.

پرسش: آیا ناسا در فاصله ۲۳ تا ۲۵ دسامبر برای زمین «تاریکی مطلق» پیش بینی می کند؟

پاسخ: قطعاً خیر. نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی دیگری چنین خاموشی را پیش بینی نمی کند. گزارش های غلط درباره این موضوع، ادعای می کنند که گونه ای «هم ترازی کیهانی» موجب چنین خاموشی می شود. اما چنین هم ترازی وجود ندارد. برخی نسخه های این شایعه، به یک پیام آماده سازی شرایط اضطراری از سوی «چارلز بولدن»، مدیر ناسا اشاره می کنند. این صرفاً پیامی برای تشویق مردم جهت آماده سازی برای شرایط اضطراری است که به عنوان بخشی از کمپین آماده سازی گسترده از سوی حکومت، ارسال شده است. این پیام هرگز به یک خاموشی اشاره ندارد.

پرسش: آیا سیارات می توانند به گونه ای هم تراز شوند که بر زمین اثر بگذارد؟

پاسخ: هیچ هم ترازی سیاره ای در چند دهه آتی رخ نخواهد داد و حتی اگر چنین هم ترازی هایی نیز رخ دهند، تأثیر آن ها بر کره زمین قابل چشم پوشی است. به عنوان مثال، یک هم ترازی بزرگ در سال ۱۹۶۲ رخ داد و دو هم ترازی دیگر نیز در ۱۹۸۲ و ۲۰۰۰ اتفاق افتادند. هر دسامبر، زمین و خورشید با مرکز تقریبی کهکشان راه شیری هم تراز می شوند؛ اما این واقعه ای سالیانه است که دارای هیچ گونه پیامدی نیست.

پرسش: آیا سیاره یا «کوته قهوه ای» به نام «نیبیرو» یا «سیاره ناشناخته» و یا «اریس» وجود دارد که با نزدیک شدن به زمین، در حال تهدید سیاره ما به نابودی گسترده باشد؟

پاسخ: نیبیرو و دیگر داستان ها درباره سیارات سرکش، یک فریب اینترنتی هستند. هیچ پایه و اساس حقیقی برای این ادعاها وجود ندارد. اگر نیبیرو یا یک سیاره ناشناخته واقعی در حال حرکت برای برخورد با زمین در سال ۲۰۱۲ بود، اخترشناسان می بایست دستکم از ده سال پیش آن را ردگیری می کردند و چنین سیاره ای هم اکنون با چشم غیرمسلح قابل تشخیص می بود. اریس واقعی است؛ اما این یک سیاره کوتوله شبیه پلوتون است که خارج از منظومه شمسی باقی خواهد ماند. نزدیک ترین فاصله ای که این سیاره می تواند با زمین پیدا کند، حدود چهار میلیارد مایل است.

پرسش: نظریه تغییر جهت قطب های زمین چیست؟ آیا این صحیح است که پوسته زمین ظرف چند روز یا جتی چند ساعت، چرخشی به سمت هسته خواهد داشت؟

پاسخ: واژگونی یا چرخش مدار زمین غیرممکن است. حرکت آرام قاره ها وجود دارد (مثلاً «آنتارکتیکا» چند صد میلیون سال قبل نزدیک خط استوا بود)، اما این ربطی به ادعاها درباره واژگونی قطب های گردشی ندارد. با این حال، برخی وبسایت ها، افراد ساده دل را گمراه می کنند. آن ها مدعی وجود یک رابطه میان چرخش و قطبیت مغناطیسی زمین هستند که به صورت غیرمنظم تغییر می یابد و واژگونی مغناطیسی به طور متوسط هر ۴۰۰ هزار سال یکبار رخ می دهد. تا آنجایی که ما می دانیم، این واژگونی مغناطیسی هیچ آسیبی به حیات در زمین وارد نمی کند. دانشمندان معتقدند وقوع یک واژگونی مغناطیسی تا چند هزار سال آینده غیرمحتمل است.

پرسش: آیا زمین در سال ۲۰۱۲ با خطر اثابت یک شهاب سنگ مواجه است؟

پاسخ: زمین همواره در معرض تأثیرات ستاره های دنباله دار و شهاب های آسمانی بوده، اما یک اصابت بزرگ، واقعه ای بسیار نادر بوده است. آخرین مورد از این دست، ۶۵ میلیون سال پیش رخ داد که به انقراض دایناسورها منجر شد. امروزه، اخترشناسان ناسا در حال انجام پژوهشی با نام «پایش محافظت فضایی» هستند تا هر ستاره دنباله دار نزدیک زمین را، بسیار پیش از برخورد، مورد شناسایی قرار دهد. همه این کارها به طور آشکار و در پرتو کشفیاتی صورت می گیرد که به طور روزانه در وبسایت «دفتر برنامه اشیای نزدیک زمین ناسا» منتشر می شود. به این ترتیب، شما خود می توانید به روشنی ببینید که برخورد هیچ شیئی با زمین در سال ۲۰۱۲ پیش بینی نشده است.

پرسش: دانشمندان ناسا چه احساسی نسبت به ادعاهای پایان جهان در سال ۲۰۱۲ دارند؟

پاسخ: در همه ادعاهایی که درباره فاجعه و یا تغییر عظیم در ۲۰۱۲ مطرح می شود، جایگاه علم کجاست؟ چه شواهدی وجود دارد؟ در حقیقت هیچ شواهدی در این زمینه وجود ندارد و درباره همه این اظهارات افسانه ای، خواه در کتاب ها آمده باشد یا فیلم ها، مستندها و یا اینترنت، ما نمی توانیم این حقیقت ساده را تغییر دهیم. هیچ شواهد معتبری برای هیچ یک از اظهارات مطرح در حمایت از وقایع غیرمعمول در دسامبر ۲۰۱۲ وجود ندارد.

پرسش: آیا خطری از جانب یک طوفان عظیم خورشیدی در سال ۲۰۱۲ وجود دارد؟

پاسخ: فعالیت خورشیدی یک چرخه معمول دارد که نقطه اوج آن، هر ۱۱ سال یکبار است. در نزدیکی این نقاط اوج، اشعه های خورشیدی می تواند موجب برخی اختلالات در ارتباطات ماهواره ای شود؛ هرچند مهندسان آموخته اند چگونه دستگاه های الکترونیکی بسازند که در مقابل اشعه های خورشیدی مقاوم باشد. اما هیچ خطر خاصی در سال ۲۰۱۲ وجود ندارد. نقطه اوج بعدی خورشیدی در فاصله زمان ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ رخ خواهد داد که پیش بینی می شود یک چرخه خورشیدی متداول باشد که هیچ فرقی با چرخه های پیشین در طول تاریخ ندارد.

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. شیطونک 7 سال قبل

    ببببببببببببببببببببووووووووووووووووووووووووررررررررررررررررررررررررررررررررووووووووووووووووووبابا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید