چرا بعضی از نوجوانان پرخاشگر و خشن می شوند؟

اختصاصی نشریه اینتر نتی نوجوان هاروانشناسی

پرخاشگری و خشونت در نوجوانان دو دلیل عمده دارد : یکی اینکه بسیاری از نوجوانان برای مقابله با تهدیدهای جسمی و روانی محیط به خشونت روی می آورند یعنی وقتی در محیط زندگی نوجوان شامل : خانه ، مدرسه ، کوچه و خیابان خشونت حاکم باشد نوجوان هم یاد می گیرد برای مقابله با تهدیدهای مستمر زندگی به خشونت متوسل شود .علت دیگر پرخاشگری و خشونت در نوجوانان اختلالات روانی بعضی از آنها ست .

نوجوانانی که از نظر روانی دچار اختلال هستند و غالبا نسبت به افراد بزرگسال و همسالانشان احساس بدبینی و بدگمانی دارند به این دلیل برای حفاظت روانی از خود به پرخاشگری و خشونت روی می آورند . یکی از منابع پرخاشگری و خشونت در دوره ی نوجوانی ، نیاز شخص به قدرت است .

 

 بسیاری از پسران و دختران احساس می کنند که در بسیاری از مسائل زندگی تحت فشار و تحمیل افراد هستند . وقتی که والدین این افراد سلطه گر و خشن ، معلمان سرد و بی تفاوت و همسالانشان نیز پرخاشگر باشند تنها وسیله ای که برای دفاع از خود و به دست آوردن احساس قدرت شخصی برایشان باقی می ماند این است که به خشونت و پرخاشگری روی بیاورند . این دسته از نوجوانان از خشونت استفاده می کنند تا قدرت نــــــــمایی کنند .

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من برای انتخاب رشته بین ریاضی و تجربی شک دارم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *