چرا منتظر پایتخت ۵ نباشیم؟

پایتخت 5 (1)

رمضان 96 مصادف با نیمه خرداد شده که با احتساب شب های قدر، تلویزیون هفت شب نمی تواند سریال کمدی پخش کند. از آن سو مقدم هنوز سریالش را کلید نزده تا شرایط برای پخش گزینه دیگر مهیاتر باشد. دو دلیل دیگر هم هست که شانس پخش سری پنجم پایتخت را کم می کند.

«پایتخت» به پخش رمضان می رسد؟ این سوالی است که احتمالا در ذهن شما هم شکل گرفته. به ویژه آن که سال پیش ساخت سری پنجمش قطعی8 شد و از همان زمان به عنوان گزینه اصلی ماه رمضان 96 مطرح بود. در ماه های منتهی به پایان سال 95 چند خبر در رسانه ها پیچید که «پایتخت 5» کلید خورده اما سازندگان هر بار تکذیب کردند و همچنان به مرحله ضبط نرسیده است. تاخیر در تولید تنها دلیل احتمال نرسیدن سریال به رمضان نیست و عوامل دیگری هم در این باره دخیل است. چهار دلیل اصلی را که می گوید منتظر سری پنجم «پایتخت» در رمضان 96 نباشیم، بررسی کرده ایم.

دلیل اول، محدودیت پخش سریال کمدی

شرایط تلویزیون در رمضان 96 خاص است. شنبه ششم خرداد ماه مبارک رمضان شروع می شود که نهم این ماه مصادف با 14 و 15 خرداد است. طبعا برنامه های شاد تلویزیون در ایام سوگواری ارتحال امام خمینی (ره) تعطیل است و سریال های کمدی از آنتن گرفته می شوند. پس سریال «پایتخت» به دلیل فضای شادش نخمی تواند روی آنتن باشد. 24 خرداد مصادف با 19 رمضان، سالروز ضربت خوردن امام علی (ع) و آغاز شب های قدر است و تلویزیون به مدت پنج شب برنامه شاد و سریال کمدی ندارد. «پایتخت 4» هم در چنین شرایط پخش شده اما فراموش نکنیم که رمضان سال 94 با نیمه خرداد مصادف نشده بود. با این حساب به صلاح سریال پرطرفداری مثل «پایتخت»نیست که هفت شب از آنتن محروم باشد آن هم در شرایطی که میان تعطیلات فاصله است.

دلیل دوم شرایط سخت تولید پایتخت

اشاره کردیم که بارها خبر لکید خوردن «پایتخت 5 » رسانه ای و کمی بعد تکذیب شده. اگر این بار شرایط کاملا مهیا باشد و بر اساس وعده تهیه کننده، سریال 25 فروردین کلید بخورد، باز هم زمان زیادی در اختیار گروه سازنده برای رساندن سریال به آنتن نیست. مخی دانیم که سرعت سیروس مقدم در کارگردانی بالا است اما وقتی قرار باشد بخشی از سریال در خارج از کشور تصویربرداری شود، شرایط متفاوت و البته سخت تر است ضمن این که لوکیشن های سریال در کشور هم زیاد است.

این بخش از گفته هادی الهام غفوری را بخوانید تا متوجه سخت بودن تولید «پایتخت 5» نسبت به سری های قبل بشوید: «با توجه به این که یکسری از مجوزها برای خارج از کشور باید دریافت می شد و یکسری از متن ها نیز باید ترجمه می شد، در این مدت مشغول برنامه ریزی برای این موارد بودیم… «پایتخت 5» در تهران، شمال و جنوب ایران و همچنین در قبرس تصویربرداری می شود.»

به گفته او کشور قبرس، شیرگاه مازندران، تهران و جزیره قسم لوکیشن هایی است که گروه پایتخت برای ضبط سریال باید به آنها مراجعه کند. حالا فرض کنید در پروسه تولید مشکلی ایجاد شود، معلوم است که شرایط سازندگان به دلیل حضور در خارج از کشور سخت تر است و چه بهتر که فشار رساندن سریال به رمضان نباشد.

دلیل سوم آماده بودن لبخند رخساره

شبکه یک علاوه بر «پایتخت 5» سریال «لبخند رخساره» را به عنوان گزینه جایگزین در اختیار دارد. بهرنگ توفیقی سال پیش سریالش را کلید زد و پنجم اسفند 95 ضبط آن به پایان رسید. در شرایطی که «پایتخت 5» هنوز به مرحله تصویربرداری نرسیده، چه جایگزینی بهتر از «لبخند رخساره»؟ از آن طرف این سریال برخلاف «پایتخت» کمدی نیست و می تواند در ایام سوگواری در کنداکتور باشد.

بهرنگ توفیقی در سریال های قبلی نشان داده می تواند بیننده را سرگرم کند و با توجه به قرائن و شرایط ملودرام «لبخند رخساره» قابل اعتماد است. کامبیز دیرباز، بهناز جعفری، بهزاد فراهانی، مریم بوبانی، مجید نوروزی، علیرضا آرا، مجید واشقانی، پریوش نظریه، آتیلا پسیانی و مهدی سلطانی هم بازیگرانی هستند که می توانند برای یک سریال بیننده جذب و به مقبولیت ملودرام بهرنگ توفقی کمک کنند.

دلیل چهارم ماجرای موسسه اوج

گزینه اصلی شبکه دو برای رمضان 96 سریال «سر دلبران» است. محمدحسین لطیفی این روزها مشغول تولید این سریال است و احتمال می دانید که سریال در سازمان اوج تولید می شود. این را هم قبلا نوشته بودیم که «پایتخت 5» با حمایت سازمان اوج ساخته خواهد شد. سوال: تلویزیون حاضر است دو سریال ماه رمضانش را در اختیار یک سازمان قرار دهد؟ رمضان مثل نوروز و تایم طلایی پخش سریال ها است و آنچه روی آنتن می رود بیش از دیگر ایام سال توی چشم است. در صورت پخش «پایتخت 5» سهم خود تلویزیون از رمضان 96 چه می شود؟

این هم دلیل دیگری است که شانس پخش سریال سیروس مقدم در رمضان امسال را کم می کند. از آن طرف اگر قرار به انتخاب باشد، با توجه به شرایطی که اشاره کردیم تلویزیون باید «سر دلبران» را انتخاب کند، هم آماده تر است و هم قرابت کامل با حال و هوای رمضان 96 دارد. محمد کسابی، فرهاد قائمیان، اسماعیل محرابی و برزو ارجمند از جمله بازیگران «سر دلبران» هستند.

دلیل پنجم 

سه فصل سریال «پایتخت» نوروز روی آنتن رفت و در حالی که بیننده ها به پخش آن در تعطیلات ابتدایی سال عادت کرده بودند، مدیریت سابق تلویزیون این رویه را تغییر داد. نتیجه آن که «پایتخت 4» در ماه رمضان سال 94 به پخش رسید. تغییر زمان پخش بر محبوبیت فصل چهارم سایه نینداخت اما بر اساس قاطبه نظر بیننده ها این سریال تناسب بیشتری با ایام نوروز دارد. حتی با کنار نهادن این فرضیه، تلویزیون برای نوروز نیاز به فاکتورهایی دارد که موفقیتش را تضمین کند.

«کلاه قرمز» و «پایتخت» می توانند نقش ناجی تلویزیون را داشته باشند تا در صورت ضعیف بودن دیگر برنامه ها و سریال ها، آنتن تلویزیون گرفتار سکته نشود. بر اساس شرایطی که ذکرش رفت، مسئولان تلویزیون می توانند بی خیال «پایتخت 5» برای رمضان شوند و از حالا آن را در کنداکتور نوروز 97 قرار دهند، هم خیال خودشان راحت می شود و هم سازندگان. تازه می توان به کیفیت بهترش امید داشت و نگران افت آن مثل «پایتخت 4» نبود.

روزنامه هفت صبح – احمدرضا رنجبر

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روزنوشته های کلانتر پفک (۴۷)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *