, ,
,

پرسش

سلام. من مادر یک نوجوان ۱۵ ساله هستم. پسر من امسال از زمین تا آسمان با سال گذشته فرق کرده و دارم دیونه می شم. نه درس می خواند، افت شدید درسی پیدا کرده، پارسال معدل ۱۹ داشت و امسال به ۱۴ افت پیدا کرده و کلاس اول دبیرستان است. اصلا سر در گمه نمی دونه چیکار کنه، هر راهی که بهش می گیم دو روز انجام میده و بعد ادامه نمی ده. بهش می گم دوست داری نماز بخونی؟ می گه آره. بعد همون نماز خوندن رو هم رها می کنه. تو رو خدا کمکم کنید. نمی دونم چیکار کنم؟

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور روانشناسی سایت نوجوان ها

مادر عزیز

افت تحصیلی در تغییر مقاطع تحصیلی طبیعی است اما در مورد هر دانش آموزی ویژگی و شرایط خودش را دارد. این که پسر شما گاهی به برخی چیزها علاقه نشان می دهد و بعد نمی تواند زمان زیادی درگیر آن باشد نمی تواند بدون ارتباط با ویژگی های دوره نوجوانی باشد. برای شما در درجه اول مهم این است که بر خودتان مسلط شده و از نگرانی پرهیز کنید. ویژگی های او را در گذشته و اکنون به طور مداوم مقایسه نکنید و او را احیانا سرزنش نکنید. تکرار و یادآوری آنچه در کذشته بوده و آنچه هم اکنون هست در او این اندیشه را قوت می دهد که من دیگر آدم خوبی نیستم و یا توانایی تغییر خودم را ندارم.

حالا که به امتحانات نزدیک است یک جلسه فوری مشاور تحصیلی با یک مشاور داشته باشید اما بعد از امتحانات این جلسات مشاوره را پیگیری کنید. ممکن است مشاور بتواند پس از شناسایی دلایل اصلی رفتار فرزند شما راهکارهایی را برای پیشگیری از افت­ های دیگر به شما نشان دهد.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. teacher 6 سال قبل

    عمده دلیل افت تحصیلی پسران در این سن ، درک سن بلوغ هست . پسر شما در حال طی کردن کودکی و وارد شدن به نوجوانی هست . علائمی مثل پرخاشگری ، حواس پرتی ، خواب زیاد رو در بر داره . اصلا جای نگرانی نیست و این حالت ها طبیعی هست
    باید با آرامش ، موانعی که ذهنش رو درگیر میکنه برطرف کنید تا حواسش به درس هاش بیشتر جمع بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید