پرورش پروانه در خانه

یک مرد علاقه‌مند به حیوانات و حشرات توانسته به تنهایی در حیاط پشتی خانه‌اش پروانه‌ای نادر که در خطر انقراض بود را پرورش دهد.

نسل یکی از گونه‌های پروانه‌ای زیبا که آبی رنگ است و بیش تر در شمال امریکا زیست دارد، رو به انقراص قرار گرفته است. اما تیم وونگ یکی از کسانی بود که برای نجات این گونه جانوری دست به کار شد و در حیاط پشتی خانه‌اش شرایط پرورش آن‌ها را به وجود آورد.

تیم در آکادمی علمی کالیفرنیا زیست شناسی خوانده و در وقت‌های آزادی که داشته خودش را سرگرم پرورش پروانه کرده است. البته علاقه او به پروانه‌ها از زمانی که خیلی کوچک بوده، وجود داشته و وقتی دبستان می‌رفته توانسته یک کرم ابریشم را تا زمان پروانه شدن به خوبی نگهداری کند. تیم می‌گوید از روند رشد تخم پروانه‌ها تا کرم ابریشم و پیله و در نهایت تبدیل شدن به پروانه کامل برایش جذابت زیادی دارد و از همین رو الان که مشغول فعالیت روی پروانه‌ها شده است، آن‌ها را در باغی که پشت خانه‌اش درست کرده نگهداری می‌کند و می‌تواند تمام مدت روند رشد آن‌ها را ببیند و به علاقه بچگی‌اش بیش تر برسد. با این تفاوت که حالا بزرگ شده، درس خوانده و با پرورش حیوانات آشنایی دارد.

تیم در تحقیقاتی که انجام داده بود، کشف کرد که کرم‌های ابریشم پیش از این که پیله شوند، تنها از یک نوع گیاه تغذیه می‌کنند و آن هم گیاهی است که تقریبا در سان فرانسیسکو خیلی نادر بوده و از همین رو پروانه‌ها رو به انقراض بوده‌اند.

تیم می‌گوید: «پیدا کردن این گیاه خیلی کار سختی بود، اما بعد از چند ماه گشتن بالاخره در یک باغ خصوصی آن را پیدا کردم که به من اجازه دادند، از آن چند شاخه جدا کنم و خودم پرورش بدهم، هم زمان با کاشت این گیاه‌ها، منطقه‌ای را برای نگهداری پروانه‌ها در حیاط درست کردم، مکان راحتی که هم بتوانند غذا بخورند و هم راحت باشند و هم از نور آفتاب استفاده کنند.»

این جوان علاقه‌مند هرکجا می‌شنود که خبری از این پروانه‌های آبی هست، می‌ورد و آن‌ها را به باغ خودش می‌آورد تا هم غذای مخصوص داشته باشند و هم بتوانند تخم بگذارند و نسلشان هم‌چنان ادامه داشته باشد.

تیم وونگ این باغ را از سال ۲۰۱۲ اداره می‌کند و به گفته خودش تا حالا توانسته بیش از ۲۰۰ پروانه را پرورش دهد و آن‌ها را در چرخه حیات خودشان نگهداری کند و از این موضوع بسیار خوش‌حال است که بعد از چند سال باغی پر از پروانه‌ای که روزگاری در معرض خطر نابودی کامل بود، دارد و آن‌ها را نجات داده است.

پرورش پروانه در خانه (2)

پرورش پروانه در خانه (5)

پرورش پروانه در خانه (4)

پرورش پروانه در خانه (6)

پرورش پروانه در خانه (1)

پرورش پروانه در خانه (3)

پرورش پروانه در خانه (7)

alef.ir

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پیامک های عید سعید فطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.