پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب‌ها سر کنید

شاید در روز‌های عادی سال هرکدام از ما بهانه‌هایی برای کتاب نخواندن و مطالعه نکردن داشته باشیم. اما با آمدن تعطیلات نوروز و با توجه به اوقات فراغت زیادی که هست، دیگر بهانه‌ای برای نخواندن وجود ندارد. حال در این مطلب سعی کردیم پر فروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های سال را برای آن‌هایی که تصمیم به مطالعه در نوروز دارند معرفی کنیم. این کتاب‌ها در ژانر‌های مختلف است و می‌تواند بیش تر سلیقه‌ها را دربربگیرد.

ملت عشق

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (1)

ملت عشق رمانی نوشته‌ الیف شافاک نویسنده‌ ترک است که سال ۲۰۱۰ منتشر شد. استقبال از این کتاب در سراسر دنیا بسیار بوده است. ملت عشق تاکنون به زبان‌های زیادی ترجمه شده و تنها در ترکیه ۵۰۰ بار تجدید چاپ شده است. این کتاب در سال‌های اخیر که در ایران منتشرشد، بسیار محبوب شد. تاکنون نظرات بسیاری درباره ملت عشق منتشر شده است. عده‌ای این کتاب را شاهکار و عده‌ای دیگر آن را کتابی مردم پسند و حتی بازاری می‌دانند. با توجه به این که این کتاب چنین بازخورد‌های زیادی را در پی داشته، جالب است هرکس آن را با دیدگاه و ایدئولوژی خود مطالعه کند و تجربه‌ای مخصوص به خود در این زمینه داشته باشد.

ملت عشق دو بخش دارد. این بدین معناست که در این رمان دو داستان به صورت موازی باهم روایت می‌شوند. یکی از داستان‌ها در دوران معاصر آمریکا و دیگری در قرن هفتم قونیه روایت می‌شوند. داستانی که در قرن هفتم روایت شده داستان رابطه‌ شمس و مولانا است در زمانی که شمس وارد زندگی مولانا شده و تغییر و تحولاتی اتفاق می‌افتد. دیگر شخصیت اصلی داستان که در آمریکا زندگی می‌کند زنی به نام الا است که فراز و فرود زندگی اش روایت می‌شود.

چائوشسکو (ظهور و سقوط دیکتاتور سرخ)

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (2)

کتاب چائوشسکو یکی از پرطرفدارترین کتاب‌هایی است که شرح حال شخصیتی را در تاریخ می‌دهد. چائوشسکو دیکتاتوری کمونیست در رمانی بوده است. ادوارد بئر، نویسنده کتاب، از روزنامه نگاران برجسته نیوزویک و تایم بود که به خاطر گزارش‌های خواندنی اش از مناطق جنگی جهان، از کنگو و الجزایر تا ویتنام و کامبوج به شهرت رسید. نویسنده در این کتاب علاوه بر شرح وقایع به نوعی به تحلیل چرایی به قدرت رسیدن یک دیکتاتور و ادامه‌ قدرت او می‌پردازد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی کتاب مردی به نام اوه

او در این کتاب به آسیب‌هایی که چائوشسکو به کشورش و مردم سرزمینش می‌زند می‌پردازد و آن را ریشه یابی می‌کند. مخاطب در رویارویی با این کتاب می‌تواند تجربه‌ ملموسی از زیرزمین‌ها و مخفیگاه‌های شکنجه در رومانی بدست آورد. نویسنده‌ی این کتاب که خود، شاهد جنایات و وقایع رومانی در آن زمان بود، این کتاب را دو سال پس از سقوط چائوشسکو منتشر کرد.

سمفونی مردگان

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (3)

سمفونی مردگان بی شک یکی از آثار ماندگار ادبیات ایران است که به قلم عباس معروفی نوشته شده است. سمفونی مردگان تا بحال چندین بار تجدید چاپ شده و هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین‌های کتاب در ایران است. این کتاب در سال ۲۰۰۱ برندهٔ جایزه سال ادبی فلسفی سورکامپ شد. داستان درباره‌ی خانواده‌ای مرفه در اردبیل است. این خانواده سه فرزند دارند. آیدین که در واقع شخصیت اصلی داستان است، به هیچ وجه مورد تایید خانواده‌ی خود به خصوص پدرش نیست. آیدین پسری باهوش و عمیق است که در خانواده‌ای سنتی متولد شده. آیدین که می‌توانست تبدیل به یک آدم موفق شود در این خانواده به سرنوشت عجیبی دچار می‌شود.

