,

حتما شما هم شنیده اید که شیشه مایع است ولابد انتظار دارید که نشکند. اما این دو موضوع ارتباطی با یکدیگر ندارند . شیشه  مایع است ،منتها یک مایع بسیار غلیظ با گرانروی بالا. اگر بخواهیم مثال بزنیم ، مقایسه ی مایعاتی مثل عسل وآب وقیرموضوع را روشن می کند. آب دردمای اتاق مایع است، یعنی مولوکول هایش نسبت به یکدیگر پیوند ثابتی ندارند وراحت روی هم می لغزند.

وجه اشتراک عسل وشیشه

عسل و قیر نیز همین طور هستند. اما عسل و بیشتر از آن قیر، گرانروی  بیشتری دارند. اگر قیر را داغ کنید ، می بینید که گرانروی اش کم تر می شود . قیر داغ روان تر از معمول حرکت می کند .  اما در دمای معمولی قیرهم چنان مایع است و جامد نمی شود . اگر به سرعت عمل کنید، می توانید تکه ای از قیر را  که در دمای اتاق سفت شده ، بشکنید . حتی در محل شکسته شده ،شاهد لبه های تیز قیر هم هستید . ولی همین تکه در دمای اتاق ، پس ازچند دقیقه شکلش عوض شده و به آرامی نرم می شود .

گرانروی شیشه

شیشه هم چنین مایعی است و گرانروی اش بالاست . اگر نیرویی با سرعت زیاد به آن وارد شود ، قبل از لغزیدن  مولکول ها  شروع به جدا شدن می کنند.  شکلی از پیوندهای سست بین مولکولی ، مولکول های این مایعات را به هم پیوند داده است.  این پیوند مثل پیوند های دیگر، بر اساس نیروی الکترومغناطیس عمل می کند.  


شکستن شیشه
 

صداو امواج مکانیکی 

دلیل چسبندگی حاصل از نیروی الکترومغناطیس ، مقدارذخیره شده ی انرژی پتانسیل میان مولکول مجاوراست . اگر بخواهیم آنها را به زور جابجا کنیم،این انرژی پتانسیل به شکل انرژی مکانیکی آزاد می شود.

اگر بخواهید یک شیشه را بشکنید،انرژی مکانیکی آزاد شده خودش را چگونه نشان می دهد؟

جواب روشن است ؛ به صورت صدا. یعنی امواج مکانیکی بر اثر ضربه به مولکول ها ی شیشه وسیال اطرافش (هوا) به حرکت در می آیند . هر مرتبه که صدای شکستن شیشه را شنیدید ؛ بدانید که این صدا،همان انرژی پتانسیل است . انرژیی که باعث گرانروی زیاد شیشه و شباهت آن با جامدات متبلور می شود.

شکستن شیشه با صدای فریاد

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید