, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مشکلات هیجانی.سایت نوجوان ها (1)

در دو مقاله گذشته به نقش باورها در شکل گیری و ایجاد مشکلات هیجانی و عواملی که باعث تداوم مشکلات هیجانی می شوند پرداختیم. در این مقاله باورهایمان را به چالش می کشیم و برای ارتقای سلامت روان خود تلاش می کنیم.

فلسفه سلامت روان شناختی شامل چهار باور منطقی است که عبارتست از:

۱-باور اولویت های غیرقطعی

با داشتن این باور، شخص آنچه را که می خواهد بیان می کند و این ضرورت را که هر چه او می خواهد باید به دست بیاورد نفی می کند:

اولویت های غیر قطعی درباره خود

برای مثال: می خواهم موفق شوم اما مجبور به این کار نیستم.

اولویت های غیر قطعی درباره دیگران

برای مثال: می خواهم مهربان باشی اما تو مجبور نیستی این طوری باشی.

اولویت های غیر قطعی درباره شرایط زندگی

برای مثال: می خواهم زندگی منصفانه باشد اما لزوما این طور نیست.

۲- باور علیه فاجعه سازی

برای شکل گیری این باور، شخص باید عمدتا بر شرایطی تمرکز کند که به تصور او شرایط ناگواری است و سپس ارزیابی های اغراق آمیز را رد کند. برای مثال به خودش می گوید «اگر موفق نشوم اتفاق ناخوشایندی است اما دنیا به آخر نمی رسد»، «اینکه تو با من خوب نباشی برایم ناخوشایند است اما فاجعه نیست» یا «اگر دنیا ناعادلانه باشد اتفاق وحشتناکی نمی افتد».

۳- باور توانایی تحمل ناکامی

برای ایجاد این باور، فرد نیاز دارد تا بر موادری تمرکز کند که تحمل آن ها برایش دشوار است و سپس به خود بگوید که می تواند چنین شرایطی را تحمل کند و این مسائل ارزش تحمل کردن را دارند.

۴-باور پذیرش

بر طبق این باور، فرد از جوانب منفی خود، دیگران و شرایط زندگی آگاه می شود، اما آن را به ارزیابی منفی کلی تعمیم نمی دهد. فرد متوجه می شود که خود و دیگران انسان هایی هستند که جنبه های خوب، بد و خنثی دارند و براساس یکی از جوانب، ارزیابی نمی کند. برای مثال: من به خاطر شکست بی ارزش نیستم. من انسان جایزالخطا هستم که این بار شکست خورده ام اما من بالقوه مستعد دستیابی به موفقیت هستم.

پس از مطالعه این مقاله به گفتگوهای خود با دیگران و نیز گفتگوهای درونی تان توجه کنید و ببینید، از کدام دسته باورها بیشتر استفاده می کنید؟ منطقی یا غیر منطقی؟

سمانه کاملی

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید