پوست کلفت‌ها و پوست‌ نازک‌ها در طبیعت

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

کروکودیل

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (2)

کروکودیل‌ها پوستی ضخیم و بسیار مقاوم دارند اما با وجودی که ممکن است باورش برایتان سخت باشد، با همین پوست می توانند حرکت‌ها و لرزش‌های بسیار خفیف را در آب حس کنند. آن‌ها در ناحیه اطراف پوزه و زیر بدنشان، حسگرهای بسیار قوی دارند تا با کمک آن بتوانند بفهمند در آب اطرافشان چه خبر است و وجود طعمه‌ای خوب را زود متوجه شوند!

پوست یا چشم!

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (7)

هشت‌پا‌ها می توانند به سرعت به رنگ و شکل محیطی که در آن مخفی شده‌اند دربیایند. آن‌ها بافت و نقش و نگار پوستشان را هم با آن محیط هماهنگ می کنند، در صورتی‌که ثابت شده هشت پاها نمی‌توانند رنگ‌های اطرافشان را تشخیص دهند. پس چگونه خود را به رنگ و طرح محیط خود در‌می آورند؟ راز این موضوع در پوست هشت پاهاست. دانشمندان در تحقیقات جدیدی دریافته‌اند که هشت پاها در پوست خود مواد مخصوصی دارند که با کمک آن‌ها، رنگ محیط را حس می کنند.

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (6)

پوست کلفت ترین

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (4)

«نهنگ عنبر» ضخیم‌ترین پوست دنیا را دارد. کلفتی پوست این پستاندار دریایی به 35 سانتی‌متر می رسد. وقتی بدانید غذای این نوع وال، اسکویید‌های برگ جثه با بازوهای برنده هستند، حکمت داشتن این پوست کلفت برایمان روشن و واضح می‌شود.

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (5)

پوست نازک ترین

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (3)

موش خاردار آفریقایی پوست نازک‌ترین جانور دنیاست. پوست این جانور آنقدر نازک است که به راحتی آسیب دیده و پاره می شود اما نگران نباشید. دوست ما بدون پوست نمی‌ماند زیرا پوست او به سرعت ترمیم شده و به شکل اولش در می‌آید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تغییرات آب و هوا سلامت مردم را تهدید می کند

پوست یا کمک دهان!

پوست جانوران.سایت نوجوان ها (1)

نوعی مارمولک در بیابان‌های استرالیا زندگی می‌کند که هیچ جانداری جرأت نمی‌کند سربه‌سرش  بگذارد. بدن این مارمولک که «شیطان خاردار» نام دارد پر از برجستگی‌های خار مانند است. پوست این جانور ویژگی جالب دیگری هم دارد. او می‌تواند با پوست پاهایش آب بنوشد! آب جذب پوست این مارمولک شده و از طریق مجراهای باریک و زیادی که در پوست قرار دارد، آن را به سمت دهانش هدایت می کند. درست مثل وقتی که شما گوشه دستمال کاغذی را در ظرف آب قرار می‌دهید.

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.