در مقابل آیدین، اورهان قرار دارد. اورهان درست نقطه‌ مقابل آیدین است. او مورد تایید خانواده و دنباله روی پدرش است. او رابطه‌ای پیچیده با آیدین دارد که تا آخر داستان نیز ادامه پیدا می‌کند. آِدین خواهری به نام آیدا نیز دارد که او هم مانند آیدین در این خانواده به نوعی قربانی می‌شود. سمفونی مردگان را می‌توان یکی از خواندنی‌ترین رمان‌هایی داسنت که در زمان معاصر منتشر شده اند. این کتاب قادر ایت هر مخاطبی را با سلیقه‌های متفوت به سرعت جذب کند، اما در ضمن از عمق آن هم کم نشود و با قدرت ادبی خود ادامه پیدا کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانلود کتاب بله یا خیر؛ راهنمای تصمیم گیری بهتر

تسلی بخشی‌های فلسفه

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (4)

تسلی بخشی‌های فسفه نوشته‌ آلن دوباتن، فیلسوف مشهور این روز‌ها در جهان است که بسیار هم محبوب شده است. یکی از آخرین آثار آلن دوباتن است که تاکنون بیش از دویست هزار نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. تسلی بخشی‌های فلسفه درباره ۶ شخصیت فلسفی شناخته شده است که در هرکدام از این بخش ها، نویسنده با رویکردی متفاوت سعی می‌کند تا مخاطب را با تمام خلل و فرج‌های زندگی به نوعی سازگار کند. این کتاب با زبانی ساده و روان به مردم عادی نشان می‌دهد که بزرگان دنیا در مواجهه با دشواری‌های زندگی چه می‌کرده اند و هم چنین از فلسفه و جهان بینی آن‌ها اطلاعاتی مفید به خواننده می‌دهد. کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. این کتاب در طول ۱۸ سال گذشته همواره از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سراسر جهان بوده که توانسته نظر بسیاری از مردم عادی و حتی مخاطبان جدی فلسفه را جلب نماید.

عقاید یک دلقک

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (5)

رمان عقاید یک دلقک داستان مردی است که عاشق همسرش بوده، اما به تازکی همسرش او را ترک کرده است. او دچار افسردگی شده است. هانس، شخصیت اصلی داستان هانس بدون اعتقاد به هیچ مذهبی به انسانیت، صلح و هنر پایبند است و اعتقاد دارد که انسان خوب بودن ارتباطی به مذهب ندارد. داستان در زمان قدرت هیتلر روایت می‌شود. عقاید یک دلقک از آن دسته رمان‌هایی است که محوریت اصلی آن انسان معاصر و روابط میان آدمیان است. این رمان که بی شک از ماندگارترین آثار ادبی آلمان است، دنیای معاصر را با تمام خصوصیات آن به چالش می‌کشد. هانس خانواده‌ ثروتمندی دارد، اما به دلیل عقاید متفاوت از آن‌ها جدا شده است. به نظر می‌رسد که حقیقت غایی در این دنیا پست نقاب دلقکی پنهان شده است. عقاید یک دلقک به تمام زبان‌های زنده‌ دنیا ترجمه شده است. این کتاب در ایران نیز با استقبال زیادی روبرو بوده و هست.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی کتاب نوجوان «تعلیمات غیراجتماعی»

هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (6)

هنر شفاف اندیشیدن که در سال‌های اخیر یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده، نوشته‌ رولف دوبلی است. رولف دوبلی، متولد سال ۱۹۶۶، نویسنده، رمان‌نویس و کارآفرین سوئیسی است. هنر شفاف اندیشیدن نخستین بار در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. عادل فردوسی پور این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب به صورت موجز و با زبانی روان، خطا‌های ذهن انسان در فرآیدند اندیشیدن را شرح می‌دهد. این کتاب نیز مانند هر کتاب محبوب دیگر دارای منتقدان بسیاری است. این کتاب با عنوان اصلی The art of thinking clearly کتابی در زمینه تصمیم‌گیری، شناخت و اشتباه‌ها است که می‌توان از آن به عنوان یک منبع درباره خطا‌های شناختی به راحتی استفاده کرد. رولف دوبلی پس از انتشار این کتاب در سراسر دنیا شناخته شد. در نهایت می‌توان گفت که هنر شفاف اندیشیدن با استفاده از پژوهشی گسترده و تجربه‌ی نویسنده خطا‌ها را معرفی، ریشه یابی و درمان می‌کند.

مردی به نام اوه

معرفی کتاب نوروزی.سایت نوجوان ها (7)

رمان مردی به نام اوه اولین اثر داستانی از فردریک بکمن، نویسنده سوئدی است که توانست بازار کتاب جهانی را به نوعی تسخیر کند. این کتاب پرفروش و محبوب به بیش تر از ۳۰ زبان در دنیا ترجمه شده است. مردی به نام اوه در ایران نیز طرفداران بسیاری داشته است. این رمان داستان زندگی یک مرد است که به تازگی همسر خود را از دست داده است. یکی از نکات جالب این کتاب که مخاطب ایرانی را بیشتر به فضای داستات نزدیک می‌کند، وجود شخصیتی به نام پروانه در داستان است که یک زن ایرانی ساکن سوئد است. این شخصیت در زندگی شخصیت اصلی (اوه) تاثیر گذار است و به گونه‌ای مهم‌ترین تاثیر را بر روی روند داستان نیز می‌گذارد. در ۲۰۱۷ با اقتباس از رمان مردی به نام اوه، فیلمی سینمایی با همین نام ساخته شد.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *